Zašto deca pri rođenju najčešće imaju plave oči?

Bebe se ne rađaju sa svim melaninom koji im je po prirodi namenjen.
Zašto deca pri rođenju najčešće imaju plave oči?
Foto: Pixabay
Proces sazrevanja nastavlja se nakon rađanja. Boja očiju ne formira se pre druge godine života, kaže dr Norman Safra.
 
To je povezano s količinom melanina pri rođenju i kako se taj melanin povećava nakon rođenja, objasnio je dr Norman Safra, rukovodilac Oftalmologije na američkom Medicinskom centru "Maimonedes" u Bruklinu.
 
Pojasnio je da je melanin pigment - što ga više imate u očima, kosi i koži, oni su tamniji. Time se, kaže, i više sunčeve svetlosti reflektuje. Male naslage melanina u dužicama čine ih plavim, dok ih srednja količina čini zelenim ili im daje boju lešnika, dok zbog velike količine boja dužice postaje smeđa.
Bebe se ne rađaju sa svim melaninom koji im je po prirodi namenjen, tvrdi ovaj lekar.
 
Pojedinci tamnijeg pigmenta obično dobijaju bebe smeđih očiju, jer njihova novorođenčad već u startu imaju više pigmenata, dodao je on.
 
"Bebe belaca najčešće se rađaju s tamnoplavim očima, s primesama sive, a boja se može i nekoliko puta promeniti do prvog rođendana. Bebe drugih rasa rađaju se sa smeđim očima, koje i ostaju takve", objasnila je doktorka Đovana Armano.
Kad dete dođe na svet i odmah na jako svetlo, podstiče se proizvodnja melanina u dužici, a to može dovesti do promene boje. Samo malkice melanina i dete će imati plave oči, dodajte još malo i oči postaju sive, zelene ili boje lešnika.
 
"Pri rođenju pigmenta ima malo pa je boja svetlija. Kako beba raste, pigmenta je sve više. Melanin je protein, a količina i vrsta zapisani su u genima. Dužice koje sadrže veliku količinu melanina su tamnije", kaže Armano.
 
Do bebinog šestog meseca boja očiju će se više puta menjati. Nakon toga promene se polako stabilizuju. Više faktora može uticati na promenu boje, uključujući lekove i uticaj okoline, tako da se kod nekih ljudi boja menja ceo život. Ipak, kod većine boja postaje jasna do prve godine.
 
"Boja očiju se najdramatičnije menja od 6. do 9. meseca, ponekad i do prvog rođendana. Tada se može tačno reći koju boju će beba imati. U retkom broju slučajeva deca menjaju boju i do treće godine", kaže Armano.
 
Najređa boja očiju je zelena i pojavljuje se kod samo pet odsto svetske populacije.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom