Film "Nomadland" rediteljke Kloi Žao osvojio je rano jutros u Los Anđelesu Oskara za najbolji film, glavnu nagradu američke Akademije filmskih umetnosti i nauka na 93. svečanoj dodeli tog priznanja.
U toj kategoriji bili su nominovani "The Father", "Judas and the Black Messiah", "Minari", "Promising Young Woman", "Sound of Metal", "The Trial of the Chicago 7" i "Mank" koji je bio favorit dodele sa najviše, ukupno deset nominacija za ovogodišnje Oskare.
Kloi Žao osvojila je i Oskara za najbolju režiju "Nomandland" čime je postala druga žena koja je dobila nagradu američke Akademije filmskih umetnosti i nauke u toj kategoriji.
Pored Kloi Žao u toj kategoriji bili su nominovani Dejvid Finčer za "Mank", Li Ajzak Čung za "Minari", Emerald Fenel za "Promising Youg Woman" i Tomas Vinterberg čiji je film "Drunk" osvojio Oskara za najbolji strani film.
Prva rediteljka koja je osvojila nagradu za najbolju režiju je Ketrin Bigelou za film "Katanac za bol" na ceremoniji održanoj 2010. godine.
Za razliku od prethodnih ceremonija, prvi put je dodela Oskara za najbolji film uručena pre nagrada u drugim kategorijama. Obično se dodelom glavne nagrade završava ceremonija.
Najbolji glumci
Glumac Entoni Hopkins i glumica Frensis Mekdormand osvojili su Oskare za najbolju mušku i žensku ulogu.
Hopkins je osvojio nagradu za ulogu u ostvarenju "The Father" u kojem glumi starca koji tone u demenciju.
Za tu nagradu bili su nominovani Riz Ahmed, Čedvik Bozman, Geri Oldman i Stiven Jeun.
Za Hopkinsa (83) je to drugi Oskar, a prvi je osvojio 1992. godine za ulogu čuvenog Hanibala Lektora u filmu "Kad jaganjci utihnu".
Frensis Mekdormand nagrađena je za ulogu u filmu "Nomadland" koji je osvojio i glavnu nagradu Oskara za najbolji film.
Za najbolju glumicu bile su nominovane Vajola Dejvis, Endra Dej, Vanesa Kirbi i Keri Maligen.
Sporedna uloga
Glumac Danijel Kaluja i glumica Ju-Džung Jun dobili su Oskare za najbolju mušku i žensku sporednu ulogu.
Tamnoputi Kaluja osvojio je Oskara za ulogu u filmu "Judas and the Black Messiah". Pored Kaluje u istoj kategoriji bili su nominovani Saša Baron Koen, Lesli Odom, Pol Rejsi i LejKit Stenfild.
Ju-Džung Jun je dobila nagradu za ulogu u filmu "Minari". Pored nje bile su nominovane, Marija Bakalova, Glen Klouz, Olivija Kolman i Amanda Sejfrid.
Spisak glavnih dobitnika
Spisak glavnih dobitnika na 93. dodeli Oskara.
Najbolji film: "Nomadland"
Nabolja režija: Kloi Žao, "Nomadland"
Najbolji glumac: Entoni Hopkins
Najbolja glumica: Frensis Mekdormand
Najbolja muška sporedna uloga: Danijel Kaluja
Najbolja ženska sporedna uloga: Ju-Džung Jun
Najbolji strani film: "Drunk", Tomasa Vinterberg, Danska
Najbolji dokumentarni film: "My Octopus Teacher"
Najbolji animirani film: "Soul" studija Piksar
Najbolji originalni scenario: "Promising Young Woman"
Najbolji adaptirani scenario: "The Father"
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Universal Pictures objavio je zvanični poster za Odiseju, filmsku epopeju Kristofera Nolana, i to samo dan nakon što je najavni video procurio na internet.
Martin Skorseze jedan je od ključnih autora američkoga novog talasa, pokreta koji je redefinisao američku kinematografiju, širio granice filmske umetnosti i istraživao njene mogućnosti.
"20th century studios" objavio je najavu za "Springsteen: Deliver Me From Nowhere", biografsku dramu o legendarnom muzičaru Brusu Springstinu kog glumi Džeremi Alen Vajt.
Novi igrani film iz serijala "Gospodar prstenova" nosi naziv "Lov na Goluma", a Endi Serkis je nedavno otkrio detalje o toku produkcije i planovima za snimanje.
Film Briljantin (Grease) premijerno je prikazan 13. juna 1978. godine, muzička romantična komedija koja je ubrzo postala jedan od najomiljenijih filmova svih vremena.
Naizgled nevine pustolovine Pepe Praseta tokom godina izazvale su niz neočekivanih kontroverzi, od ljutnje političara do zabrana zbog neprimerenog sadržaja.
Američka glumica Kim Novak biće nagrađena "Zlatnim lavom" za životno delo na 82. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji, koji se održava od 27. avgusta do 6. septembra.
Glumac Tom Kruz zvanično je ušao u Ginisovu knjigu rekorda zbog izvanredne vratolomije izvedene u filmu "Nemoguća misija: Konačna odmazda" (Mission: Impossible - The Final Reckoning).
Glumac i režiser u svojoj 96. godini života, Klint Istvud, otkrio je u nedavno u intervjuu za austrijski "Kurijer", da je trenutno u fazi predprodukcije svog narednog filma.
Komentari 2
bgd
rale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar