
Može li se vitamin D upiti kroz staklo prozora?
Postoje zdravstvene koristi od apsorpcije vitamina D putem sunčeve svetlosti... Ali da li uopšte morate da izađete napolje da biste dobili vitamin D?

Foto: Pixabay
Sunčeva energija pretvara hemikaliju u vašoj koži u vitamin D3, koji se transportuje do jetre, a zatim do bubrega da bi se transformisao u aktivni vitamin D, piše TheHealthi.
Ultraljubičasto B zračenje (UVB) je vrsta sunčeve svetlosti koja pokreće proizvodnju vitamina D u telu i pretvara ga u aktivni oblik vitamina D, ali kako se ispostavilo, UV zračenje je uglavnom blokirano običnim prozorskim staklom, piše N1 Zagreb.
Dakle, ovde postoje dve loše vesti: prvo, ne možete dobiti vitamin D kroz prozor - i drugo, sunčeva svetlost koja prolazi kroz prozorsko staklo može oštetiti vašu kožu. Pošto staklo apsorbuje svo UV zračenje, izlaganje kože sunčevoj svetlosti koja prolazi kroz staklo, pleksiglas i plastiku neće dovesti do proizvodnje vitamina D u koži. Ali staklo ne blokira UV zrake, tako da su oštećenja od sunca usled izlaganja kroz prozore i dalje problem.
Važno je napomenuti da vitamin D zapravo ne dobijamo od sunca na isti način na koji ga dobijamo suplementima ili jedenjem hrane poput tunjevine, lososa ili jaja. Ono što se dešava je da telo proizvodi vitamin D kada je izloženo UV zracima, što pokreće sintezu vitamina D.
Najveći deo UV zračenja (290 do 320 nanometara) apsorbuje ozonski omotač i ima ga najviše između 10 i 14 časova u letnjim mesecima, kada je sunčano.
Ne morate da provodite mnogo vremena na suncu - lekari predlažu 10 do 15 minuta dnevno. Takođe, nanesite kremu za sunčanje. I dalje ćete dobiti dozu koja je vašem telu dovoljna da proizvodi vitamin D.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Kako da budete korak ispred simptoma sezonske alergije
06.06.2023.•
0
Alergije se smatraju najčešćim poremećajem imunskog sistema. Nastaju kao reakcija rane preosetljivosti koja se javlja kod nekih osoba pri ponovnom susretu sa određenim alergenom.
Nova terapija znatno smanjuje širenje raka krvi
05.06.2023.•
0
Revolucionarni tretman raka krvi koji genetski modifikuje ćelije pacijenata smanjuje rizik od napredovanja bolesti za 74 odsto, pokazalo je prvo kliničko ispitivanje.
Ponedeljkom se desi najviše smrtonosnih srčanih udara
05.06.2023.•
0
Smrtonosni srčani udari se češće dešavaju ponedeljkom nego bilo kojim drugim danom u nedelji, pokazuju rezultati naučnih istraživanja sprovedenih u Velikoj Britaniji.
Nova kombinacija lekova nudi preokret u borbi protiv raka jajnika, i dalje u fazi testiranja
04.06.2023.•
0
Hiljade žena koje boluju od raka jajnika mogle bi da imaju koristi od nove kombinacije lekova, nakon što je utvrđeno da ta kombinacija značajno smanjuje tumore kod skoro polovine pacijentkintkinja.
Gojaznost povećava rizik od mentalnih poremećaja
04.06.2023.•
0
Gojazne osobe imaju znatno veći rizik od razvoja mentalnih oboljenja.
Španija prva u Evropi uvela menstrualno bolovanje
04.06.2023.•
1
Španski zakon o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, koji uključuje pravo žena na menstrualno bolovanje, stupio je na snagu.
Simptomi alergije su gori ove godine, lekari objasnili zašto
04.06.2023.•
0
Ovog proleća kijate više nego inače? Niste jedini.
Kompanija pogrešno informisala 400 ljudi da možda imaju rak
04.06.2023.•
0
Kompanija "Grejl" koja proizvodi testove za otkrivanje raka saopštila je da je njihov prodavac greškom poslao pisma za oko 400 pacijenata sugerišući da možda imaju rak.
Kako da znate da jedete previše šećera - ovo je pet "simptoma"
03.06.2023.•
0
Znate da bi trebalo da ograničite šećer u svojoj ishrani, a i velike su šanse da jedete više nego što mislite.
Ambrozija vodeći uzrok respiratornih alergija, u Srbiji široko rasprostranjena
03.06.2023.•
0
Alergijski rinitis je najčešća hronična, nezarazna respiratorna bolest današnjice, od koje u svetu pati više od 500 miliona ljudi.
Na svakoj cigareti u Kanadi biće ispisano "izazivaju impotenciju" i druga upozorenja
01.06.2023.•
6
Kanada će postati prva zemlja u kojoj će na svakoj cigareti pojedinačno morati da budu ispisana upozorenja o štetnim posledicama duvana po zdravlje ljudi.
Suplementi gvožđa i anemija: Doktorka daje nekoliko korisnih saveta
31.05.2023.•
0
Malaksalost, vrtoglavica, ubrzan rad srca, depresija, poremećaj kognitivnih funkcija, suvoća kože, opadanje kose su samo neki od simptoma kojima se manifestuje anemija.
Stiže novi lek u Srbiju: Smanjuje učestalost i jačinu valunga u menopauzi
31.05.2023.•
0
Novi lek protiv valunga Fezolinetant mogao bi da stigne u Srbiju sledeće godine, izjavio je za televiziju K1 klinički farmakolog prof. dr Radan Stojanović.
Bebe u Srbiji i dalje dobijaju bugarske BSŽ vakcine
30.05.2023.•
6
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" i Institut Torlak su ugovorili nabavku 94.720 doza BSŽ vakcina koje su proizvedene u Bugarskoj.
"Američki virus" puni pedijatrijske ordinacije u Srbiji: Šta roditelji treba da znaju
30.05.2023.•
2
Malaksalost, temperatura do 40 stepeni, bolovi u mišićima - samo su neki simptomi koji muče decu poslednjih nedelja.
Veštačka inteligencija pomogla u otkrivanju novog antibiotika protiv superbakterije
28.05.2023.•
0
Naučnici su upotrebili veštačku inteligenciju (AI) kako bi otkrili novi antibiotik koji može ubiti smrtonosnu vrstu superbakterije, prenosi BBC.
Novi tip bežičnog pejsmejkera mogao bi da postane normalna pojava
27.05.2023.•
1
Pejsmejkeri sa žicama koje se protežu u srce i baterijama ispod kože moguda postanu prošlost.
Neke namirnice mogu da budu odličan saveznik u borbi protiv glavobolje, evo koje
26.05.2023.•
1
Ako često imate glavobolju, verovatno znate da je određena hrana i piće mogu pogoršati.
Osetljiv želudac: Zašto nastaje i gde potražiti pomoć?
26.05.2023.•
0
Osetljiv želudac je hronična muka mnogih. Kiselina, gorušica, čir, upala, mučnina i nadimanje samo su neki od nelagodnih simptoma problema sa digestivnim traktom.
Štitasta žlezda: Poremećaji najčešće zbog genetike, ali utiču i spoljni faktori
26.05.2023.•
1
Autoimune tiroidne bolesti dovode do poremećaja rada štitaste žlezde, a smatra se da na njihov nastanak u 60 odsto slučajeva utiče nasleđe.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar