Znate li gde je novosadski "šećer sokak"?

Podbara, čiji je sastavni deo Almaški kraj, najstariji je deo Novog Sada, a tu se nalazi i jedna od najpoznatijih i najmanjih ulica u gradu - Lađarska.
Znate li gde je novosadski "šećer sokak"?
Foto: 021.rs
Ova mala ulica, koja spaja Zemljane ćuprije i Save Vukovića, nije duga ni stotinu metara. Poznata je po tome što je vrlo uska, oko dva i po metra.
 
Iako se nalazi daleko od reke, ulica nosi ime Lađarska sa razlogom. Kada je nastala i kada je dobila ime, ona se nalazila neposredno pored rukavca Dunava. 
 
Hroničar Zoran Knežev za 021.rs podseća da su tim delom Podbare išli čamci i to ne baš tako davno, jer je na jednoj od starijih kuća čak i do danas sačuvana takozvana "šina" na koju su se vezivali čamci. Kako priča, ulica je dobila ime po ljudima koji su živeli u njoj.
 
"U vreme nastanka Novog Sada, pa i pre zvaničnog dobijanja statusa grada, u ovoj ulici su živeli lađari koji su za vreme Austrougarske bili poznati po tome što su sa vojnicima iz Petrovaradinske tvrđave prodavali i švercovali duvan i ostale potrepštine za građanastvo", objašnjava Knežev.

Kako priča sagovornik 021.rs, Lađarska ulica je, iako mala, zbog svog ipak relativno dugog postojanja u istoriji grada imala i poznate stanovnike i zanimljive priče. Međutim, najzanimljivije je to što je među Podbarčanima bila poznata kao "šećer sokak".

"Ime 'šečer sokak' je nosila jer je bila mala i mračna ulica gde su sadašnje bake i deke s Podbare voleli da se sklone od pogleda, kako bi mogli da se ljube i grle. Pošto su poljupci bili slatki, onda su ulicu zvali 'šečer sokak'", navodi sagovornik 021.rs.

Lađarska ulica do danas je zadržala delimično sličan izgled kakav je imala i pre stotinak godina. Međutim, vreme je učinilo svoje, nije baš "reprezentativna" i nalazi se van svih ruta kojima idu turisti. 
 
Dok u mnogim gradovima turisti rado obilaze i fotografišu najuže ulice, u Lađarskoj ih nećete sresti. Koliko je zaboravljena govori i pojava novogradnje, ali i to da nedostaju i table sa imenom ulice.
 
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.
  • Zare

    12.03.2021 22:42
    Kibic12.03.2021
    Misiji sokak, ili maus gasse je sadasnja Baranjska ulica koja izlazi na Maticu srpsku.
  • @ Sini

    12.03.2021 19:23
    tako?
    taj deo grada je imao nekada dušu, ja se sećam kada smo davno po mraku išli na svirku Buldožera, kod današnje Svilare, sada je to još jedna bezvezna spavaonica sa lošim stanovima, sve više liči na Novu Detelinaru.
  • hk

    12.03.2021 18:49
    Jako je lepa, ta arhitektura a pogotovo takav rukopis grafita, skoro pa kao Venecija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.

Iz centra na "brdo" 2: Biti na nogama

Krajem aprila 1979. u Velikoj Britaniji su održani izbori - pokazalo se istorijski - na kojima su Konzervativci potukli do tada vladajuće Laburiste.

Iz centra na "brdo"

Na "brdo" - kako smo u šali zvali zdanje Televizije Novi Sad smeštenu na Mišeluku na obroncima Fruške, došao sam iz centra grada.

Tri prsta iz Novog Sada

Na različite načine Srbi i građani ove zemlje demonstriraju patriotizam i poštovanje prema nacionalnim simbolima.