Nekadašnji vojnik, pripadnik jedinice Gurka koji je izgubio obe noge u Avganistanu, odlučio je da ostvari svoj "dečački san" i popne se na vrh Mont Everesta uz geslo "bez nogu i bez granica".
Nepalac Hari Buda Magar (43) stao je na nagaznu minu dok je služio kao vojnik u Avganistanu 2010. u brigadi Gurka u sastavu britanske vojske, pa su obe noge morale da mu budu amputirane ispod kolena.
Nakon godina reedukacije i vežbanja, Magar je danas odlučan da osvoji Everest i u maju kreće na put koji će prenositi preko svoje mrežne stranice uz slogan "bez nogu i bez granica".
Kada se oporavio od šoka zbog invaliditeta, bivši vojnik odlučio je da proveri "šta sve može postići fizički", rekao je u intervjuu za agenciju AFP u baznom logoru u podnožju Everesta.
Eksperimentisao je - isprobao je padobranske skokove, vožnju kajakom i skijanje.
"To mi je oslobodilo duh", rekao je Nepalac i nada se da će uskoro postati prvi čovek s amputiranim nogama iznad kolena koji je uspeo da se popne na "krov sveta" visok 8.849 metara.
Hari Buda Magar odrastao je u blizini Himalaja i uspon na Everest njegov je dečački san. Alpinista danas ima posebno odelo osmišljeno posebno za njega, sa silikonskom postavom na butinama koja ga štiti od promrzlina. Kramponi su pričvršćeni o njegove skraćene proteze. Već je osvojio vrh Mera visok 6.476 metara u Nepalu i vrh Mon Blan (4.808 metara) u Francuskoj.
Samo su dve osobe amputiranih nogu, ali ispod kolena, uspele da osvoje Everest: Novozelanđanin Mark Inglis 2006. i Kinez Xia Boyu 2018.
I Magar se pripremao za ekspediciju 2018, ali morao je da odustane zbog tada važećeg zakona u Nepalu, pa je počeo kampanju za izmenu tog zakona u čemu je i uspeo u januaru 2017, kada je ukinuta zabrana uspona na Everest za osobe s amputacijama obe noge ili slepim osobama iz sigurnosnih razloga.
"Bilo je mnogo prepreka, ali konačno se sve složilo da ostvarim svoj san i srećan sam", priznao je.
Njegov uspon će se poklopiti, sasvim slučajno, s krunidbom britanskog kralja Čarlsa III baš kao što se prvi uspon na Everest poklopio s krunidbom Elizabete II pre 70 godina koju su ostvarili Novozelanđanin ser Edmund Hilari i Nepalac Tenzing Norgej.
"Ratovao sam za tu krunu. Izgubio sam obe noge za (britansku) krunu", podsetio je.
Veteran danas nosi bermude i ponosno pokazuje svoje proteze kojih se donedavno sramio.
"Mislio sam tada da je gotovo s mojim aktivnim životom i da ću ostatak provesti u invalidskim kolicima. Danas mi je glavni cilj da informišem o invaliditetu. Da sam znao ranije ono što danas znam, ne bih izgubio dve godine života", kazao je.
Osobe s invaliditetom nisu osuđene na mirovanje, one samo "na drugačiji način obavljaju stvari". Njegov vodič Krišna Tapa optimistično veruje u uspeh ekspedicije.
"Magar je veliki alpinista, priprema se šest meseci i već je oborio nekoliko rekorda. Nijedan planinar nije do sada ostvario to što je on uspeo."
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Lopatice na Crvenoj vetrenjači - Mulen ružu - u Parizu ponovo će početi da radi večeras u 22.45 časova, nakon više od 14 meseci pauze zbog incidenta u aprilu 2024. godine, saopštila je uprava.
Topljenje glečera širom sveta moglo bi da pokrene dugo uspavane vulkane koji se možda bude ispod leda, ocenili su naučnici na Goldschmidt 2025 konferenciji u Pragu.
Kompanija Matel lansirala je prvu Barbiku s dijabetesom tipa 1 u nastojanju da podstakne veći osećaj uključenosti i empatije među decom, izjavila je potpredsednica kompanije.
Prvi rezultati istrage saobraćajne nesreće u kojoj su prošle sedmice u Španiji život izgubili napadač Liverpula Diogo Žota i njegov brat ukazuju na "veliko prekoračenje brzine", saopštila je španska Civilna garda.
U pismu koje je uputio predsedavajućoj Predsedništva Bosne i Hercegovine Željki Cvijanović o uvođenju carina na proizvode iz BiH, predsednik SAD Donald Tramp je napravio gaf.
Služba Hitne pomoći na španskom ostrvu Ibica saopštila je da je u opasnosti od kolapsa zbog učestalih poziva za pomoć posetiocima klubova koji imaju loša iskustva sa drogama.
U arheološkoj zoni Karal, u Peruu, arheolozi su otkrili grad star više od 3.500 godina, koji je bio strateško mesto za trgovinu između pacifičke obale, Anda i Amazona, javila je agencija Andina.
Tajlandska policija pronašla je tokom racije osmogodišnjeg dečaka koji je živeo sam u kolibi okružen psima, a nije bio sposoban da komunicira, već samo da laje, preneo je Miror.
Komentari 1
Voldi
Bravo majstore!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar