Kako telo reaguje nakon što prestanemo da pijemo alkohol?

Alkohol ima mnogo negativnih efekata na naše zdravlje, od kojih bi vas neki mogli iznenaditi. To uključuje kratkoročne efekte poput buđenja sa glavoboljom ili anksioznošću, do dugoročnih efekata, uključujući rak.
Kako telo reaguje nakon što prestanemo da pijemo alkohol?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ako razmišljate o tome da neko vreme ne pijete alkohol, otkrićete mnoge brze i dugoročne koristi za svoje zdravlje. Neke koristi počinju odmah, tako da je svaki dan bez alkohola pobeda za vaše zdravlje, piše RTS.
Nikol Li, profesorka na Nacionalnom institutu za istraživanje zavisnosti sa sedištem u Melburnu pri Univerzitetu Kertin, i Katinka van de Ven, specijalista za alkohol i opojna sredstva sa Univerziteta Južnog Velsa u Sidneju, napravile su vremensku liniju boljitka usled ostavljanja alkohola. 
Poboljšanje već posle jednog dana
 
Alkoholu je potrebno oko 24 sata da potpuno napusti vaše telo, tako da možete početi da primećujete poboljšanja već nakon jednog dana.
 
Alkohol vas tera da češće mokrite, što je neretko uzrok dehidracije. Ali vaše telo može gotovo odmah da apsorbuje čašu vode, tako da kada alkohol izađe iz vašeg sistema, dehidracija usled dejstva alkohola se smanjuje, poboljšavajući varenje, funkciju mozga i nivo energije.
Alkohol takođe smanjuje sposobnost jetre da reguliše šećer u krvi. Kada alkohol napusti sistem, šećer u krvi počinje da se normalizuje.
 
Ako pripadate grupi ljudi koji svakodnevno piju, možete se osećati malo gore u početku dok se vaše telo ne prilagodi tome da alkohol nije stalno u sistemu (organizmu). U početku možete primetiti poremećen san, promene raspoloženja, znojenje ili tremor. Većina simptoma obično nestaje za oko nedelju dana bez alkohola.
 
Nakon jedne nedelje
 
Iako vas alkohol u početku može učiniti pospanim, on remeti vaš ciklus spavanja. Do kraja nedelje bez alkohola, možete primetiti da ste energičniji ujutru, što će biti rezultat boljeg kvaliteta sna.
 
Kao filter tela, jetra obavlja veliki deo teškog posla u preradi alkohola i može se lako oštetiti čak i umerenim pijenjem alkoholnih pića.
 
Jetra je važna za čišćenje krvi, preradu hranljivih materija i proizvodnju žuči koja pomaže u varenju. Ali se takođe može brzo regenerisati. Ako imate samo blago oštećenje jetre, sedam dana može biti dovoljno da smanjite masnoću u jetri i zalečite blage ožiljke i oštećenja tkiva.
 
Čak i male količine alkohola mogu oštetiti funkcionisanje mozga. Dakle, prestanak pušenja može pomoći u poboljšanju zdravlja mozga u roku od nekoliko dana kod osoba koje lagano do umereno konzumiraju alkohol, a u roku od mesec dana čak i kod onih koje veoma mnogo konzumiraju alkohol.
 
Ceo tekst RTS-a možete pročitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Žile Vinjak

    20.07.2025 19:46
    Žile Vinjak
    Treseti se telo,obliva te znoj,cesta agresija i promena raspolozenja,usta suva,fizioloske potrebe cesto su ne kontrolisane,ne sanica je konstantna dok ne klones. Telo,fizicki i psihicki propada,sve zbog alkohola od kojeg zabrljavis,bezeci iz realnog zivota u pakao! Cesto sam bio na lecenju,ali se uvek vracao alkoholu. Da nije u prodaji,...ko zna mozda ga i nebi konzumirao,upropastvisi sebi zivot i porodicu. Sa alkoholom sam se sreo u 9 godini zivota,bila je slava i stariji su rekli,daj mu malo valja se i takav je obicaj,musko je ili nije da se nebrukamo i ovako krisom slavimo. Eto,bas sam ispao musko,samo malo sutra! Sada pijem dok mogu,sperem muku i rosu sa srca,jedem dane i zivot,pa dok.traje. PS:Upamtite,alkohol i kocka su najvece zlo ljudskom bicu.
  • Osto'ja

    20.07.2025 16:37
    Logika
    Ako i ovi što piju malo imaju tegobe onda ja ću malo više jer i tako moram prestati jednog dana.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

SZO: Evropa zaostaje u vakcinaciji dece

Stopa vakcinacije dece u Evropi i Srednjoj Aziji je i tokom prošle godine ostala ispod nivoa iz perioda pre pandemije, pokazuju procene pokrivenosti objavljene u utorak.

Jod je neophodan za decu i trudnice

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe da je "nedostatak joda u hrani u celom svetu najvažniji pojedinačni uzrok oštećenja mozga koji se može sprečiti".