Ljudožderi Tsavoa - par kenijskih lavova koji je ubio desetine ljudi, sada poznato i zašto
Ukoliko im se ukaže prilika, lavovi se neće libiti ni da ubiju i pojedu čoveka.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Srećom, homo sapijens nije visoko na listi omiljene hrane afričkih velikih mačaka, mada je bilo izuzetaka, poput zloglasnih "ljudoždera Tsavoa". Par lavova je, prema legendi, ubio više od 100 radnika koji su gradili prugu u Keniji 1898. godine.
Duže od jednog veka stare čeljusti i zubi dva lava - koji su stekli reputaciju ljudoždera, sada otkrivaju nove tajne, uključujući i to ne samo da li su jeli ljude, već i zašto, prenosi RTS.
Koristeći nove napretke u tehnikama sekvenciranja i analiziranja stare i degradirane DNK, istraživači iz SAD i Kenije proučavali su dlake koje su ostale u čeljustima lavova. Svoje nalaze objavili su u novoj studiji, koja je poslužila da se proveri zloglasna legenda o Tsavoanskim ljudožderima. I ne samo to, već i da se bolje razume šta je nagnalo ove divlje predatore da se ponašaju toliko neobično.
Prvi izveštaji o napadima lavova počeli su u martu 1898. godine, odmah nakon što je u Keniju stigao potpukovnik Džon Henri Paterson, britanski vojni oficir i inženjer koji je nadgledao projekat gradnje pruge između Kenije i Ugande.
Britanci su sa sobom doveli hiljade radnika da grade most, većinom iz Indije, i smestili ih u kampove dugačke nekoliko kilometara.
Isprva je Paterson sumnjao u izveštaje da su lavovi odgovorni za nestanak dva radnika, ali je promenio mišljenje nekoliko nedelja kasnije kada je indijski vojni oficir Ungan Sing, koji je sa njim došao, pretrpeo istu sudbinu.
Paterson je tu noć proveo na drvetu, zaklevši se da će ubiti lavove i čekajući da se vrate. Kasnije je u svom dnevniku zapisao da je to veče u daljini čuo zlokobnu riku, a onda vriske i krike iz susednog kampa udaljenog oko 800 metara.
Sledeće jutro su ga obavestili da je lav napao drugi deo kampa.
Tada je počela dugotrajna potraga Patersona i saradnika da ulove i ubiju dva velika lava bez grive. Lavovi bez grive su uobičajeni u nekim područjima, ukljujući i Tsavo, možda zbog lokalne klime ili vegetacije.
Napadi su odjednom prestali, a zatišje je trajalo nekoliko meseci, a povremeno su se čule glasine o tome da su viđeni u blizini.
Kada su se lavovi vratili, bili su još agresivniji. Umesto da su napadali usamljene pojedince kao ranije, sada su često upadali u kampove zajedno. Paterson ih je na kraju ubio u decembru.
O neuobičajenom slučaju dva lava snimljena su i dva filma - "Bwana Devil" iz 1952. i "Ghost and the Darkness" iz 1996. godine sa Valom Kilmerom i Majklom Daglasom.
Konačni broj žrtava ostao je predmet spekulacija. Dok neki procenjuju da su krvožedni lavovi ubili čak 135 ljudi, studija iz 2001. godine utvrdila je da je broj žrtava bio oko 30.
Paterson je sačuvao ostatke lavova i na kraju ih prodao Prirodnjačkom muzeju u Čikagu 1925. godine. Decenijama kasnije, muzejski menadžer Tomas Gnoske pronašao je lobanje u skladištu i primetio dlake u pukotinama zuba.
Neki naučnici su spekulisali da su lavovi lovili ljude baš zbog oštećenih zuba, jer zbog njih nisu mogli da savladaju veći plen, poput bivola.
Baš zbog oštećenja čini se da su se sačuvali tragovi žrtava lavova. Gnoske i kolege su sada sproveli detaljnu analizu dlaka, uključujući mikroskopske i analize genoma. Kada su uzorci potvrđeni, autori studije su se fokusirali na mitohondrijalnu DNK, koje ima više u ćelijama, a u dlakama takođe može da se održi dugo, što pomaže kada su u pitanju stari uzorci.
Dlake nisu bile u dobrom stanju, ali su iz njih izolovani mitohondrijski genomi. Neke od dlaka su potekle sa samih lavova. Ostatak je pripadao uobičajenoj kombinaciji kopitara tog područja, uz nekoliko izuzetaka. Zubi zloglasnih ljudoždera su, zaista, imali u sebi i ljudske dlake.
"Analize su pokazale DNK žirafa, ljudi, antilopa, gnuova i zebri, a takođe smo identifikovali i dlake koje potiču sa samih lavova", navodi se u studiji.
Tim naučnika je takođe napravio bazu podataka DNK profila potencijalnog plena koji je obitavao u području lavova 1898. godine.
Pronalazak DNK gnua bio je čudan, ističu naučnici, jer su najbliži gnuovi tada živeli oko 70 kilometara daleko. Kada je Paterson pisao o zatišju u napadima, možda su lavovi otišli da love gnuove.
Takođe je zanimljivo da su otkrili DNK samo jednog bivola.
"Znamo šta lavovi u Tsavou jedu danas i bivo im je omiljeni plen", pišu naučnici.
To bi moglo da ukaže i na razlog zašto su lavovi lovili ljude.
Stočna kuga, virusna bolest koja napada kopitare, došla je iz Indije godinu dana ranije i izazvala je pomor među populacijom bivola i stoke u regionu 1890-ih i možda naterala lavove da pronađu novi plen - ljude.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
FOTO, VIDEO: Više hiljada skulptura džinovske pande u Hongkongu - da podstaknu turizam
03.12.2024.•
0
Nekoliko hiljada skulptura džinovske pande od subote će biti izloženo u Hongkongu, gde je entuzijazam za tu vrstu medveda porastao otkako su dva mladunca rođena u lokalnom tematskom parku.
Švercom dospeli na Tajland: Više od 900 kornjača, lemura i paukova biće vraćeni na Madagaskar
02.12.2024.•
0
Nekoliko desetina lemura i više od 900 endemskih kornjača Madagaskara, koje su bile prodate i potom zaplenjene na Tajlandu, biće vraćene ove nedelje u tu ostrvsku državu u Indijskom okeanu.
Muškarca u Japanu medved napao u prodavnici
01.12.2024.•
0
Jedan muškarac povređen je kada ga je napao medved koji je ušao u supermarket u japanskoj prefekturi Akita, saopštila je policija.
Dabrovi ponovo u Briselu
30.11.2024.•
0
U Briselu je zabeležen povratak dabra, koji je prvi put od 19. veka ponovo nastanio malu reku reku koja većinom podzemno protiče kroz glavni grad Belgije.
VIDEO: Više od 30 kitova se nasukalo na plažu Novog Zelanda, volonteri spasili skoro sve
26.11.2024.•
1
Grupa od više od 30 kitova pilota spasena je nakon što su se nasukali na plaži Ruakākā na severu Novog Zelanda, piše BBC.
Medved napao lovca u Crnoj Gori i teško ga povredio
24.11.2024.•
1
Medved u Pivi danas je napao lovca M. G. (45) i naneo mu teške povrede, nakon čega je lovcu ukazana prva pomoć.
VIDEO: Kineski akvarijum naplaćuje 50 dolara za posmatranje robotske kit ajkule
24.11.2024.•
0
Posetioci kineskog akvarijuma su bili potpuno šokirani kada su shvatili da su platili 50 dolara da bi videli ne pravu, nego robotsku ajkulu.
Engleska policija moli građane: Nemojte vijati odbeglog emua
24.11.2024.•
0
U Linkolnširu u Engleskoj policija je objavila prilično bizarnu molbu. Naime, traži od građana da prestanu terencima da love odbeglu ženku emua.
Carski pingvin vraćen u Južni okean: Plivao od Antarktika do Australije
23.11.2024.•
3
Carski pingvin po imenu Gas, jedina poznata životinja ove vrste koja je otplivala od Antarktika do Australije, vraćen je u Južni okean 20 dana nakon što je stigao na australijsku plažu Oušn bič.
Putin poklonio Severnoj Koreji više od 70 životinja
20.11.2024.•
4
Ruski predsednik Vladimir Putin poklonio je Zoološkom vrtu u Pjongjangu više od 70 životinja, uključujući lava i dva mrka medveda, saopštilo je rusko Ministarstvo prirodnih resursa.
Jednog po jednog hvataju slatkišima: Na slobodi još četiri od 43 majmuna
20.11.2024.•
3
Četiri majmuna ostala su na slobodi skoro dve nedelje nakon što je grupa od njih 43 pobegla iz centra "Alpha Genesis" u Jemasiju u Južnoj Karolini koji ih uzgaja za medicinska istraživanja, saopštile
Kineska provincija Hejlungđang u pripravnosti posle napada sibirskih tigrova na dva meštanina
19.11.2024.•
0
Kineske vlasti upozorile su stanovništvo provincije Hejlungđang da bude na oprezu zbog sibirskih tigrova, nakon što je video snimak farmera koji je jedva izbegao napad, postao viralan na internetu.
Kod Kejp Tauna pronađeno mrtvo mladunče grbavog kita, drugi slučaj u mesec dana
17.11.2024.•
0
Mladunče grbavo kita, poznat kao Tango Bravo, pronađeno je mrtvo u blizini luke "Simon's Town" u Južnoafričkoj Republici.
Ako ikada naiđete na foku, držite se podalje: Njen ugriz je veoma opasan
17.11.2024.•
1
Stručnjaci upozoravaju da postoji rizik od opasne infekcije krvi ukoliko osobu ujede foka.
U Slovačkoj ove godine ubijeno više od 90 zaštićenih medveda
17.11.2024.•
0
U Slovačkoj su od početka godine do 7. novembra ubijena ukupno 92 zaštićena mrka medveda.
Na slobodi osam od ukupno 43 majmuna koji su pobegli u Južnoj Karolini: Namamili ih slatkišima
17.11.2024.•
0
Na slobodi je ostalo samo osam majmuna od ukupno 43 koliko ih je pre više od nedelju dana pobeglo sa farme kompanije Alfa dženezis u američkoj državi Južnoj Karolini.
Od straha zbog vatrometa uginulo mladunče crvene pande u zoo vrtu
16.11.2024.•
2
Zoološki vrt u Edinburgu, u Škotskoj, okrivio je vatromet za smrt mladunčeta crvene pande "Roksi".
Mačke - dobre za srce, nivelišu šećer, blagotvorne za creva
14.11.2024.•
5
Više od polovine ispitanih vlasnika mačaka u Holandiji smatra da su njihovi ljubimci članovi porodice a svaki treći ispitanik doživljava ih kao terapeuta, svoje dete ili najboljeg prijatelja.
Da li je kit Hvaldimir bio ruski špijun?
13.11.2024.•
0
Za pitomog belog kita Hvaldimira, koji se pojavio na obali Norveške, verovalo se da je ruski špijun.
Ratovi, pohlepa, lovokradice i osvetničko ubijanje: Afrički slonovi na korak do izumiranja
13.11.2024.•
1
Stručnjaci sa Univerziteta u Koloradu utvrdili su drastičan pad populacije i šumskih i savanskih slonova u Africi u poslednjih pola veka.
Žabe izložene radijaciji u Černobilju ne pokazuju znake ubrzanog starenja ni povećanog stresa
10.11.2024.•
1
Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilju nisu uticali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje.
Komentari 2
Teodor
Hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar