Direktor Hitne ponovo izbegava 021: Kad odgovaranje na pitanje može da ugrozi pacijente
Direktor novosadskog Zavoda za urgentnu medicinu Bogdan Živanović pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informaciji od javnog značaja, ponovo izbegava da odgovori na pitanja 021.rs.
Foto: 021.rs
Nakon što je u ponedeljak, 8. septembra, održao konferenciju za medije na koju su bili pozvani samo režimski mediji, Živanoviću smo uputili pitanja koja bismo inače postavili na tom događaju, da smo na njega bili pozvani.
Odgovore nismo dobili ni putem mejla.
U ponedeljak je Živanović govorio o bivšim zaposlenima doktorki Vanji Stajić i medicinskim tehničarima Nemanji Velikiću i Dejanu Spremiću, kojima su uručeni otkazi ugovora o radu.
Između ostalog, Živanović je naveo, komentarišući navode bivših zaposlenih da su poziv za intervenciju ispred kancelarija Srpske napredne stranke dobili preko privatne linije umesto radio veze, da nije uvek praksa da se preko dispečerskog centra traži pomoć, već da mogu da se uručuju pozivi i preko privatnih telefona.
U vezi sa tim, pitali smo ga da li je reč o zaobilaženju lanca komandovanja i stručne trijaže koja je inače praksa na broju 194, kao i kakve su posledice ovakvog postupanja.
Takođe, budući da je otpuštena ekipa Hitne pomoći koja je odbila da dežura u kancelariji SNS, tražili smo od direktora Zavoda da nam objasni razliku između odbijanja naloga zaposlenog da uđe u prostoriju usred sukoba, bez procene i obezbeđenja bezbednosti, kao i mimo dispečerske procedure i odbijanja pružanja pomoći.
Prisutnim medijima dok je sve uživo prenosila televizija Informer, Živanović je rekao i da se jedna medicinska ekipa "uplašila" i da nije htela da izađe na teren, iako su oni naveli da se ne osećaju bezbedno.
U našim pitanjima smo direktora Zavoda podsetili na situaciju kada je 28. januara studentkinji dislocirana vilica i da je on, četiri meseca kasnije, odgovarajući na pitanja 021.rs, rekao da su pozivaoci po protokolu upućeni na policiju, a da je tek nakon bezbednosnog protokola ekipa Hitne izašla na teren.
Ana je na intervenciju čekala 48 minuta. Pitali smo ga da li je reč o dvostrukim standardima i po kojim kriterijumima je studentkinja Ana bila treći red hitnosti, a sukob ispred Srpske napredne stranke apsolutni prioritet van trijaže.
Osim toga, prema informacijama portala 021.rs, u petak, 1. septembra, jedna od povređenih u "stampedu" na protestu čekala je na intervenciju Hitne pomoći oko sat vremena, iako joj je polomljena ključna kost. Od Živanovića smo tražili komentar na ovu informaciju i odgovor na pitanje da li je urađena trijaža.
S obzirom na to da bi sva ova pitanja bila postavljena na licu mesta, odnosno konferenciji, Zavodu smo dali rok od 24 sata da odgovore na njih. Direktor Živanović je, međutim, naveo da nije u mogućnosti da u tako kratkom roku odgovori na njih, pa smo taj rok produžili na još jedan dan, uz dužno razumevanje obima posla.
Odgovor koji je stigao drugog zapravo je više bio izbegavanje odgovora.
U njemu dr Živanović navodi da Zavod za urgentnu medicinu "kao organ javne vlasti nije u obavezi da postupa po zahtevima koji nisu podneti u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. S tim u vezi, skrećemo pažnju da Zavod nije u obavezi da postupa po samovoljno postavljenim rokovima koji nisu utvrđeni zakonom, niti po upitima koji nisu podneti u formi propisanoj zakonom".
Posebno naglašava da je Zavod zdravstvena ustanova koja obavlja hitnu medicinsku pomoć.
"Odgovaranje na pojedinačne i neodmerene upite u kratkim rokovima, bez poštovanja zakonom propisane procedure, može otežati ili ugroziti redovan rad Zavoda i ostvarivanje prava pacijenata", kaže Živanović i poručuje da će ukoliko dobije formalno ispravan zahtev u skladu sa zakonom postupati u propisanim rokovima.
Inače, rok za dobijanje informacije po Zakonu na koji se doktor Živanović poziva je 15 dana.
Takođe, pitanja direktoru nismo uputili po tom Zakonu, jer je po njemu tražena informacija "nastala u radu ili u vezi sa radom organa javne vlasti, sadržana u određenom dokumentu".
Kako smo mu i odgovorili na ovaj dopis, postavljena pitanja odnose se na tumačenje izjava koje je on dao na javnom događaju, a odgovori na njih nisu sadržani u bilo kakvoj dokumentaciji.
Dati rok za odgovor nije proizvoljan, već je upućen nakon već održane konferencije za medije, i to druge u poslednjih mesec dana na koju novinari portala 021.rs nisu pozvani.
Osim toga, direktora Zavoda smo podsetili na obavezu javnosti rada, ali i obavezu javnih institucija da ne diskriminišu medije i novinare.
Ovo nije prvi put da Zavod za urgentnu medicinu izbegava 021.rs.
Podsetimo da su naši novinari u januaru, dan nakon prebijanja studenata u Novom Sadu uputili Zavodu zahtev za pristup informaciji od javnog značaja.
Nakon isteka zakonskog roka od 15 dana za odgovor, žalili smo se Povereniku za pristup informacijama od javnog značaja.
Odgovor Zavoda Povereniku sugeriše izostanak bilo kakve želje da se informacije od velikog interesa za javnost podele sa našim portalom, a samim tim i sa javnošću.
Umesto odgovora, Zavod je naveo da je 021.rs portal "žute štampe" koji je objavljivao "više tekstova sa neistinitim i neproverenim informacijama i ugrozio rad zavoda".
Živanović je inače uputio Savetu za štampu žalbu protiv 021.rs, koji je odlučio da nismo prekršili kodeks.
Poverenik je zaključio da Zavod mora da dostavi odgovor našem portalu. Nakon što se to nije desilo, žalili smo se ponovo. Odgovor je još jednom izostao, pa smo predložili pokretanje upravnog izvršenja. Tek tada, četiri meseca kasnije, dobili smo tražene informacije, iako ne sve.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Nedelja pred Novosađanima sve toplija i uz dosta sunca
26.10.2025.•
2
Nedelja pred nama biće suva, uz dosta sunca i sve toplija.
Objavljena detalja ruta kojom će studenti iz Beograda pešačiti na komemorativni skup u Novom Sadu
26.10.2025.•
2
Studenti u blokadi objavili su rutu kojom će peške doći iz Beograda u Novi Sad na komemorativni skup 1. novembra.
FOTO: Limanci zasadili 16 borića na mestu kod Štranda gde se planira crkva
26.10.2025.•
62
Zbor Mesne zajednice "Liman" danas, 26. oktobra zasadio je 16 borića na zelenoj površini kod Štranda, gde se inače planira izgradnja crkve.
Zborovi građana Novog Sada na više od 30 lokacija organizuju akciju "5 do 12"
26.10.2025.•
10
Zborovi građana Novog Sada, u nedelju, 26. oktobra, organizuju akciju "5 do 12".
Vučić opet pominjao otcepljenje Vojvodine - iako niko drugi to ni ne poteže
26.10.2025.•
69
Predsednik Aleksandar Vučić je na proslavi 17. rođendana u Zrenjaninu podsetio da je SNS još u Sremskoj Mitrovici, 15. februara, kada je doneta deklaracija o Vojvodini, upozorio šta je krajnji cilj "blokadera".
Učenici Jovine gimnazije tvrde da je konstitutivna sednica parlamenta održana nelegitimno
25.10.2025.•
9
Učenici Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" saopštili su da se u petak, 24. oktobra desio pokušaj konstitutivne sednice Učeničkog parlamenta ove škole.
Mićin: Pronađena lokacija za privremeno železničko stajalište u Novom Sadu
25.10.2025.•
85
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin kaže da je pronađena privremena lokacija za železničko stajalište u Novom Sadu, jer Železnička stanica neće moći da se koristi dok ne bude rekonstruisana.
Nova grupa za odvikavanje od pušenja okuplja se u ponedeljak
25.10.2025.•
0
Nova grupa Savetovališta za odvikavanje od pušenja, Doma zdravlja Novi Sad, okuplja se u ponedeljak, 27. oktobra, u ambulanti u Rumenačkoj 102.
U nedelju oblačno sa pljuskovima
25.10.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju biti pretežno oblačno, povremeno sa kišom i lokalnim pljuskovima.
Roditelji učenika Jovine gimnazije: Direktor nastavlja sa opstrukcijom Saveta roditelja
25.10.2025.•
10
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" najavili su da će pokrenuti sve pravne postupke i obratiće se svim nadležnim institucijama, kako bi "zaustavili samovolju direktora Radivoja P. Stojkovića".
"Riverside" - novi projekat u Novom Sadu
25.10.2025.•
0
U trenutku kada gradovi ubrzano rastu, a potrebe ljudi se menjaju, kompanija Aleksandar Group predstavila je Riverside – novi real estate projekat u Novom Sadu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba
25.10.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Sud vratio na posao mikrobiologa u Pasterovom zavodu: Kaže da je otpušten jer je odbio da ide na mitinge SNS-a
24.10.2025.•
8
Osnovni sud u Novom Sadu vratio je na posao doktora veterinarskih nauka Nemanju Obradovića koji je zaposlen u Pasterovom zavodu, a, kako tvrdi, "dobio je otkaz jer nije hteo da ide na mitinge Srpske napredne stranke".
Međunarodne medijske organizacije u Beču bacile 16 belih ruža u Dunav za žrtve pada nadstrešnice
24.10.2025.•
3
Predstavnici Platforme Saveta Evrope za zaštitu novinarstva i bezbednost novinara, koju čini više medijskih i organizacija koje se bave slobodom medija, bacili su danas u Beču 16 belih ruža u Dunav.
Još trojica članova PSG-a puštena da se brane sa slobode
24.10.2025.•
1
Aktivistima Pokreta slobodnih građana Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću, koji se terete za navodnu pripremu nasilnog rušenja ustavnog poretka, ukinut je kućni pritvor.
Bez kvoruma na sednici Nastavničkog veća Jovine gimnazije, nije došlo skoro dve trećine profesora
24.10.2025.•
6
Profesori Jovine gimnazije saopštili su da sednica Nastavničkog veća koja je bila zakazana za danas nije održana, jer na nju nije došlo skoro dve trećine profesora.
Prosečna zarada Novosađana u avgustu skoro 122.000 dinara: Kako stoji vaša plata?
24.10.2025.•
63
Novosađani su u avgustu ove godine prosečno zarađivali 121.886 dinara, bez poreza i doprinosa.
Subota u Novom Sadu oblačna i toplija, a od nedelje zahlađenje i kiša
24.10.2025.•
0
Subota pred Novosađanima biće mestimično oblačna i sa mogućim sunčevim zracima, ali relativno topla.
Bolnice pune, lekara nedostaje: Šta pokazuju podaci o zdravlju Novosađana u 2024. godini?
24.10.2025.•
18
Godišnja analiza Instituta za javno zdravlje Vojvodine pokazuje da su Novosađani tokom 2024. godine najviše u bolnicama bili zbog tumora, bolesti sistema krvotoka i tegoba uzrokovanih bolestima koštano-mišićnog sistema.
Komentari 12
Domaci
Hik
Šanta Čaba
Kao lekar koji je dugo radio na rejtingu te institucije, gnušam se do kojeg nivoa je dovedena ta služba. O direktoru sam sve napisao i na želim da se ponavljam. Pokojni direktor SHMP, cenjeni lekar i primarijus Vladimir Dakić se prevrće u grobu
zbog ovog partijskog jurišnika i sramote od lekara. MEĐUTIM, gde su ostali lekari, zašto ćute, KAKO IH NIJE SRAMOTA...
Jasno je da smo propali kao društvo i zajednica zbog sveopštih beskičmenjaka I kvaziintelektualaca oko nas.
Neka nam je dobri Bog u pomoći.
P. S Čujem da je spreman otkaz i za jednu veoma cenjenu lekarku iz te službe..
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar