Kada Svetska zdravstvena organizacija proglašava vanrednu situaciju?

Svetska zdravstvena organizacija proglašava vanrednu situaciju opasnu po javno zdravlje na međunarodnom nivou kada postoji "vanredni događaj" koji predstavlja rizik po javno zdravlje drugih zemalja, putem širenja bolesti, a sada je takva odluka doneta zbog širenja koronavirusa.
U jučerašnjem saopštenju, objavljenom na sajtu SZO, Komitet za vanredne situacije SZO, upozorio je da do daljeg širenja slučajeva koronavirusa može da dođe u bilo kojoj zemlji. Prema međunarodnim zdravstvenim propisima iz 2005. godine, države imaju pravnu obavezu da neodložno reaguju na proglašenje vanredne situacije opasne po javno zdravlje na međunarodnom nivou.
 
Vanredna situacija proglašava se zbog vanrednog događaja koji potencijalno zahteva koordinisan međunarodni odgovor u slučaju "ozbiljne, iznenadne, neuobičajene ili neočekivane" situacije, koja ima posledice po javno zdravlje izvan granica pogođene zemlje i može da zahteva hitnu međunarodnu akciju.
 
SZO je do sada proglasio tu situaciju pet puta, a sada i šesti put zbog novog koronavirusa.
 
Prvi put se odlučila na taj korak 2009. godine kada se virus H1N1, poznatiji kao "svinjski grip", proširio širom sveta, usmrtviši 200.000 ljudi, te je vandredna zdravstvena situacija proglašena kako bi se osiguralo da svet pažljivo nadgleda širenje tog virusa i reaguje, između ostalog vakcinama.
 
Iako je 2012. svet bio bliže nego ikada iskorenjivanju slučajeva obolelih od dečije paralize, broj obolelih je porastao 2013, a vanredna situacija je proglašena 2014. iz straha da bi borba protiv te bolesti na globalnom nivou mogla da se suoči sa velikom preprekom.
 
SZO je proglasila vanrednu zdravstvenu situaciju zbog Zika virusa 2016. godine nakon što se bolest brzo proširila kroz američki kontinent. Reč je o virusu koji može da bude opasan po trudnice i vanredna situacija je proglašena kako bi se podstakla hitna istraživanja.
 
Zbog ebole, SZO je proglasila vanrednu situaciju 2014. i 2019. godine. Prvi put ona je bila na snazi od avgusta 2014. do marta 2016. godine, nakon što je registrovano 30.000 zaraženih, dok je 11.000 ljudi preminulo na zapadu Afrike, dok je drugi put situacija proglašena prošle godine pošto je došlo do širenja bolesti u Kongu.
 
Proglašenje vanredne zdravstvene situacije objavljuje Komitet za vanredne situacije SZO, koji čine međunarodni stručnjaci koji rade u skladu sa međunarodnim zdravstvenim propisima iz 2005. godine. Zbog toga, komitet je preporučio svim državama da budu spremne na suzbijanje virusa što, kako je naveo, uključuje aktivno posmatranje, rano otkrivanje, izolaciju, upravljanje slučajem, praćenje kontakata, sprečavanje daljeg širenja virusa, kao i deljenje podataka sa SZO.
 
U preporukama globalnoj zajednici, komitet podseća da je reč o novom koronavirusu i da se ranije pokazalo da slični slučajevi koronavirusa zahtevaju značajne napore da se omogući redovno razmenjivanje informacija i istraživanje.
  • Istina...

    31.01.2020 13:44
    ...
    Kada Svetska zdravstvena organizacija proglašava vanrednu situaciju? Kada im Vladari sveta u senci narede.
  • f

    31.01.2020 09:46
    onda kad to kazu nasi citaoci .
  • NS boy

    31.01.2020 09:41
    Kada..
    ..im kaže farmako mafija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.