
Ljudožderi Tsavoa - par kenijskih lavova koji je ubio desetine ljudi, sada poznato i zašto
Ukoliko im se ukaže prilika, lavovi se neće libiti ni da ubiju i pojedu čoveka.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Srećom, homo sapijens nije visoko na listi omiljene hrane afričkih velikih mačaka, mada je bilo izuzetaka, poput zloglasnih "ljudoždera Tsavoa". Par lavova je, prema legendi, ubio više od 100 radnika koji su gradili prugu u Keniji 1898. godine.
Duže od jednog veka stare čeljusti i zubi dva lava - koji su stekli reputaciju ljudoždera, sada otkrivaju nove tajne, uključujući i to ne samo da li su jeli ljude, već i zašto, prenosi RTS.
Koristeći nove napretke u tehnikama sekvenciranja i analiziranja stare i degradirane DNK, istraživači iz SAD i Kenije proučavali su dlake koje su ostale u čeljustima lavova. Svoje nalaze objavili su u novoj studiji, koja je poslužila da se proveri zloglasna legenda o Tsavoanskim ljudožderima. I ne samo to, već i da se bolje razume šta je nagnalo ove divlje predatore da se ponašaju toliko neobično.
Prvi izveštaji o napadima lavova počeli su u martu 1898. godine, odmah nakon što je u Keniju stigao potpukovnik Džon Henri Paterson, britanski vojni oficir i inženjer koji je nadgledao projekat gradnje pruge između Kenije i Ugande.
Britanci su sa sobom doveli hiljade radnika da grade most, većinom iz Indije, i smestili ih u kampove dugačke nekoliko kilometara.
Isprva je Paterson sumnjao u izveštaje da su lavovi odgovorni za nestanak dva radnika, ali je promenio mišljenje nekoliko nedelja kasnije kada je indijski vojni oficir Ungan Sing, koji je sa njim došao, pretrpeo istu sudbinu.
Paterson je tu noć proveo na drvetu, zaklevši se da će ubiti lavove i čekajući da se vrate. Kasnije je u svom dnevniku zapisao da je to veče u daljini čuo zlokobnu riku, a onda vriske i krike iz susednog kampa udaljenog oko 800 metara.
Sledeće jutro su ga obavestili da je lav napao drugi deo kampa.
Tada je počela dugotrajna potraga Patersona i saradnika da ulove i ubiju dva velika lava bez grive. Lavovi bez grive su uobičajeni u nekim područjima, ukljujući i Tsavo, možda zbog lokalne klime ili vegetacije.
Napadi su odjednom prestali, a zatišje je trajalo nekoliko meseci, a povremeno su se čule glasine o tome da su viđeni u blizini.
Kada su se lavovi vratili, bili su još agresivniji. Umesto da su napadali usamljene pojedince kao ranije, sada su često upadali u kampove zajedno. Paterson ih je na kraju ubio u decembru.
O neuobičajenom slučaju dva lava snimljena su i dva filma - "Bwana Devil" iz 1952. i "Ghost and the Darkness" iz 1996. godine sa Valom Kilmerom i Majklom Daglasom.
Konačni broj žrtava ostao je predmet spekulacija. Dok neki procenjuju da su krvožedni lavovi ubili čak 135 ljudi, studija iz 2001. godine utvrdila je da je broj žrtava bio oko 30.
Paterson je sačuvao ostatke lavova i na kraju ih prodao Prirodnjačkom muzeju u Čikagu 1925. godine. Decenijama kasnije, muzejski menadžer Tomas Gnoske pronašao je lobanje u skladištu i primetio dlake u pukotinama zuba.
Neki naučnici su spekulisali da su lavovi lovili ljude baš zbog oštećenih zuba, jer zbog njih nisu mogli da savladaju veći plen, poput bivola.
Baš zbog oštećenja čini se da su se sačuvali tragovi žrtava lavova. Gnoske i kolege su sada sproveli detaljnu analizu dlaka, uključujući mikroskopske i analize genoma. Kada su uzorci potvrđeni, autori studije su se fokusirali na mitohondrijalnu DNK, koje ima više u ćelijama, a u dlakama takođe može da se održi dugo, što pomaže kada su u pitanju stari uzorci.
Dlake nisu bile u dobrom stanju, ali su iz njih izolovani mitohondrijski genomi. Neke od dlaka su potekle sa samih lavova. Ostatak je pripadao uobičajenoj kombinaciji kopitara tog područja, uz nekoliko izuzetaka. Zubi zloglasnih ljudoždera su, zaista, imali u sebi i ljudske dlake.
"Analize su pokazale DNK žirafa, ljudi, antilopa, gnuova i zebri, a takođe smo identifikovali i dlake koje potiču sa samih lavova", navodi se u studiji.
Tim naučnika je takođe napravio bazu podataka DNK profila potencijalnog plena koji je obitavao u području lavova 1898. godine.
Pronalazak DNK gnua bio je čudan, ističu naučnici, jer su najbliži gnuovi tada živeli oko 70 kilometara daleko. Kada je Paterson pisao o zatišju u napadima, možda su lavovi otišli da love gnuove.
Takođe je zanimljivo da su otkrili DNK samo jednog bivola.
"Znamo šta lavovi u Tsavou jedu danas i bivo im je omiljeni plen", pišu naučnici.
To bi moglo da ukaže i na razlog zašto su lavovi lovili ljude.
Stočna kuga, virusna bolest koja napada kopitare, došla je iz Indije godinu dana ranije i izazvala je pomor među populacijom bivola i stoke u regionu 1890-ih i možda naterala lavove da pronađu novi plen - ljude.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
VIDEO Zabeležen redak trenutak - rođenje belog grbavog kita
13.07.2025.•
0
U dubinama azurnog mora uz istočnu obalu Australije, 30. juna zabeležen je prizor koji ostavlja bez daha - na svet je došao beli grbavi kit.
Šimpanze iz Zambije pokrenule čudni trend - travke u ušima bez očiglednog razloga
13.07.2025.•
1
U utočištu za divlje životinje u Zambiji naučnici su primetili neobično ponašanje među grupom šimpanzi: stavili su travke u uši - i ostavili ih tamo.
Naučnici klonirali tele jaka: Znatno se razlikuje od običnih mladunaca
13.07.2025.•
1
Kineski naučnici uspešno su klonirali jaka, a tele ove endemične vrste sa visoravni Ćinghaj-Sizang u Kini otelilo se carskim rezom u četvrtak na farmi za uzgoj jakova u okrugu Damšung.
VIDEO Orke uhvaćene u intimnom trenutku: Prvi put snimljeno kako se "ljube" u divljini
13.07.2025.•
0
Dve orke snimljene su kako se dodiruju jezikom u norveškim fjordovima, u nečemu što naučnici opisuju kao ponašanje do sada viđeno samo u zatočeništvu.
VIDEO: Oporavio se bigl - službeni pas kog je švercer šutnuo tako jako da je odleteo
13.07.2025.•
1
Petogodišnji policijski pas ponovo je na dužnosti nakon što se oporavio od modrica koje je zadobio kada ga je putnik na aerodromu šutnuo toliko jako da je pas bukvalno poleteo.
VIDEO Zapanjujuće otkriće: Orke dele plen sa ljudima
13.07.2025.•
0
U fascinantnom otkriću koje menja način na koji doživljavamo ove moćne morske sisare, nova studija otkriva da orke (Orcinus orca) u divljini svesno dele plen sa ljudima.
Genetičari planiraju da "ožive" najvišu pticu izumrlu pre više od 500 godina
12.07.2025.•
2
Genetičari su najavili da planiraju da ožive najvišu pticu na svetu, izumrlu pre više od 500 godina - džinovsku mou.
Kornjače možda kriju tajnu za lek protiv raka
11.07.2025.•
0
Kornjače bi mogle da budu ključ za otkrivanje leka protiv raka, pokazuju nova istraživanja.
VIDEO: Ženka patuljastog nilskog konja na Tajlandu proslavila svoj prvi rođendan
10.07.2025.•
0
Ženka patuljastog nilskog konja Mo Deng, koja je senzacija na internetu, proslavila je danas svoj prvi rođendan u zoološkom vrtu na Tajlandu, uz prisustvo hiljade posetilaca.
Pas tragač koji je spasao devetoro ljudi u Italiji ubijen kobasicama punim eksera
09.07.2025.•
1
Italijanski pas tragač po imenu Bruno, koji je tokom karijere pronašao devetoro nestalih osoba, uginuo je nakon što je pojeo kobasice napunjene ekserima koje su mu bačene u boks, izjavio je njegov dreser.
Telo nestalog farmera pronađeno u stomaku pitona
08.07.2025.•
0
Telo farmera La Notija iz indonežanskog sela Madžapahit u jugoistočnom Sulavesiju, pronađeno je u utrobi pitona dugog osam metara, prenosi indijski Fri pres džurnal.
Medved u Rumuniji ubio turistu koji je hteo da ga nahrani
07.07.2025.•
2
Italijanski turista preminuo je nakon što ga je napao mrki medved u rumunskim Karpatima kada je pokušao da ga nahrani, javlja Bild.
Lav napao ženu u zoo vrtu u Australiji i teško je povredio
07.07.2025.•
0
Jedna žena je zadobila teške povrede ruke kada ju je napao lav u zoološkom vrtu u Australiji, javlja ABC njuz.
VIDEO: Ubijen lav koji je pobegao iz zoo vrta u Turskoj i teško povredio muškarca
07.07.2025.•
0
Lav je juče napao i teško povredio jednog poljoprivrednika u južnoj Turskoj.
Vlasnica zatvorila psa u ormarić i otišla da turistički obiđe zamak
07.07.2025.•
1
Jedan pas spasen je iz ormarića za vredne stvari u zamku Nojšvanštajn na jugu Nemačke, nakon što ga je njegova vlasnica zatvorila unutra, uprkos prigovorima drugih turista, kako bi mogla da obiđe ovaj dvorac.
Kućni ljubimci čuvaju mozak starijih
06.07.2025.•
1
Posedovanje pasa ili mačaka može da ima pozitivan uticaj na očuvanje kognitivnih funkcija u starijoj životnoj dobi, pokazuju rezultati nove studije, prenosi "Gardijan".
VIDEO: Istopolni par pingvina odgaja mladunče koje su odbacili njegovi roditelji
06.07.2025.•
1
U zoo vrtu Čester u Velikoj Britaniji dva mužjaka Humboltovih pingvina, Skampi i Flaunder, preuzela su brigu o mladunčetu koje su odbacili njegovi biološki roditelji.
Slon ubio dve turistkinje u Zambiji
06.07.2025.•
0
Dve turistkinje u Zambiji ubijene su od strane slona tokom pešačkog safarija u nacionalnom parku ove zemlje.
VIDEO: Mladunče beloglavog orla u ruskom zoološkom vrtu dobilo ime po Trampu
06.07.2025.•
0
Mladunče beloglavog orla, prvo te vrste u zoološkom vrtu Malinki u Rostovskoj oblasti, dobilo je ime Tramp, po američkom predsedniku Donaldu Trampu.
Kako pomoći pticama po vrućini: Ostavite im ovo voće
05.07.2025.•
3
Leto je posebno izazovan period za mnoge ptice , posebno one koje hrane svoje mladunce i troše mnogo energije.
Medved u Rumuniji ubio motociklistu
03.07.2025.•
0
Motociklistu je ubio medved danas u lovištu "Arefu", u rumunskoj oblasti Transfagarašan.
Komentari 2
Teodor
Hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar