Na današnji dan: Rođen Jesenjin, proglašena Kraljevina Jugoslavija, ustanovljen SOS signal za pomoć
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 3. oktobar, u svetu i kod nas.
Foto: Pixabay
1226 - Umro je italijanski fratar Đovani Bernardone, poznat kao Franjo Asiški, osnivač rimokatoličkog Franjevačkog reda.
1796 - Predvođeni vladikom Petrom I Petrovićem Njegošem, Crnogorci su na Krusima porazili višestruko brojnije snage skadarskog paše Mahmuta Bušatlije koji je poginuo u toj bici.
1824 - Skupština Meksika je donela Ustav, prema kojem je država postala nezavisna federativna republika pod nazivom Sjedinjene Države Meksika.
1866 - Mirovnim ugovorom u Beču, kojim je okončan sedmonedeljni rat Italije i Austrije, Italiji su pripali oblast Veneto i grad Venecija.
1888 - Rođen je nemački novinar Karl fon Osjecki, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1935. Zbog pacifističkog delovanja nacisti su ga 1933. zatvorili u koncentracioni logor, a 1938. je umro od posledica mučenja.
1895 - Rođen je Sergej Aleksandrovič Jesenjin, jedan od najpopularnijih ruskih pesnika 20. veka. Njegovo delo, kao i njegov život, koji je okončao samoubistvom u 30. godini, imali su značajan uticaj na evropsko pesništvo ("Kafanska Moskva", "Povratak u zavičaj", "Ispovest mangupa", "Sovjetska Rusija").
1897 - Rođen je francuski pisac Luj Aragon, jedan od osnivača dadaističkog i nadrealističkog pokreta. Od 1930, posle učešća na kongresu revolucionarnih pisaca u Harkovu, opredelio se za socijalistički realizam, a tokom Drugog svetskog rata je, uz Elijara, bio najznačajniji pesnik Pokreta otpora u Francuskoj ("Vatra radosti", "Elzine oči", "Ura Ural", "Blanša ili zaborav").
1906 - Na Radio konferenciji u Berlinu SOS je ustanovljen kao međunarodni signal za pomoć. Najčešće se tumači kao skraćenica engleskih reči "Save Our Souls". Konvencija je stupila na snagu u julu 1908.
1929 - Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca je promenila naziv u Kraljevina Jugoslavija, a državna teritorija je podeljena na devet oblasti - banovina.
1932 - Irak je, po isteku britanskog mandata, stekao nezavisnost i postao član Lige naroda.
1952 - Velika Britanija je na ostrvima Monte Belo, pored severozapadne obale Australije, isprobala svoju prvu atomsku bombu.
1968 - Predsednik Perua Fernando Belaunde Teri oboren je s vlasti vojnim udarom Nacionalne revolucionarne hunte koju je predvodio general Huan Velasko Alvarado. Po dolasku na vlast, vojna hunta je nacionalizovala izvore nafte i počela agrarnu reformu.
1977 - Umro je književni i pozorišni kritičar i istoričar književnosti Velibor Gligorić, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti od 1965. do 1971, profesor Beogradskog univerziteta.
1981 - Posle sedam meseci, irski nacionalisti su u zatvoru Mejz u Belfastu obustavili štrajk glađu protiv britanskih vlasti, tokom kojeg je umrlo deset štrajkača.
1989 - U okružnom sudu u Prištini počelo je suđenje Azemu Vlasiju i još trinaestorici kosovskih Albanaca optuženih za "kontrarevolucionarno delovanje" i organizovanje štrajka albanskih rudara u rudniku Stari Trg.
1990 - Istočna i Zapadna Nemačka su se, posle 45 godina, ponovo zvanično ujedinile, dok je taj proces neformalno počeo 9. novembra 1989, kada je pao Berlinski zid.
1991 - Predsedništvo SFR Jugoslavije u nepotpunom sastavu odlučilo je da pređe na rad u uslovima neposredne ratne opasnosti, ocenivši da je građanski rat na pomolu i da su se za takav rad stekli uslovi predvidjeni Ustavom. Od tada sednicama Predsedništva prisustvovali su samo članovi iz Srbije, Vojvodine, s Kosova i iz Crne Gore, te je nazvano "krnje Predsedništvo".
1995 - Predsednik Makedonije Kiro Gligorov ranjen je u atentatu eksplozijom automobila - bombe u centru Skoplja, a njegov vozač i jedan prolaznik su poginuli.
1997 - Japanski voz na magnetnim jastucima je brzinom od 451 kilometar na čas oborio svetski rekord na eksperimentalnoj železničkoj pruzi kod od Tokija.
1999 - U saobraćajnoj nesreći na Ibarskoj magistrali kod Lazarevca poginula su četiri člana Srpskog pokreta obnove, jedne od najjačih opozicionih političkih stranaka u Srbiji. Predsednik SPO Vuk Drašković koji je tom prilikom lakše povređen, optužio je srpske vlasti za ubistvo i atentat na njega.
1999 - Prvi put posle Drugog svetskog rata na parlamentarnim izborima u Austriji nacionalistička Slobodarska partija Jorga Hajdera osvojila je drugo mesto i dobila mogućnost da učestvuje u formiranju vlade.
2001 - Senat Kongresa SAD odobrio je sporazum o trgovinskoj saradnji s Vijetnamom, koji je toj zemlji obezbedio normalan trgovinski status i odnose sa SAD.
2003 - Pakistan je uspešno izveo testiranje nuklearnog projektila Hatf-III, dometa 290 kilometara.
2010 - Ustoličen je 45. patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Irinej.
2013 - Brod sa oko 400 imigranata iz Somalije zapalio se i potonuo kod Lampeduze, italijanske vlasti su spasle 155 osoba.
2016 - Referendum o izbegličkim kvotama EU održan u Mađarskoj proglašen je nevažećim zbog nedovoljnog odziva birača (43,9 odsto građana). Referendum je odžan pošto se Mađarska usprotivila planu Evropske komisije o raspodeli više od 160.000 izbeglica među članicama EU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Umro Filip Višnjić, rođen Dobrica Ćosić, izglasano nepoverenje prvoj vladi SRJ
29.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 29. decembar.
Crnogorska policija zaplenila skoro 47.000 komada pirotehničkih sredstava
28.12.2025.•
0
Crnogorska policija zaplenila je skoro 47.000 komada pirotehničkih sredstava u okviru akcije "Petarda", koju je realizovala u subotu u različitim krajevima Crne Gore, saopšteno je danas.
Ukradena pošiljka jastoga vredna 400.000 dolara
28.12.2025.•
0
Pošiljka jastoga vredna 400.000 dolara ukradena je na putu do lanca veleprodajnih objekata "Costco" u američkim državama Ilinois i Minesota, prenosi TV mreža NBC.
Jedan evropski grad proglašen je za najopuštenije mesto za život u 2026. godini
28.12.2025.•
1
Nova studija je procenila indekse kriminala, troškove života i prosečno vreme potrebno za putovanje od 10 km kako bi svakoj destinaciji dodelila ukupni skor stresa.
Na današnji dan: Osnovana kinematografija, patentirana prva žvaka, umro Jesenjin
28.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 28. decembar, u svetu i kod nas.
FOTO: Ukradena Geteova statua u Hamburgu, ostale samo cipele
27.12.2025.•
0
Nepoznati lopovi ukrali su bronzanu statuu Johana Volfganga Getea ispred škole u Hamburgu, a od kipa su ostale samo cipele.
Država Njujork: Društvene mreže moraju da istaknu upozorenja o opasnosti po mentalno zdravlje
27.12.2025.•
0
Američka savezna država Nujork zahtevaće od društvenih mreža da istaknu upozorenja o potencijalnoj opasnosti po mentalno zdravlje mladih korisnika, saopštila je guvernerka Keti Hočul.
Na današnji dan: Rođeni Johan Kepler i Luj Paster, "Ratovi zvezda" dostigli zaradu od milijardu dolara
27.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 27. decembar.
Preminuo član benda "The Cure" Peri Bamonte
26.12.2025.•
1
Gitarista i klavijaturista grupe "The Cure" Peri Bamonte preminuo je danas u 65. godini, saopštio je taj bend.
Na današnji dan: Rođen Mao Cedung
26.12.2025.•
1
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 26. decembar.
Na današnji dan: "Božićno primirje" na Zapadnom frontu, ostavka Gorbačova
25.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled važnih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 25. decembar.
Srpski pasoš na listi najmoćnijih na svetu: Bez vize u 137 država
24.12.2025.•
17
Pasoš Srbije nalazi se na 35. mestu u svetu na tradicionalnoj listi "Henli pasporta".
Pekara optužena za rasizam zbog čokolade "Negerbrot"
24.12.2025.•
5
Pekara u austrijskom gradu Klagenfurtu koja prodaje čokoladu sa lešnikom pod nazivom "Negerbrot" (što je inače pogrdan izraz za jednu vrstu hleba), optužena je za rasizam, prenosi list Bild.
Trećina osoba koje su zatražile eutanaziju u Španiji umrle pre donošenja odluke
24.12.2025.•
0
Ukupno 905 osoba zatražilo je pomoć pri umiranju u Španiji tokom 2024. godine, a trećina njih preminula je pre nego što je postupak odlučivanja okončan.
Na današnji dan: Osnovan Kju-Kluks-Klan, u Novom Sadu je izašao prvi broj lista "Mađar so"
24.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 24. decembar, u svetu i kod nas.
Luvr postavio metalne rešetke posle pljačke nakita iz Napoleonove kolekcije
23.12.2025.•
0
Uprava pariskog muzeja Luvr postavila je metalne rešetke na prozorima galerije Apolon kroz koje su pljačkaši u oktobru provalili i odneli nakit iz Napoleonove kolekcije.
Na današnji dan: Streljan Berija, umro Kalašnjikov, Slovenci izglasali odvajanje od Jugoslavije
23.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 23. decembar, u svetu i kod nas.
Saobraćajne kamere sa AI u Atini za četiri dana zabeležile više od 2.000 prekršaja
22.12.2025.•
1
Saobraćajne kamere sa veštačkom inteligencijom u širem području Atine za samo četiri dana zabeležile su više od 2.000 ozbiljnih saobraćajnih prekršaja, pokazali su rezultati pilot projekta grčkih vlasti.
Po ugledu na Australiju: I Švajcarska će razmotriti zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina
22.12.2025.•
1
Švajcarska ministarka unutrašnjih poslova Elizabet Baume Šnajder izjavila je da bi ta zemlja trebalo da razmotri zabranu društvenih mreža za najmađe.
Na današnji dan: Rođen Pučini, Čaušesku pobegao iz Bukurešta, umro Džo Koker
22.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 22. decembar, u svetu i kod nas.
Danska pošta posle 400 godina prekida isporuku pisama
21.12.2025.•
0
Danska pošta PostNord će isporučiti svoje poslednje pismo 30. decembra, čime će se završiti tradicija duga više od 400 godina, prenosi Gardijan.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar