Bebe koje jedu i čvrstu hranu bolje spavaju

Uvođenje čvrste hrane, pored majčinog mleka posle trećeg meseca poboljšava bebin san.
Bebe koje jedu i čvrstu hranu bolje spavaju
Foto: Pixabay
Tromesečne bebe kojima se daje čvrsta hrana, pored toga što sisaju, spavaju bolje od beba koje samo piju mleko, rezultat je nedavno objavljene studije. 
 
Zvanična preporuka majkama je da isključivo doje prvih šest meseci života bebe. Eksperti kažu žene treba i dalje da se pridržavaju ovog saveta, iako se trenutno razmatraju i druge mogućnosti. 
 
Studija koja je objavljena u časopisu JAMA Pedijatriks donosi zaključak da davanje čvrste hrane bebama mlađim od šest meseci ima prednosti i za mamu i za dete. Bebe bolje spavaju, a mame tvrde da im je lakše. 
 
Studija, koju su sproveli Kings koledž i Sent Džordž Univerzitet iz Londona, proučavala je ponašanje 1.303 tromesečnih beba, koje su bile podeljene u dve grupe. Jednu grupu su mame isključivo dojile, a u drugoj grupi bebe su pored majčinog mleka konzumirale i čvrstu hranu. 
 
Studija je pokazala da grupa koja je jela čvrstu hranu, pored konzumiranja majčinog mleka, duže je spavala, manje se budila tokom noći u odnosu na decu koja su samo pila mleko do šestog meseca.
 
Nacionalni zdravstveni servis u Velikoj Britaniji (NHS) i Svetska zdravstvena organizacija preporučuju majkama da sačekaju do šestog meseca pre uvođenja čvrste hrane. Ali ovo pravilo se sada dovodi u pitanje. 
 
Uprkos zvaničnim savetima, 75 odsto majki u Velikoj Britaniji su uvele neku vrstu čvrste hrane pre petog meseca, dok je četvrtina (26 odsto) tu odluku objasnila čestim buđenjem beba, stoji u izveštaju o hranjenju beba napravljenim 2010. godine. 
 
Razlike između grupa su bile najočiglednije oko šestog meseca, jer je grupa koja je jela čvrstu hranu spavala u proseku 15 minuta duže svake noći (dva sata više nedeljno) i ređe se budila. 
 
Koautor ove studije Majkl Perkin, sa Sent Džordž Univerziteta ukazao je da male razlike puno znače roditeljima. 
 
"Pošto bebin san utiče direktno na kvalitet života roditelja, čak i mali napredak može da bude veoma koristan.
 
Što je značajnije, bebe koje jednu čvrstu hranu ređe plaču ili su nervozne, samim tim roditelji lakše zaspu, u slučaju da ih beba probudi. 
 
Profesorka Mari Fjutrel sa Kraljevskog koledža za pedijatriju i dečije zdravlje kaže da su "dokazi za ishranu isključivo baziranu na majčinom mleku stari već deset godina, pa se trenutno razmatraju izmene tog režima". 
 
"Očekujem u bliskoj budućnosti da će preporuke za ishranu beba biti izmenjene."
 
Prva hrana koja se uvodi bebama su pasirano voće i povrće - šargarepa, jabuka, kruška, krompir i batat. Meko voće poput breskve ili dinje, pasirani pirinač i griz pomešani s mlekom za bebe. Nekim bebama odmah odgovara izgnječena hrana, a drugima je potrebno vreme da se prilagode, pa im se daje hrana pasirana mikserom.
 
Izbor ishrane za bebe u prvih šest meseci može biti kontroverzan, jer mnoge majke se susreću sa osudom ako nisu u stanju da doje, pa uvedu flašicu i čvrstu hranu. Prošlog meseca Kraljevski koledž za babice odgovorio je na pritisak koji osećaju nove majke, tako što je objavljeno da i majke koje biraju da ne doje decu treba da dobiju podršku i odgovarajući savet babice.
  • Andrija Šrek

    11.07.2018 10:29
    ...
    Sa tri meseca je prerano. Većina beba i ne može da konzumira gustu granu u tom uzrastu, zbog i dalje prisutnog "ekstruzionog refleksa", odnosno automatskog izbacivanja iz usta svega što nije tečnost.
    Bebin digestivni trakt je zreo za uvođenje nemlečne, kašaste hrane sa oko 4.5 meseca uzrasta i tada treba započeti uvođenje iste. To je i zvanična preporuka Evropskog udruženja za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu.
    Preporuka za se bebama ne daje ništa osim (majčinog) mleka do 6. meseca je potekla tokom '90-ih godina prošloga veka od strane Svetske zdravstvene organizacije u svrhu promocije dojenja u nerazvijenim (Afričkim) zemljama u kojima vlada nestašica osnovnih životnih namirnica, a mi smo, zbog tadašnje krize, "upali" u taj program i mnogi stručnjaci su se "upecali" i ne mogu da se oslobode tih (pogrešnih) preporuka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom