Muzej novog talasa otvorio je u petak svoja vrata, uz veliki broj posetilaca.
Mlađi posetioci su mogli saznati šta su Zagrepčani slušali i čitali tokom 1980-ih, dok su se oni stariji podsetili kulturne bogate decenije u kojoj su odrastali.
"Želeli smo da ovekovečimo strast, ljubav i polet iz 70-ih i 80-ih godina prošlog veka, kada je Zagreb bio evropska prestonica muzike, kada su Melody Maker, New Musical Express i drugi listovi pisali o onome što se događalo u Zagrebu, Beogradu, Ljubljani i Novom Sadu", poručili su na otvaranju osnivači muzeja.
"Zašto Muzej novog vala? Pa zato jer 10 godina umetničkog buma u Zagrebu to zaslužuje. Nekome će on poslužiti kao edukacija, a u nekome će pobuditi nostalgiju, nostalgiju za vremenom kada smo bili mladi", rekao je, uoči otvaranja, jedan od osnivača Aleksandar Črček.
Fotografije bendova novog talasa, plakati koji pozivaju na koncerte na popularna odredišta kao što su Lapidarij, Kulušić, Jabuka, SC, rukopisi pesama, primerci lista "Polet" iz druge polovine 1970-ih i brojnih stripova, među brojnim su eksponatima u muzeju.
Zajedno s fićom i stojadinom parkiranima u dvorištu ispred ulaza u muzej podsećaju na muzički i kulturni pravac zaslužan za afirmaciju panka i roka, kao i za pomeranje granice slobode govora, s obzirom na to da su tadašnji novinski tekstovi i tekstovi pesama neretko sadržali i kritiku socijalističkog sistema koji se u spomenutom periodu borio s visokom inflacijom, zaduženošću i nestašicama u trgovinama.
"I među današnjim klincima ima onih koji prate tu muziku i tekstove. Važno je da nove generacije na ovoj adresi mogu saznati kako smo živeli, kako smo bili buntovni i kakva je bila naša mladost", kazala je direktorka Turističke zajednice Grada Zagreba Martina Bienenfeld.
Muzej novog talasa opremljen je zahvaljujući brojnim donacijama protagonista toga vremena, uključujući književnike, umetnike, muzičare i autore stripova.
Muzej će takođe biti domaćin promocija knjiga, muzičkih izdanja i mesto druženja, najavili su osnivači.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Prvi put u 20-godišnjoj istoriji Henli pasport indeksa, američki pasoš je u potpunosti ispao sa liste top 10 i zauzima 12. mesto jednog od nekoliko indeksa koji mere "moć" pasoša.
Antički hram Partenon na Akropolju od juče je prvi put u poslednjih 20 godina bez građevinskih skela, što omogućava građanima Atine i turistima da uživaju u nesmetanom pogledu na ovaj spomenik.
Nekada tajni prolaz u Koloseumu, nazvan po zastrašujućem starorimskom caru koji se pojavljuje u holivudskom blokbasteru "Gladijator", prvi put je otvoren za javnost.
Zbog velikog broja turista, kuće i javne zgrade u Amsterdamu pretvorene su u smeštaje za izdavanje, trotoarima jedva može da se prođe, lokalne prodavnice poznate decenijama, menjaju namenu u prodavnice suvenira.
Aerodrom u Minhenu počeo je postepeno da nastavlja letove jutros od 7.00 časova, nakon što su sinoć primećeni dronovi u blizini vazdušnog prostora primorali službe da odlože rane subotnje polaske.
Popularno holandsko turističko selo Zanse Skans, poznato po svojim istorijskim vetrenjačama i tradicionalnoj holandskoj arhitekturi, od proleća 2026. godine uvodi naplatu ulaza za sve posetioce.
Portugalska prestonica zauzela je prvo mesto na novom Indeksu sreće na odmoru, zahvaljujući odličnoj hrani, velikom broju zelenih površina i prijatnoj atmosferi koja posetiocima omogućava opuštajući boravak.
Francuska nacionalna avio-kompanija "Air France" prva je velika evropska kompanija koja putnicima nudi besplatan i brz Wi-Fi tokom leta, bez obzira na klasu.
Prema rang-listi evropskih aerodroma koji najčešće izazivaju osećaj anksioznosti kod putnika, najveći broj aerodroma koje putnici doživljavaju kao opasne nalazi se na ostrvima, prenosi televizija BFM.
Rovaniemi, glavni grad finske Laponije izgradiće turističko naselje koje će moći da primi 4.000 gostiju, zbog stalnog povećanja broja posetilaca, prenosi Yle.
Francuski predsednik Emanuel Makron svečano je u petak ponovo otvorio kule pariske katedrale Notr Dam za javnost, što predstavlja jedan od završnih koraka ogromne rekonstrukcije nakon razornog požara iz aprila 2019.
Nekoliko glavnih evropskih aerodroma, među kojima briselski i berlinski kao i londonski Hitrou, imali su danas prekid u radu zbog sajber incidenta koji je uticao na softver koji obezbeđuje kompanija Kolins Aerospejs.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar