Taksi bez vozača može da se iznajmi u predgrađu Pekinga
Taksi vozila bez vozača sada su dostupna za iznajmljivanje u predgrađu Pekinga, što predstavlja novo poglavlje u inteligentnom transportu, objavio je list Čajna dejli.
Peking je početkom marta izdao licence kineskom tehnološkom gigantu Baidu i start apu za autonomna vozila Pony.ai za pokretanje taksi usluga bez vozača (robotaksi), navodi se u novinskom izveštaju od 27. marta.
Kako prenosi Sinhua, to je prvi put da je potpuno autonomna flota vozila dobila dozvolu za rad u jednoj metropoli svetske klase, dodaje se u izveštaju.
Dve kompanije, obe među vodećim igračima u kineskoj industriji autonomne vožnje, rasporedile su svaka po 10 autonomnih vozila na području od 60 kvadratnih kilometara u Jdižuangu, koji se nalazi u južnom predgrađu Pekinga, navodi se u izveštaju.
Dodaje se da Baidu planira da proširi svoje autonomne usluge prevoza na 65 gradova 2025. i na 100 gradova 2030. godine.
Očekuje se da će kineska samovozeća taksi služba dostići 1,3 hiljade milijardi (188,6 milijardi američkih dolara) do 2030. godine, što će u to vreme činiti 60 odsto tržišta prevoza u zemlji, navodi list pozivajući se na prognoze globalne konsultantske kuće IHS Markit.
Uprkos trenutnim ograničenjima koja zahtevaju da robotaksiji rade u određenim zonama zbog složenih uslova na putevima i zakonskih nedostataka, očekuje se da će se njihova pokrivenost proširiti sa akumulacijom podataka i poboljšanjima algoritama, rekao je za Čajna dejli Jale Džang, generalni direktor konsultantske kuće Automotive Foresight sa sedištem u Šangaju.
Takođe se očekuje da će robotaksi utrti put za razvoj privatnih autonomnih vozila, koja imaju potencijal da budu revolucionarna tehnologija sposobna da transformiše živote ljudi, dodao je Džang.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
BROJ PO BROJ: Jedan, dva, tri, četiri...
06.04.2026.•
10
Svakog dana pred vama su kviz, osmosmerka i "Broj po broj".
BROJ PO BROJ: Povežite sve brojeve
05.04.2026.•
4
Portal 021.rs vam svakog dana nosi kviz, osmosmerku i još jednu mozgalicu.
Otkrivena olupina danskog ratnog broda koji je potonuo pre 225 godina
05.04.2026.•
0
Više od dva veka nakon što je potopljen u sukobu sa britanskom flotom kojom je komandovao admiral Horejšio Nelson, danski ratni brod "Dannebroge" pronađen je na dnu luke u Kopenhagenu.
VIDEO: Bizaran video iz Diznilenda postao viralan - vrane napale Zlatokosu
05.04.2026.•
1
Posetioci Diznijevog zabavnog parka u Tokiju svedočili su nesvakidašnjem prizoru kada su dve vrane napale robota Zlatokose i počele da joj čupaju kosu.
VIDEO: Tradicionalna godišnja predstava gejši koja slavi proleće održana u Kjotu
05.04.2026.•
0
U Kjotu u Japanu održana je tradicionalna godišnja predstava gejši pod nazivom "Mijako odori" kojom se slavi dolazak proleća.
PRONAĐI REČ: Subotnji specijal
04.04.2026.•
3
Subotom vam donosimo specijal. U pitanju su dve igre, jedna je lakša, sa kraćim rečima, druga je znatno teža.
Šta bi "vanzemaljci" mislili o nama: "Možda nam se smeju"
04.04.2026.•
4
Generacijama se ljudi pitaju kakav bi bio vanzemaljski život sa druge planete, ali retko se pitamo šta bi mislili o nama, a to je pitanje koje možete dobiti i neke neprijatne odgovore ako ste Zemljanin, piše AP.
VIDEO Mačak Lari konačno uhvatio miša: "Neko u Vestminsteru zapravo radi svoj posao"
04.04.2026.•
0
Glavni "lovac na miševe" u Dauning stritu 10, mačak Lari, ukrao je pažnju javnosti kada je uhvatio miša tokom konferencije za medije Kira Starmera.
FOTO "Zdravo, svete": NASA objavila prve fotografije Zemlje koje je snimila posada Artemisa II
03.04.2026.•
28
NASA je danas objavila prve fotografije Zemlje koje je napravila posada misije Artemis II.
BROJ PO BROJ: Ko će najbrže rešiti?
03.04.2026.•
8
Novi zadatak je tu. Imate brojeve, imate prazna polja, rešite mozgalicu.
Vesti o smrti najstarije životinje na svetu bile su prvoaprilska šala
03.04.2026.•
0
Izveštaji o smrti najstarije žive kopnene životinje na svetu, 193-godišnje kornjače po imenu Džonatan, bili su - prvoaprilska šala.
Komentari 2
JaPaJa
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar