Ulica kojom Novosađani koračaju već 300 godina

Novi Sad danas ima više od 800 kilometara ulica, a tu su i neasfaltirane i neoznačene ulice. Međutim, samo nekoliko ulica je ostalo na istom mestu kao i kada je pre tri veka osnovano naselje.
Ulica kojom Novosađani koračaju već 300 godina
Foto: 021.rs
O ovim najstarijim danima Novog Sada od pre tri veka nema mnogo tačnih informacija, ali se zna gde su se naselili prvi stanovnici i kako su se potom okvirno formirali kvartovi kakve ih danas poznajemo. Almaški kraj se navodi kao najstariji deo grada, ali se ne zna koja je najstarija gradska ulica, jer takav podatak ne postoji. 
 
Jedna od najstarijih, koja i danas postoji, jeste Zemljane ćuprije. I posle dva veka ona je gotovo istog oblika i ima isti smer kao i na najstarijim kartama. 
 
Hroničar Novog Sada Zoran Knežev priča za 021.rs da je ova ulica baš bila ćuprija, odnosno zemljani most koji je omogućavao prolaz tadašnjim rukavcima Dunava koji su zauzimali veći deo sadašnjeg centra Novog Sada.
 
"Tu jeste nekad bila ćuprija i rukavac Dunava se spuštao do sadašnje Ulice Matice Srpske. Baš na preseku ulica Save Vukovića i Zemljane ćuprije bila je ta ćuprija. Ime Zemljana ćuprija potiče od toga što je ona bila od kukurozovine, odnosno snopova kukurozovine i zemlje preko nje", objašnjava sagovornik 021.rs.
 
Zahvaljujući tome što je bila jedna od najstarijih ulica, ali i zato što se nalazila u srpskom delu grada, Zemljane ćuprije su bile dom znamenitih pripadnika srpskog naroda koji su živeli ili radili u Novom Sadu tokom austrougraske vladavine.
 
"Neke od značajnijih istorijskih ličnosti su duže ili kraće vreme živele u ovoj ulici, među njima je bio i Svetozar Miletić. On se uselio u jednu od kuća nakon što je prvi put došao iz Mošorina u Novi Sad. Možemo da kažemo da je ova ulica jedna od najznačajnijih, najbitnijih i najstarijih ulica u starom jezgru Novog Sada", navodi Knežev.
 
Treba pomenuti i da je Zemljane ćuprije umalo postala ulica "crvenih fenjera" nakon Prvog svetskog rata. Vlasti su želele da bordele, kupleraje i prostitutke premeste iz sadašnjeg bloka oko Ulice Arse Teodorovića, jer su bili preblizu centru. Odabrana je bila Ulica Zemljane ćuprije, ali su se građani pobunili tako da su oni na kraju smešteni oko Železničke stanice, tj. sadašnje Limanske pijace i Ulice Lasla Gala. 
 
Zemljane ćuprije i danas imaju deo starih zdanja, ali one polako nestaju, iako se nalazi u zaštićenom kulturno-istorijskom kompleksu. 
 
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.
  • Rade

    23.02.2021 04:23
    @Brane Nepravilno je reci Matica, vec Matica Srpska. To nije nekakva tamo zgrada, nekakva Matica, vec Matica Srpska, matica svih ucenih Srba i h Austrougarskoj Srpskoj Vojvodini i u Srbiji pod Turcima. Jedino je steta sto Nikoli Tesli nisu bili dali clanstvo u Matici Srpskoj ali to jd zbog Mihajla Pupina.
  • Rada

    21.02.2021 12:50
    Najlon pijaca u Jovana Cvijića
    Stariji sugrađani se verovatno sećaju da je u Ulici Jovana Cvijića, počev od Temerinske, nekada bila i tzv. najlon pijaca. Bilo je to možda pre 55-60 godina. Kao deca iz okoline muvali smo se tamo gledajući sve ono šarenilo od starih stvari, uglavnom odeće, mada je bilo svega. Na današnjem "najlonu" ima mnogo više novih stvari, i odevnih, i, uopšte. U gradu nema više pravog "buvljaka".



  • Setac

    20.02.2021 09:52
    Ne setamo lomimo noge na rupe i bahaato prakirana kola
    Galens da sravni sve to kome jos treba staro jezgro
    Nabiti sto vise zgrada da ne moze da se dise to je poso

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.

Iz centra na "brdo" 2: Biti na nogama

Krajem aprila 1979. u Velikoj Britaniji su održani izbori - pokazalo se istorijski - na kojima su Konzervativci potukli do tada vladajuće Laburiste.

Iz centra na "brdo"

Na "brdo" - kako smo u šali zvali zdanje Televizije Novi Sad smeštenu na Mišeluku na obroncima Fruške, došao sam iz centra grada.

Tri prsta iz Novog Sada

Na različite načine Srbi i građani ove zemlje demonstriraju patriotizam i poštovanje prema nacionalnim simbolima.