
Na današnji dan: Rođena Marija Terezija, počela Majska skupština u Sremskim Karlovcima
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 13. maj.
1619 - Po nalogu princa Morisa od Nasaua pod optužbom za religioznu subverziju pogubljen je holandski državnik Johan fan Oldenbarnevelt.
1717 - U Beču je rođena austrijska carica, češka i mađarska kraljica Marija Terezija, naslednica Karla VI od 1740, jedna od najznačajnijih ličnosti dinastije Habsburga.
1787 - Prvi brodovi sa robijašima krenuli su iz Engleske prema Australiji koja je tada Engleskoj služila kao kažnjenička kolonija.
1792 - Rođen je italijanski sveštenik Đovani Mastai Fereti, od 1846. papa Pije IX. Za vreme njegovog pontifikata, najdužeg u istoriji rimokatoličke crkve (31 godina i 236 dana), prestala je da postoji Crkvena država (1870). Najveći njen deo ušao je u sastav Kraljevine Sardinije, dok je papska država svedena na nekadašnji Patrimonij.
1795 - Rođen je slovački filolog i istoričar Pavel Jozef Šafarik, jedan od osnivača slavistike. Bio je direktor srpske gimnazije u Novom Sadu od 1819. do 1833. ("Srpska čitanka").
1798 - Rođen je Konstantin Danil, jedan od najvećih srpskih slikara 19. veka, predstavnik srpskog bidermajera.
1830 - Osnovana je Republika Ekvador, a za prvog predsednika izabran je Huan Hoze Flores.
1840 - Rođen je francuski pisac Alfons Dode, autor trilogije o zgodama Tarantena Taraskonca, remek-dela francuske humorističke proze. Veliki uspeh donela mu je zbirka pripovedaka "Pisma iz mog mlina".
1846 - Kongres SAD je formalno objavio rat Meksiku, mada su borbe u Kaliforniji započele nekoliko dana ranije.
1848 - U Sremskim Karlovcima je počelo zasedanje "Majske skupštine" na kojoj su delegati 175 crkvenih opština iz Vojvodine i Srbije izabrali Josifa Rajačića za patrijarha, a pukovnika Stevana Šupljikca za vojvodu. Skupština je 15. maja proglasila Srpsko Vojvodstvo, ali austrijska i mađarska vlada nisu priznale srpsku autonomiju.
1851 - Rođen je srpski pisac i lekar Laza Lazarević ("Prvi put s ocem na jutrenje", "Sve će to narod pozlatiti", "Na bunaru", "Školska ikona", "On zna sve", "U dobri čas hajduci", "Verter").
1862 - Rođen je srpski pisac Janko Veselinović, autor romana "Hajduk Stanko" sa tematikom iz Prvog srpskog ustanka i pripovedaka i romana ("Slike iz seoskog života", "Seljanka").
1881 - Rođen je Dimitrije Tucović, vođa socijalističkog pokreta u Srbiji. Bio je jedan od organizatora prve Balkanske socijaledmokratske konferencije (1910), a na kongresu Internacionale u Kopenhagenu (1910) odlučno se suprotstavio imperijalističkoj politici zvanične Austrije. Objavio je oko 600 radova u domaćim i stranim listovima. Poginuo je 20. novembra 1914. u Kolubarskoj bici ("Zakonsko osiguranje radnika", "Zakon o radnjama i socijalna demokratija").
1882 - Rođen je francuski slikar Žorž Brak koji je s Pablom Pikasom 1905. osnovao kubistički pokret.
1887 - U Beogradu je osnovana Provizorna opservatorija Velike škole. Osnivanjem Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije 1947. Opservatorija je postala njegov sastavni deo.
1888 - U Brazilu je ukinuto ropstvo.
1914 - Rođen je američki bokser Džo Luis, prvak sveta u teškoj kategoriji od 1937. do 1949, kada se povukao.
1930 - Umro je norveški polarni istraživač i diplomata Fritjof Nansen, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1922. Kao visoki komesar Društva naroda rukovodio je repatrijacijom ratnih zarobljenika nakon Prvog svetskog rata.
