Na današnji dan Vojvodina je prisajedinjena Kraljevini Srbiji
Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje, u Novom Sadu donela je 25. novembra 1918. odluku o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srbiji.
Foto: Wikipedia
Zasedanje skupštine održavano je u zdanju "Grand hotela Majer", koji će docnije biti preimenovan u "Slobodu". Prisustvovalo je 757 poslanika izabranih u svim delovima Vojvodine.
Izbor je izvršen na osnovu Proglasa Srpskog narodnog odbora od 17. novembra.
Ideja je bila da svaki poslanik zastupa hiljadu građana. Tako se među poslanicima našlo 578 Srba, 84 Bunjevaca, 62 Slovaka, 21 Rusin, šestoro Nemaca, tri Šokca, dva Hrvata i jedan Mađar.
Zanimljivo je da je među njima bilo i sedam žena.
Svečano zasedanje skupštine otvorio je najstariji poslanik Jovan Hranilović, inače unijatski sveštenik, pisac i publicista.
Istaknute ličnosti Velike narodne skupštine, kao i prethodno Srpskog narodnog odbora, bili su Ignjat Pavlas i Jaša Tomić. Dr Pavlas je bio ugledni advokat, poznat uopšte po društvenom aktivizmu i nacionalnom radu u interesu Srba u Novom Sadu. On je predvodio zasedanje Velike narodne skupštine.
Poznati publicista, političar, Jakov Jaša Tomić, pročitao je tokom zasedanja odluke Skupštine kojima je proglašeno prisajedinjenje Vojvodine Kraljevini Srbiji.
Skupština je donela i odluke važne za neposredno funkcionisanje Vojvodine, poput obrazovanja privremenih organa uprave.
Na čelno mesto Narodne uprave za Banat, Bačku i Baranju, kao izvršno telo, dakle svojevrsnu vladu, izabran je dr Joca Lalošević, dok je Slavko Miletić izabran za predsedavajućeg Velikog narodnog saveta, odnosno Skupštine.
Poslanici Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje jednoglasno su 25. novembara 1918. glasali da se Vojvodina priključi Kraljevini Srbiji.
Prethodnog dana na Velikom narodnom zboru istovetna odluka doneta je u Rumi za područje Srema, pod rukovodstvom Žarka Miladinovića.
Delegacija Sremaca prisustvovala je Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu.
U vreme Mađarske bune 1848. Srbi su, na Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima proglasili Srpsku Vojvodinu, kao teritorijalnu autonomiju. Bečki dvor je u prvom trenutku bio uzdržan da bi zatim 1849. ustrojio posebnu krunsku zemlju Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, koja je potrajala samo do 1861.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Maja Gojković i Đuro Macut o Danu prisajedinjenja Vojvodine: "Jedan od najvažnijih datuma u istoriji"
26.11.2025.•
0
Svečanom akademijom sinoć je u Pokrajinskoj vladi obeležena 107. godišnjica od prisajedinjenja Bačke, Banata, Baranje i Srema Kraljevini Srbiji.
Danas u Novom Sadu hladno, tmurno i mokro
26.11.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti tmurno, hladno i povremeno će padati kiša.
Student dobio spor protiv Pravnog fakulteta: 70.000 dinara zbog povrede ugleda
25.11.2025.•
3
Osnovni sud u Novom Sadu presudio je da Pravni fakultet u Novom Sadu isplati 70.000 dinara studentu Stefanu Karanoviću zbog povrede časti, ugleda i prava ličnosti.
Poslednja novembarska sreda pred Novosađanima: Mnoštvo događaja i nešto hladnije vreme
25.11.2025.•
0
Sreda pred Novosađanima biće hladnija, ali prepuna dešavanja.
I studenti pozvali na sutrašnji skup podrške Jeleni Kleut: "Ovo je i naša borba, profesorka, uz Vas smo"
25.11.2025.•
0
I studenti u blokadi novosadskih fakulteta pozvali su na sutrašnju skup podrške profesorki Jeleni Kleut koji će se održati kod Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.
Sajam zapošljavanja u četvrtak na Novosadskom sajmu: U ponudi više od 250 radnih mesta
25.11.2025.•
0
Sajam zapošljavanja održaće se u četvrtak, 27. novembra, u holu Master centra na Novosadskom sajmu.
Minimalna ocena za čistoću u Novom Sadu: Odgovornost i na građanima i na preduzeću
25.11.2025.•
7
Najveći broj učesnika ankete na portalu 021.rs smatra da je nivo čistoće u Novom Sadu - katastrofalan.
Novosadski odbor PSG-a: Dodatna tri meseca političke neslobode za Isidoru Čeleketić
25.11.2025.•
0
Osnovni sud u Novom Sadu doneo je odluku o produženju mere zabrane prisustva na skupovima i protestima za aktivistkinju Isidoru Čeleketić na još tri meseca, saopštio je novosadski odbor Pokreta slobodnih građana (PSG).
Radovi od 407 miliona na Gradskoj kući: Prvo se menjaju prozori
25.11.2025.•
13
Sanacija Gradske kuće, posle oštećenja nastalih na protestu 5. novembra prošle godine, mogla bi da košta više od 407 miliona dinara. Radovi bi, prema procenama, mogli da traju više godina.
Zaposleni na Institutu Biosens nastavljaju sa štrajkom: Pozvali na skup podrške Jeleni Kleut
25.11.2025.•
0
Zaposleni Instituta BioSens nastavljaju štrajk sutra, u sredu, 26. novembra u 13 časova.
Novosađani u septembru zarađivali skoro 127.000 dinara: Koliko ste blizu proseka?
25.11.2025.•
43
Novosađani su u proseku u septembru zarađivali 126.606 dinara bez poreza i doprinosa, što je za skoro 5.000 dinara povećanje u odnosu na prethodni mesec.
FOTO, VIDEO Protestna akcija "Ne pristajemo na tišinu": Buka protiv nasilja i femicida
25.11.2025.•
1
Združena akcija "Ne pristajemo na tišinu" organizovana je danas u Novom Sadu.
Udar vlasti na BioSens bio nezakonit: Privredni apelacioni sud doneo odluku
25.11.2025.•
10
Privredni apelacioni sud doneo je rešenjem kojim se ukida upis v. d. direktora Instituta BioSens dr Dušana Marinković, po žalbi smenjenog direktora dr Vladimira Crnojevića.
Od sutra tmurno, hladno i uz povremenu kišu
25.11.2025.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti hladnija, tmurnija i moguća je kiša.
FOTO: Položeni venci kod spomen-ploče povodom godišnjice prisajedinjenja Vojvodine
25.11.2025.•
3
Predstavnici Grada, Pokrajine i drugih organa položili su vence na ploču zdanja, gde je 25. novembra 1918. godine održana Velika narodna skupština na kojoj je doneta odluka o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevine Srbiji.
Slučaj Jelene Kleut: Ugrožena akademska karijera i narušen integritet univerzitetskog sistema
25.11.2025.•
4
Odluka Senata Univerziteta u Novom Sadu da Jeleni Kleut ne odobri izbor u zvanje redovne profesorke može imati dugoročne posledice po akademsku zajednicu, studente i celokupan sistem visokog obrazovanja.
Jubilarni 10. Festival studentskog pozorišta Akademije umetnosti
25.11.2025.•
0
Deseti po redu Festival studentskog pozorišta održaće se od 28. do 30. novembra na Akademiji umetnosti i u Novosadskom pozorištu.
Skup podrške Jeleni Kleut u sredu kod Rektorata: "Kada se kažnjava kritičko mišljenje, ugroženi smo svi"
25.11.2025.•
4
Skup podrške vanrednoj profesorki Filozofskog fakulteta Jeleni Kleut organizuje se u sredu, 26. novembra, kod Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.
Reciklažni maraton 21. decembra na Keju: U toku prijave
25.11.2025.•
0
Reciklažni maraton, 13. po redu, održaće se 21. decembra na novosadskom Keju, naspram Đačkog igrališta.
Dom zdravlja Novi Sad pozvao žene da besplatno zakažu preventivni ginekološki pregled i papa test
25.11.2025.•
4
Dom zdravlja Novi Sad poziva žene od 25 do 64 godine, koje tri godine ili duže nisu bile na ginekološkom pregledu i nije im rađen papa test, da se priključe Skrining programu za rano otkrivanje karcinoma grlića materice.
Komentari 43
Trpimir
Pitanje
cika Jovo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar