Posle 17 godina izgradnje, neboder Intempo u španskom letovalištu Benidorm konačno je završen.
Sa 187 metara najviša je stambena zgrada u Evropskoj uniji, a njegove kule bliznakinje mogu da se pohvale i najbržim liftom u Španiji, koji se kreće brzinom od 4,2 metra u sekundi i do najvišeg sprata stiže za 52 sekunde.
Neboderi u španskom odmaralištu Kosta Blanka mogu da se nadmeću sa Menhetnom ili Hongkongom, sa 80 blokova viših od 25 spratova, ali Intempovih 47 spratova ostavlja sve u senci.
Kule Intempo su na vrhu povezane konstrukcijom u obliku dijamanta, gde je cena apartmana u penthausu oko dva miliona evra. Inače, početna cena za stan u ovoj zgradi je 257.000 evra.
Odmarališta poput Benidorma podnela su najveći teret drastičnog pada inostranih posetilaca tokom pandemije virusa korona. Ipak, 100 od 256 stanova u Intempi je unapred prodato – oko 60 odsto Špancima, a ostatak Rusima, Skandinavcima, Nemcima i Belgijancima.
Inače odmaralište Benidorm inspirisao je crtača Betmena da radnju najnovijeg stripa smesti upravo tu.
Nagrađivani španski grafičar Pako Roka rekao je da ga je izabrao jer, sa svim neboderima, izgleda kao "negde između Las Vegasa i Gotama".
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Arheolozi su otkrili vojnu tvrđavu staru 3.500 godina u severnoj pustinji Sinaj, nedaleko od mediteranske obale, saopštilo je egipatsko Ministarstvo turizma i antikviteta.
Izdavačka kuća Kosmos je u nemačkom gradu Esenu organizovala popularnu društvenu igru kartama Katan, u kojoj je istovremeno učestvovalo 1.170 osoba, čime je postignut novi svetski rekord, prenosi Špigel.
Aukcijska kuća Sotebi saopštila je da je u okviru svoje "Kraljevske i plemićke rasprodaje" ponudila na prodaju broš francuskog cara Napoleona, koji nema nikakve veze sa spektakularnom pljačkom u muzeju Luvr.
U Grčkoj od 2009. godine postoji stranka koja se intenzivno bori za prava pušača, a reč je o političkoj partiji naziva Κ.Ο.Τ.Ε.Σ. (Pušačka grupa za umetnost i vizuelnu umetnost).
Trojica fotografa na Novom Zelandu uspela su da snime "crvene vilenjake" ili crvene munje, jedan od najređih svetlosnih fenomena na svetu, tokom kog se na nebu pojavljuju bljeskovi grimizne boje.
Veliki, izgoreli metalni objekat pronađen u pustinji Pilbara najverovatnije je deo svemirskog otpada koji je pao na Zemlju, saopštila je Policija Zapadne Australije, prenosi ScienceAlert.
Na kakvom istorijskom blagu leži Beograd, saznajemo onda kada se u gradu nešto gradi. Svaki put kad bageri počnu da kopaju, postoji mogućnost da se otkrije vredan arheološki lokalitet.
Pikasov portret njegove dugogodišnje muze i partnerke Dore Mar koji nije bio viđen u javnosti više od osam decenija prodat je na aukciji za 27 miliona evra.
Zbog "krađe" načete čokolade iz salona na spratu na kom se nalazi kabinet gradonačelnnice Rijeke Ive Rinčić, delu zaposlenih je zabranjen pristup bez najave ili posebnog poziva.
Argentinski naučnici pronašli su u lancu Anda gotovo potpuno očuvan skelet nove vrste dinosaurusa koji je živeo pre oko 230 miliona godina, što ga čini jednim od najstarijih na svetu, objavio je institut Koniset.
Paleontolozi su u kamenolomu u Oksfordširu otkrili jednu od najdužih staza dinosaurusa ikada pronađenih, koja se proteže na 220 metara i pruža uvid u život dinosaurusa pre 166 miliona godina.
Saudijska Arabija je krajem 2024. godine započela izgradnju "Mukaaba", monumentalne strukture u Rijadu, koja je oblikovana kao kolosalna kocka i namenjena da postane najveća građevina na Zemlji.
Britanski regulator komunikacija Ofkom je izrekao kaznu od 21 milion funti (24,1 milion evra) tamošnjoj Kraljevskoj pošti (Royal Mail) zbog hroničnog kašnjenja isporuka.
Penzionisani radnik obezbeđenja iz Oklanda na Novom Zelandu Lorens Votkins ima zvanično najduže lično ime na svetu, što je potvrđeno i u Ginisovoj knjizi rekorda.
Čovek koji je kopao crve u blizini Stokholma slučajno je pronašao riznicu od 20.000 srebrnih novčića pomešanih sa biserima, privescima i srebrnim prstenjem.
Komentari 3
Igor
Душан
Ciganovic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar