Stare navike uz nove nevolje, vodu i dalje je nemilosrdno trošimo

Pre neki dan posetioci "Svilare" uživali su u fantastičnom koncertu folklorne grupe sa juga Italije, sve je finalizovano masovnim plesom kao završnicom nastupa koji se pamti.
Stare navike uz nove nevolje, vodu i dalje je nemilosrdno trošimo
Foto: Pixabay

Međutim, malo je nedostajalo da se mnogi Novosađani vrate iz Almaškog kraja i pre nego što je koncert počeo. 

Razlog je smrad koji se širio iz gradskog kanalizacionog sistema, a jedan šaht je i na samom platou "Svilare".

Zapravo, žitelji najvećeg vojvođanskog grada se ovih ekstremno toplih dana suočavaju sa neprijatnim vonjom na ulicama grada. Nevolje su podsetile na zimsko-prolećne probleme se noćnim restrikcijama u snabdevanju vodom. 

I lane smo se mučili sa istim problemima. Podsetimo se, od početka jula do 10. septembra, sem jednog dana, maksimalna dnevna temperatura je neprekidno nadmašivala trideseti podeok, bila je "tropska vrućina". 

Kada je vrelina dostizala pik i nadmašivala 40 stepeni potrošnja vode u Novom Sadu bila bi snažno uvećana sa 1.250 na 2.000 litara u sekundi. Reakcija je tipična za celu Srbiju i ponovila se, istina u blažoj varijanti, i tokom ovogodišnjeg junskog toplog talasa.

Naravno, nismo odjednom baš svi počeli da se pet puta dnevno tuširamo, gro uvećane potrošnje upotrebljeno je za zalivanje bašta i okućnica, odnosno punjenje bazena i pranje automobila.

Krajnje komotno ponašanje građana pokazuje da se još nismo oslobodili davnašnjih navika, vodu često nemilosrdno arčimo pošto je doživljavamo kao nešto što nam je uvek dostupno i to u neograničenim količinama, pri čemu je trošak zanemarljiv.

Ovakvo shvatanje potiče iz socijalističkih vremena kada je država pokušavala da naklonost građana pridobije i omogućavanjem gotovo neograničenog korišćenja javnih dobara. Voda u stanu je bila prava blagodet i narod je počeo da arči dragocenu tekućinu. 

Treba znati da pre Drugog svetskog rata u Novom Sadu nje bilo javnog vodovoda, već su se građani vodom snabdevali sa neke od blizu 900 česmi u varoši. I onda odjednom voda u kući i to tako reći besplatno i gotovo bez ograničenja.

Pomalo neočekivano, lako dostupna i praktično besplatna voda je kod ljudi izgradila osećanje da je nešto što je uvek tu pored nas, čega ima neograničeno i može se njome, bez ozbiljnijih novčanih posledica, raditi šta se hoće. Postala je nešto uvek i lako dostupno, čiju vrednost nismo uočavali. 

Preduzeće koje je vodilo računa o snabdevanju gradom vodom smo smatrali beznačajnim, pa smo, želeći da ukažemo na jalovost žalbenog postupka u vreme "tvrdog socijalizma", govorili "žali se upravi vodovoda", dakle nekome ko nema baš nikakvu moć da nešto učini.

Gro voda međunarodno

Nevolje sa vodom poslednjih godina pokazuju da je situacija sasvim suprotna. Voda je najveće bogatstvo, nešto bez čega se ne može. 

A da bismo je i nadalje imali u dovoljnim količinama moramo izmeniti navike i shvatiti da vode nemamo u ogromnim reursima, već, nasuprot, povremeno nam nedostaje. A da nestašice ne bi bile mnogo veće i češće moramo menjati shvatanja i ponašanja.

Iluzija je da je Srbija bogata vodom, čak 91 odsto vodnog proticaja u Srbiji su vode internacionalnih reka (Dunav, Sava, Tisa, Drina) čije je korišćenje određeno međunarodnim propisima i čije je prvo pravilo da istu količnu vode koja nam dođe rekama moramo da vratimo nizvodnom susedu i to približno istog kvaliteta. Dakle, možemo se koristiti internacionalnim vodama, ali samo po strogim pravilima.

Jedna od poteškoća u upotrebi je nepovoljan prostorni raspored vode u Srbiji, manjka je u Šumadiji, jugo-istočnoj Srbiji i pojedinim delovima Vojvodine, gde je mnogo veći problem neujednačen kvalitet podzemnih voda na koje se "Lale" pretežno oslanjaju. 

Upravo aktuelna duga suša dovodi do drastičnog i sve većeg pada nivoa vodostaja reka. Kako se "podzemni izvori" zapravo vodom snabdevaju iz reka, njihova izdašnost umnogome zavisi baš od količine vode u reci. Ovih dana Dunav je na rekordno niskom vodostaju i rekom kod Novog Sada jedva protiče 2.000 kubika u sekundi, pa je i snabdevanje novosadskih "podzemnih izvora" umanjeno.

Kada je zimus Nov Sad zapao u noćne restrikcije, u "Vodovodu" su, posle i previše čekanja, krenuli kako u obnavljanje pojedinih izvorišta prethodno privremeno stavljenih van upotrebe, tako i u aktiviranje nalazišta koja do sada nisu bila u funkciji. Pošto je grad u poslednjih petnaestak godina znatno uvećan, neophodno je nastaviti s uvećanjem aktivnih izvorišta, ali i sa istraživanjem novih nalazišta. 

Jedan od problema Srbije je što unazad više od 20 godina nije osposobljeno niti jedno novo vodoizvorište, dok je od 18 planiranih regionalnih sistema za snabdevanje vodom do sada završeno tek osam. Nevolja je i što su u poslednjih četvrt veka od 35 planirane nove vodne akumulacije za snabdevanja pojedinih regija završene tek dve.

Nakon tuširanja u vc

Ne male rezerve u korišćenju vode su u racionalnoj upotrebi. U Nemačkoj se već razvijaju sistemi gde se voda nakon tuširanja i kupanja sakuplja i čuva za potonju vc upotrebu. 

U Srbiji je za početak dovoljno da pažljivije vodimo računa da nam voda ne curi, mada ćemo u budućnosti svakako neprekidno povećavati racionalnost upotrebe dragocene tečnosti. Sa klimatskim promenama naša leta biće sve duža i sa sve dužim i žešćim toplotnim talasima. 

Istovremeno, zimi će nam biti sve manje snega koji je vekovima obogaćivao vodna nalazišta, a i letnje kiše sve više će biti u vidu nevremena i naglih oborina kada gro padavina ode u reku a da zemljište usled prezasićenosti nije moglo da upije potrebnu količinu. 

Nailazi vreme u kome će obezbeđivanje dovoljnih količina voda biti veliki izazov. Kako se ne bi zapalo u dublje probleme, treba se na vreme pripremati i na vreme ulagati u iznalaženje novih vodoizvorišta, izgradnju akumulacija i regionalnih sistema vodovoda, baš kao i u povećavanje racionalnosti upotrebe vode. Ukoliko pre počnemo, nevolja će biti manje.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • AntiZaNe

    18.07.2025 15:01
    Voda ili litijum, pitanje je sad?
  • Dejan

    18.07.2025 13:30
    Ja u potpunosti razumem sve apele da se voda troši racionalno, ali me nervira što ih ja sve pročitam, a oni koji bi trebalo sve ovo da pročitaju (ili da već znaju i bez da čitaju) nastavljaju po starom i rasipaju vodu nemilice.
    Živim u stanu, nemam baštu, nemam automobil da ga perem, tuširam se jednom dnevno, ne kupam se u kadi punoj vode. Nemam bazen, ne perem trotoar vodom... Ništa od toga.
    Oni koji imaju bazen verovatno ne čitaju apele da se voda štedi, nego se brčkaju u tom bazenu i boli ih uvo. A šta ćemo tek sa onima koji bez prestanka daju dozvole da se umesto porodične kuće (ili livade) sazida soliter u kojem će da živi više stotina ljudi?
    I da napomenem još jedno, pošto sam relativno mlad čovek, više od pola života sam proveo u obrazovnim institucijama, prvo u osnovnoj, pa u srednjoj školi, pa na fakultetu. Ne pamtim da sam u tim ustanovama otišao u toalet, a da bar jedan vodokotlić nije bio zaglavljen, dok voda nemilice otiče u kanalizaciju. Pretpostavljam da ništa bolje nije ni u bolnicama, domovima zdravlja, javnim preduzećima itd.
    Imamo mi dovoljno vode za naše potrebe, samo nemamo dovoljno vode za rasipanje.
  • Inženjer

    18.07.2025 13:26
    Voda
    Verujem da u Novom Sadu u svakom trećem domaćinstvu curi kotlić. KOd nekog je curenje malo, tanak mlaz vode, a kod nekog veće. Recimo da je taj mlaz vode koji curi širine oko 5 mm. Za jedan minut će iscureti sigurno oko četvrt litre, što znači da za sat vremena iscuri 15 litara, a za 24 sata 360 litara, a za 30 dana to iznosi preko 10 m3 vode. Jedan tanak mlazić koji curi,
    Ako u Novom Sadu ima oko 120.000 domaćinstava, a da u 40.000 curi kotlić to znači da se mesečno baci oko 400.000 m3 vode, ili oko 14.400 m3 dnevno, ili 600 m3 satno.
    To se zove neracionalna potrošnja, tj. rasipništvo od strane pojedinaca.
    Na nekom kotliću je dovoljno podići poklopac i malo podesiti plovak, a ponegde je potrebna zamena ventila sa plovkom a negde i celog kotlića.
    Podešavanje plovka ne mora da košta ništa, a zamena kotlića recimo sa Geberit kotlićem može da košta oko 60€ sa montažom.
    10 kubika vode, naročito u duploj tarifi mesečno može da košta 2.500 mesečno a za godinu dana 30.000 dinara
    Razmislite da li je jeftinije zameniti kotlić, ili plaćati više vode.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti