Zašto deci ispod 12 godina treba zabraniti tehnologiju
Američka akademija pedijatara i Kanadsko društvo pedijatara istakli su da deca do dve godine ne bi trebalo uopšte da budu izložena tehnologiji.
Deci od tri do pet godina korišćenje tehnologije trebalo bi ograničiti na sat vremena dnevno, a onima od šest do 18 na dva sata dnevno. Međutim, deca i mladi koriste se tehnologijom 4-5 puta više od preporučenog, često sa opasnim posledicama.
Sprave poput mobilnog telefona, tableta i elektronskih igrica dramatično su povećale dostupnost tehnologije deci, naročito maloj. Zbog toga Kris Roven, pedijatar i novinar "Huffington Posta" ističe, pozivajući se na naučne izvore, 10 razloga za zabranu tehnologije deci mlađoj od 12 godina.
1. Brz razvoj mozga
Do druge godine, mozak deteta se udvostručuje, a sa brzim rastom nastavlja do 21. godine. Rani razvoj mozga definisan je spoljašnjim nadražajima, a prevelika izloženost tehnologiji povezana je sa poremećajem pažnje, kašnjenjem kognitivnog razvoja, težim učenjem, povećanom impulsivnošću i smanjenom sposobnošću samokontrole.
2. Kašnjenje u razvoju
Tehnologija koristi ograničene pokrete, što može da rezultira kašnjenjem u razvoju. Jedno od troje dece danas kreće u školu sa kašnjenjem u razvoju, što negativno utiče na pismenost i akademska dostignuća.
3. Epidemija gojaznosti
Televizija i videoigrice su kroz više studija povezane sa gojaznošću. Deca koja u svojim sobama imaju elektronske naprave imaju 30 odsto više šanse da budu gojazna.
4. Nedostatak sna
Čak 60 odsto roditelja ne nadzire decu kada se služe tehnologijom, a 75 odsto njih sme da ima ove sprave u svojim sobama. Oko 75 odsto dece od devet i deset godina ne spava dovoljno u tolikoj meri da zbog toga nižu loše ocene.
5. Sklonost mentalnim bolestima
Prekomerno korišćenje tehnologije smatra se jednim od činilaca pri nastajanju dečje depresije, teskobe, poremećaja povezanosti, poremećaja pažnje, autizma, bipolarnog poremećaja, psihoze i generalno problematičnog ponašanja.
6. Agresija
Gledanje nasilnih sadržaja može da uzrokuje agresiju kod dece. U današnjim medijima i tehnologiji deca su izložena fizičkom i seksualnom nasilju.
7. Digitalna demencija
Mediji u kojima se prizori menjanju velikom brzinom mogu da doprinesu poremećaju pažnje, kao i da naruše koncentraciju i pamćenje. Deca zbog toga ne mogu da se usredsrede i uče.
8. Razvijanje zavisnosti
Što više tehnologije roditelji dopuste deci, to se više otuđuju od njih. U nedostatku povezanosti sa roditeljima, deca mogu da postanu zavisna od tehnologije, što je slučaj sa jednim od 11-oro dece uzrasta od osam do 18 godina.
9. Zračenje
U maju 2011. godine, Svetska zdravstvena organizacija je klasifikovala mobilne telefone i ostale bežične naprave u kategoriju rizika 2B (moguće kancerogeni) zbog zračenja koje emituju. Važno je znati i da su deca podložnija uticajima zračenja, jer se njihovi mozgovi i imuni sistemi tek razvijaju.
10. Neodrživost
Način na koji decu odgajamo i obrazujemo pomoću tehnologije nije održiv. Deca su naša budućnost, ali nema budućnosti za decu koja preteruju sa tehnologijom, zaključuje Roven.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Komentari 1
ZATO
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar