Pogledajte plan za budući muzej posvećen Milunki Savić
Plan generalne regulacije naselja Stepanovićevo na mestu gde se planira muzej posvećen Milunki Savić je na ranom javnom uvidu.
Foto: 021.rs
Rani uvid izmene i dopune plana generalne regulacije mesta Stepanovićevo se odnosi na lokalitet planiran za muzej posvećen Milunki Savić.
Taj lokalitet se nalazi uz Ulicu Milunke Savić i pored pruge koja vodi do Subotice. Zauzima površinu od 1,45 hektara.
U sklopu izmena Plana zelene površine menjaju namenu u - kultura "za potrebe planiranog muzeja posvećenog Milunki Savić u širem kontekstu Prvog svetskog (Velikog) rata".
Kako se navodi u dokumentaciji Plana, na ovom prostoru nalazi se ozelenjena površina, prostor sa određenim elementima parkovskog uređenja.
"Prostor je, iako deo veće izdužene zelene površine, lokacijski pogodan za izgradnju muzeja posvećenog Milunki Savić jer se nalazi prekoputa kuće u kojoj je živela. Iako je kuća u privatnom vlasništvu, nedavno su obnovljeni fasada i krov i postavljena je spomen-ploča", navodi se u predlogu odluke o izradi izmena i dopuna Plana.
Muzej će imati ne više od jednog sprata, a pored izložbenog prostora, u objektu se planiraju prateće, pomoćne i tehničke prostorije.
"Objekat će, svojom arhitekturom savremenog izraza, oblikovano i simbolički predstavljati vrednosti heroine Prvog svetskog ili Velikog rata, Milunke Savić koja je živela u Stepanovićevu", navodi se u dokumentu.
U dokumentu se navodi da izgradnja muzeja neće imati uticaj na životnu sredinu i da se nalazi van zone zaštite železničke pruge.
Prethodno, odbornici Novog Sada izglasali su na devetoj sednici tačku koja se odnosi na muzej Milunke Savić.
Trajanje Ranog javnog uvida je od 19. avgusta od 2. septembra. Građani mogu videti plan u prostorijama JP "Urbanizam" i u prostorijama Mesne zajednice "Stepanovićevo".
Planu se može pristupiti i onlajn OVDE.
Primedbe i sugestije se mogu dostaviti Gradskoj upravi za urbanizam i građevinske poslove do 2. septembra.
Milunka Savić bila je srpska heriona Velikog rata (1890-1973), žena koja je najviše odlikovana u istoriji srpskog ratovanja. Krila je grudi, pretvarajući se da je muškarac da bi se borila za Srbiju.
Nosilac je ordena Legije časti, Karađorđeve zvezde sa mačevim i jedina žena nosilac francuskog odlikovanja Ratni krst sa zlatnom palminom granom. Bila je ranjena četiri puta, najteže u Drugom balkanskom ratu, kada je otkriven i njen pol.
Milunka Savić kratko je živela u Stepanovićevu na imanju koje je dobila od države za zasluge u ratu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Vršnjačko nasilje u školi na Klisi: Prvak ogluveo na jedno uho
27.01.2026.•
3
Učenika prvog razreda OŠ "Dušan Radović" na Klisi je u dvorištu škole udario stariji dečak, nakon čega je prvaku oštećen sluh levog uha. Drugi dečak je kažnjen ukorom.
Vučić: Otkaz Jeleni Kleut nema mnogo veze s državom
27.01.2026.•
19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da slučaj profesorke Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Jelene Kleut nema mnogo veze s državom.
VIDEO: Karlovački đaci odbili da pevaju pred predsednikom opštine, nastupili ispred škole
27.01.2026.•
56
Hor Karlovačke gimnazije napustio je svečanu salu ove škole pre početka priredbe povodom školske slave Sveti Sava zbog prisustva predsednika Opštine Dražena Đurđića.
Sutra u Novom Sadu moguća kiša
27.01.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti nestabilna, moguća je kiša.
Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta najavljuje proteste ove i svake naredne srede
27.01.2026.•
0
Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta najavio je prvi, jednočasovni protest u sredu, 28. januara, ispred njihovog fakulteta, a najavili su i da će se ovi protesti nastaviti te da će biti održavani svake srede.
"Sveti Sava je tamo gde je Jovina": Učenici i roditelji sami organizuju Svetosavsku akademiju
27.01.2026.•
3
Roditelji i učenici Jovine gimnazije najavili su održavanje Svetosavske akademije na otvorenom, ispred Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj".
Sandra Božić brani Maju Gojković od komentara na internetu
27.01.2026.•
3
Na adrese medije stiglo je neobično saopštenje biroa za odnose za javnošću Vlade Srbije, u kojem se od internet komentara brani Maja Gojković.
RHMZ upozorava na nizak vodostaj Dunava od Bezdana do Novog Sada
27.01.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je hidrološko upozorenje prema kom će se na Dunavu od Bezdana do Novog Sada vodostaji narednih dana kretati oko i nešto ispod niskih plovidbenih nivoa.
"Istorijsko" suđenje novosadskim aktivistima: Odbijen zahtev za izuzeće tužilaca i Zagorke Dolovac
27.01.2026.•
5
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu odbacilo je zahtev advokata aktivista optuženih za pripremanje navodnog državnog udara, koji su tražili izuzeće tužilaca.
U Novom Sadu za jedan dan rođene 23 bebe
27.01.2026.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa rođene 23 bebe.
Istraživanje: Studentski plenumi se pokazali kao funkcionalan sistem direktne demokratije
27.01.2026.•
15
Tokom protesta i univerzitetskih blokada, studenti u Srbiji izgradili su plenume kao funkcionalan sistem direktne demokratije, i to u uslovima stalnog političkog pritiska, pokazalo je istraživanje "Anatomija plenuma".
Danas u Novom Sadu malo vedrije i toplije
27.01.2026.•
0
U Novom Sadu će danas biti vedrije i malo toplije.
Utorak prepun predstava stiže: Novosađani, evo šta vas očekuje
26.01.2026.•
0
Utorak u Novi Sad donosi malo toplije i vedrije vreme, kao i mnogo predstava za koje vredi izdvojiti vreme.
Grad Novi Sad i ove godine finansira prolazak meštana Kovilja auto-putem, i dalje ništa od ukidanja putarine
26.01.2026.•
6
Grad Novi Sad i ovde godine obezbeđuje materijalnu podršku iz budžeta grada stanovnicima Kovilja za prolazak vozilom delom auto-puta E-75.
Direktor Jovine gimnazije nezadovoljan izveštavanjem medija o dešavanjima u školi
26.01.2026.•
10
Direktor i privremeni Školski odbor Jovine gimnazije saopštili su da su nezadovoljni izveštavanjem medija o dešavanjima u toj školi.
Profesorka Filozofskog fakulteta podnela prijavu zbog povrede na radu tokom upada policije
26.01.2026.•
12
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Tatjana Đurin podnela je danas toj visokoškolskoj ustanovi prijavu zbog povrede na radu tokom policijske intervencije na fakultetu, 21. januara.
Filozofski fakultet poslao urgenciju sudu za povratak na posao profesorke Kleut
26.01.2026.•
5
Filozofski fakultet poslao je danas urgenciju Upravnom sudu sa molbom za donošenje privremene mere koja bi omogućila da se profesorka Jelena Kleut vrati na posao do okončanja sudskog postupka.
Novi konkurs za obuku 300 vatrogasaca, Novi Sad će dobiti njih 18, ovo su uslovi
26.01.2026.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova raspisalo je konkurs za obuku 300 vatrogasaca koji će biti raspoređeni po spasilačkim jedinicama širom Srbije.
Koliko zarađuju Novosađani: Statistika kaže 131.000 dinara mesečno (ANKETA)
26.01.2026.•
72
Novosađani su prosečno u novembru zarađivali 131.257 dinara bez poreza i doprinosa - za preko 6.000 dinara više nego u oktobru.
FOTO, VIDEO: Završena protestna šetnja studenata, bojkot se nastavlja
26.01.2026.•
13
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu bojkotuju nastavu zbog otkaza koji je dobila profesorka sa Odseka za medijske studije Jelena Kleut.
FOTO: Otvoren novoizgrađeni objekat OŠ "Miloš Crnjanski" na Satelitu, počinje rušenje starog
26.01.2026.•
23
Otvoren je novoizgrađeni objekat Osnovne škole "Miloš Crnjanski".
Komentari 6
лојалиста
Bane
muzej
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar