Hitna pomoć stiže brže do bogatih nego do siromašnih

Ako bogataš ima srčani udar, Hitna pomoć dolazi brže, pokazuje istraživanje Univerziteta u San Francisku.
Hitna pomoć stiže brže do bogatih nego do siromašnih
Foto: 021.rs (ilustracija)
Dugo čekanje na Hitnu pomoć u ruralnim krajevima veliki je problem u SAD, ali i drugim zemljama. Studija sprovedena prošle godine pokazuje da pacijenti koji žive van većih gradova na takvu pomoć čekaju dvostruko duže.
 
Ali, nova studija pokazuje još jedan veliki problem - bogatstvo, odnosno siromaštvo i te kako utiču na brzinu dolaska Hitne pomoći.
 
Naučnici su ispitali brzinu reagovanja zaposlenih u Hitnoj pomoći u 63.000 slučajeva nakon poziva zbog srčanog udara. Posebno su merili koliko je vremena vozilu Hitne pomoći trebalo da stigne do pacijentove lokacije, zatim vreme od dolaska do odlaska sa lokacije, vreme koje je prošlo od trenutka napuštanja lokacije do bolnice, te ukupno vreme potrebno za delovanje Hitne pomoći. 
 
Rezultati su bili poražavajući.
 
Naime, dispečerima je trebalo četiri minuta više za reagovanje na poziv iz siromašnijih četvrti u odnosu na one bogatije, a ukupno je Hitnoj pomoći trebalo deset odsto više vremena za izlazak na teren u slučaju poziva zbog srčanog udara u siromašnijim četvrtima.
 
"Kao društvo verujemo i nadamo se da su javne službe, poput Hitne pomoći, jednako dostupne svima, ali naši rezultati pokazuju da to nije slučaj, čak ni u potencijalno fatalnim situacijama poput infarkta", upozoravaju istraživači.
  • Karlo

    18.12.2018 11:43
    Iz Karlovaca
    Istorija svakog dosadasnjeg drustva jeste istorija klasnih borbi...
  • Žika

    17.12.2018 18:45
    Razmaženi Novosađani
    Sramota za sve koji imaju bilo kakav negativan komentar na rad hitne pomoći. Mentalitet naših ljudi je ograničen,mnogi zovu hitnu samo da bi imali taksi prevoz do bolnice! Jeste li se zapitali šta radi hitna pomoć u Velikom Ritu????? Eto vam odgovora kada govorite da ne izaze na teren. Ne nisu Romi privilegovani nego su i oni pacijenti kao i svi drugu. U nedostatku adekvatnih ideja za neke lepše teme dotiču se priče o radu hitne pomoći u Americi i upoređuje njihov rad sa radom hitne u Srbiji. Naše zdravstvo bi bilo mnogo bolje kada bi se sve one gluposti na koje hitna izađe pošteno naplaćivale.
  • /

    17.12.2018 17:11
    U srbiji imamo srece ako dodju
    Pre koju nedelju, jedno jutro nasem portiru pozlilo. Imao je jak priyisak u grudnom kosu, vrtoglavicu, bolove, nije bio u stanju da hoda. Jedva da je uspeo sta da izgovori.
    Odmah smo zvali bolnicu da posalje kola hitne pomoci. Zavlacili su nas 10 minuta, terali coveka da prica na telefon sa njima i rekli da pozovemo za 10 minuta.
    Posle 3 zvali smo opet, javio se drugi operater koji je rekao da ce poslati kola hitne pomoci a kada smo ga pitali za koliko ce doci on je povisenim tonom rekao, tacno ovim recima " Ne znam, nismo mi taksi sluzba" i spustio slusalicu.
    Ubrzo uspeli smo da zaustavimo kola koja su prolazila i uspeli smo da ga odvedemo u bolnicu.
    Kola hitne pomoci naravno da nisu nikad ni bila. Ovo se nije desilo u nekom seocetu na kraju sveta nego u Novom Sadu.
    Sramota je. Vrhunac sramote. Ko moze neka ide odavde.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.