1931 - Umro je srpski kompozitor i horovođa Josif Marinković, član Srpske kraljevske akademije. Njegove solo pesme i mnoge horske kompozicije uz pratnju klavira poseban su doprinos srpskoj muzici. Bio je dirigent beogradskog pevačkog društva "Obilić".
1949 - Prvi britanski mlazni avion "Kanbera" izveo je prvi probni let.
1961 - Umro je američki filmski glumac Gari Kuper, dobitnik Oskara za filmove "Narednik Jork" i "Tačno u podne".
1968 - U Parizu su počeli zvanični pregovori predstavnika Severnog Vijetnama i SAD o okončanju rata u Vijetnamu.
1981 - Na trgu Svetog Petra u Rimu u atentatu je ranjen papa Jovan Pavle II. Atentator Mehmed Ali Agdža je uhapšen. Pušten je iz zatvora nakon 20 godina i u junu 2000. predat Turskoj.
1990 - U Zagrebu na stadionu u Maksimiru na fudbalskoj utakmici zagrebačkog "Dinama" i beogradske "Crvene zvezde" dogodio se krvavi obračun navijača ova dva kluba.
1994 - Ministri inostranih poslova SAD, EU i Rusije postigli su u Ženevi saglasnost o zajedničkoj strategiji u rešavanju bosanskog konflikta.
1999 - Peru i Ekvador su potpisali dokument o razgraničenju, okončavši posle šest decenija spor zbog kog su te zemlje tri puta ratovale.
1999 - Umro je Džin Sarazen, jedan od samo četiri golf igrača koji su osvojili četiri glavna profesionalna kupa u golfu.
2005 - Na prvoj međunarodnoj donatorskoj konferenciji za obnovu i očuvanje kulturnog nasleđa na Kosovu, održanoj u Parizu u organizaciji UNESKO-a, prikupljeno je deset miliona dolara.
2007 - Na takmičenju za pesmu Evrovizije u Helsinkiju pobedila je predstavnica Srbije Marija Šerifović sa pesmom "Molitva".
2011 - Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) saopštio je da se oko 1.200 izbeglica koje su u martu i aprilu napustile Libiju utopilo u Sredozemnom moru.
2014 - Poginuo je 301 rudar u nesreći u rudniku uglja Soma, 120 km severoistočno od Izmira na zapadu Turske. U vreme eksplozije 787 radnika je bilo pod zemljom.
2015 - Vatikan je zvanično priznao državu Palestinu i svoje diplomatske aktivnosti ranije uperene ka Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji usmerio ka državi Palestini.
2018 - Na parlamentarnim izborima u Iraku većinu je osvojio politički savez Saerun, na čijem je čelu radikalni šiitski sveštenik Moktada Sadr.
2021 - Sukob izraelske vojske i Hamasa dodatno je eskaliralo uprkos naporima na postizanju prekida vatre. U brojnim izraelskim gradovima u kojima živi mešano stanovništvo izbile su demonstracije i neredi. Svi letovi do međunarodnog aerodroma kraj Tel Aviva preusmereni su posle raketiranja iz pojasa Gaze.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Otvoren Panamski kanal, rođeni Modiljani i Neruda
11.07.2025.•
0
1191 - Engleski kralj Ričard lavljeg srca zauzeo je u Trećem krstaškom ratu grad Akru.
Makedonija sačuvala status Ohrida na listi Uneska
10.07.2025.•
2
Status Ohridskog jezera kao svetskog prirodnog i kulturnog nasleđa je sačuvan na današnjoj sednici Komiteta za svetsku baštinu Uneska u Parizu.
Gorska služba spasavanja objavila konkurs za nove spasioce volontere
10.07.2025.•
0
Gorska služba spasavanja Srbije (GSS) otvorila je konkurs za nove spasioce volontere, a rok za podnošenje prijava je 10. avgust.
Lopatice na Mulen Ružu će se večeras ponovo zavrteti
10.07.2025.•
0
Lopatice na Crvenoj vetrenjači - Mulen ružu - u Parizu ponovo će početi da radi večeras u 22.45 časova, nakon više od 14 meseci pauze zbog incidenta u aprilu 2024. godine, saopštila je uprava.
Na današnji dan: Rođeni Tesla, Prust i Karl Orf, umro Omar Šarif
10.07.2025.•
1
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 10. jul, u svetu i kod nas.
Topljenje glečera moglo bi da pokrene vulkanske erupcije
09.07.2025.•
0
Topljenje glečera širom sveta moglo bi da pokrene dugo uspavane vulkane koji se možda bude ispod leda, ocenili su naučnici na Goldschmidt 2025 konferenciji u Pragu.
VIDEO: Matel napravio Barbiku sa dijabetesom tipa 1
09.07.2025.•
0
Kompanija Matel lansirala je prvu Barbiku s dijabetesom tipa 1 u nastojanju da podstakne veći osećaj uključenosti i empatije među decom, izjavila je potpredsednica kompanije.
Na današnji dan: Umro tvorac žileta, Tajson protivnika ugrizao za uvo, EP osudio zločin u Srebrenici
09.07.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 9. jul, u svetu i kod nas.
Velika brzina uzrok nesreće u kojoj je poginuo Diogo Žota
08.07.2025.•
1
Prvi rezultati istrage saobraćajne nesreće u kojoj su prošle sedmice u Španiji život izgubili napadač Liverpula Diogo Žota i njegov brat ukazuju na "veliko prekoračenje brzine", saopštila je španska Civilna garda.
Trampov gaf: Željki Cvijanović se obratio sa "dragi gospodine predsedniče"
08.07.2025.•
0
U pismu koje je uputio predsedavajućoj Predsedništva Bosne i Hercegovine Željki Cvijanović o uvođenju carina na proizvode iz BiH, predsednik SAD Donald Tramp je napravio gaf.
Na današnji dan: Umrla Vivijen Li, proglašeno novih sedam svetskih čuda
08.07.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 8. jul, u svetu i kod nas.
Trideset kandidata za spisak Uneskove svetske baštine ugroženo klimatskim promenama i ratom
07.07.2025.•
0
Trideset lokacija su kandidati koji će saznati da li će biti deo Uneskove liste svetske baštine, kojoj sve više prete klimatske promene i ratovi.
VIDEO: Počele trke sa bikovima u Pamploni
07.07.2025.•
0
Više hiljada ljudi učestvovalo je u trci sa šest bikova danas na otvaranju festivala San Fermin u španskom gradu Pamplona.
Hitna pomoć na Ibici preopterećena pozivima iz klubova - pozivi mahom povezani sa drogom
07.07.2025.•
0
Služba Hitne pomoći na španskom ostrvu Ibica saopštila je da je u opasnosti od kolapsa zbog učestalih poziva za pomoć posetiocima klubova koji imaju loša iskustva sa drogama.
Na današnji dan: Umro Artur Konan Dojl, u Beogradu počeli protesti zbog vraćanja policijskog časa
07.07.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 7. jul, u svetu i kod nas.
VIDEO: Otkriven grad star više od 3.500 godina, jedan od najvećih trgovačkih centara svog vremena
06.07.2025.•
0
U arheološkoj zoni Karal, u Peruu, arheolozi su otkrili grad star više od 3.500 godina, koji je bio strateško mesto za trgovinu između pacifičke obale, Anda i Amazona, javila je agencija Andina.
Na Tajlandu pronađen dečak koji je živeo sam sa psima - ne ume da govori, samo laje
06.07.2025.•
0
Tajlandska policija pronašla je tokom racije osmogodišnjeg dečaka koji je živeo sam u kolibi okružen psima, a nije bio sposoban da komunicira, već samo da laje, preneo je Miror.
Na današnji dan: Pogubljen Tomas Mur, osnovan SSSR, umro Morikone, prikazan prvi zvučni film
06.07.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 6. jul, u svetu i kod nas.
Preminuo glumac Džulijan Mekman
05.07.2025.•
5
Glumac Džulijan Mekman preminuo je u 57. godini, prenosi magazin "Pipl".
Na današnji dan: Umro Jakov Ignjatović, rođen Tin Ujević, prvo ograničenje brzine - dve milje na sat
05.07.2025.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 5. jul, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Objavljen Komunistički manifest, potpisana Deklaracija o nezavisnosti
04.07.2025.•
1
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 4. jul.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar