Lekari opšte prakse nedovoljno znaju o zaštiti mentalnog zdravlja

Lekari opšte prakse u Srbiji nedovoljno znaju o lečenju mentalnih poremećaja, ali ni država ne izdvaja dovoljno novca za službe za mentalno zdravlje, samo su neke od slabosti ovog sistema.
Lekari opšte prakse nedovoljno znaju o zaštiti mentalnog zdravlja
Foto: Pixabay (Ilustracija)
Kako se navodi u Programu zaštite mentalnog zdravlja u Srbiji za period 2019-2026. godine, koji je pre nekoliko dana usvojila Vlada Srbije, mali je broj udruženja koja se bave mentalnim zdravljem, a o fondovima za mentalno zdravlje najčešće odlučuju ljudi koja se ne bave zaštitom mentalnog zdravlja, prenosi Nova ekonomija.
 
Primećeno je i da su nedovoljno dobri uslovi u velikim psihijatrijskim bolnicama i ustanovama socijalne zaštite (domovima) gde dugotrajno borave osobe sa hroničnim psihozama i intelektualnim poremećajima. Ocenjuje se i da je nezadovoljavajući nivo poštovanja ljudskih prava osoba sa mentalnim poremećajima iako je poboljšano poštovanje ljudskih prava u psihijatrijskim ustanovama.
 
Između ostalog, ne postoje uslovi za ranu detekciju i intervencije u slučajevima povišenog rizika za psihozu. Takođe, nedovoljno su razvijene službe za detekciju ranih razvojnih poremećaja, njihovu terapiju i pružanje ranih intervencija. 
 
Kad je reč o mladima, nedovoljan je broj službi za pružanje pomoći adolescentima sa problemima mentalnog zdravlja. 
 
Otuda su i preporuke stvaranje centara za mentalno zdravlje u zajednici, zatim započeti postepeno smanjivanje broja postelja u velikim bolnicama i broja korisnika u ustanovama socijalne zaštite, kao i kontinuirana edukacija izabranih lekara i drugih zdravstvenih radnika. 
 
Mentalni poremećaji predstavljaju veliki javno-zdravstveni problem, kako u svetu, tako i u našoj zemlji, navodi se u dokumentu. Pojavljuju se u ranom dobu, obolelima je narušen kvalitet života, veliki su ekonomski troškovi po društvo zbog skupih bolničkih troškova lečenja, oboleli su često nezaposleni, smanjena im je radna sposobnost itd.
  • NS

    02.12.2019 11:54
    Komentar
    Ima li jos nesto sto lekari opste prakse treba da urade za deset minuta pregleda. Pa sta ce da rade specijalisti? Samo lud moze ovako nesto predlagati. Mentalni poremecaji su kompleksni i zahtevaju dugotrajan i zajednicki rad vise sluzbi. Stvarno ne razumem ovakve nebulozne ideje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.