"Lisje" neće prinudno iskopavati pokojnike
"Ne postoji takva namera, pa ni odluka od strane JKP 'Lisje', već se radi o pogrešnom tumačenju obrazloženja zakonskih akata koji daju tu mogućnost kao rešenje problema nedostatka grobnih mesta za sahranjivanje", navodi Đaković, ali dodaje da postoji nedostatak grobnih mesta na nekim grobljima.
Naime, na Gradskom groblju se još uvek crpi mogućnost otvaranja novih grobnih polja, tako što Grad otkupljuje od vlasnika okolno zemljište. Trenutno je i ta mogućnost iscrpljena kroz otkup zemljišta za IX i X grobno polje, poručuju iz pogrebnog preduzeća.
Za razliku od Gradskog groblja, neka druga groblja koja su u sistemu "Lisja" nemaju mogućnost proširenja, pa su već došla do svojih maksimuma i na njima je sahranjivanje obustavljeno, osim sahranjivanja u postojeća grobna mesta. To je slučaj sa grobljima u Veterniku i Sremskoj Kamenici, dok će u Petrovaradinu mesta biti još svega nekoliko meseci. Na Rusinskom groblju je trenutno moguće samo polaganje urni.
Đaković kaže da ne zalazi u razloge zbog kojih građani ne plaćaju obaveze prema ovom preduzeću, ali da se prinudna ekshumacija neće sprovoditi.
"Ne možemo apstrahovati ovaj problem, koji je iz godine u godinu sve prisutniji, a da pri tome, na jednoj strani imamo građane koji se nemarno odnose prema svojim precima, ne održavaju njihova grobna mesta, ne plaćaju obnovu i naknadu za korišćenje groblja i čija nadgrobna obeležja su u lošem stanju i prete da padom ugroze okolne spomenike. Ne bavimo se razlozima ovakvog odnosa prema pokojnicima, oni su razni. Neki potomci su odavno preminuli, neki se odselili, a neki, iz njima znanih razloga, ne žele više da vode brigu o grobnim mestima svojih bližnjih. JKP 'Lisje' ne namerava da u skorijem roku sprovede ovu odluku, koju inače Zakon o sahranjivanju i grobljima poznaje još od 1977. godine, ali je činjenica da je sve manje mesta za sahranjivanje, a sve više grobnih mesta o kojima niko iz porodice ne vodi brigu", navodi Đaković.
Inače, u Beogradu, Kragujevcu i Nišu se praksa prinudne ekshumacije redovno sprovodi nakon 10, 20 ili 30 godina, a pokojnici se smeštaju u osarijum, tj. zajedničku grobnicu.
Današnji osarijumi su, poručuju iz "Lisja", izgrađeni po najvišim standardima, a sahrane se obavljaju na civilizovan i dostojanstven način. (Gorica Nikolin - gorica@021.rs)
Komentari 28
Uros
lolla
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar