Meteorolozi: Oluje će raščistiti dim od kanadskih požara za finale Svetskog prvenstva

Dim od kanadskih šumskih požara koji je zavio severoistok SAD u izmaglicu, uglavnom će se raščistiti iznad oblasti američke države Nju Džersi, na vreme za finale Svetskog kupa u fudbalu u nedelju.
Meteorolozi: Oluje će raščistiti dim od kanadskih požara za finale Svetskog prvenstva
Foto: Beta (AP/Yuki Iwamura)
To će se dogoditi zahvaljujući grmljavinskim olujama koje će proći kroz tu oblast, javili su meteorolozi.
 
Upozorenja na nezdrav kvalitet vazduha i dalje su na snazi danas u širokom pojasu SAD. Na stadionu MetLajf gde se održava finale, danas je padala jaka kiša, uz grmljavinu. Nebo je bilo sive boje, sa dosta dima, baš kao i prethodnih dana.
Guvernerka Nju Džersija Majki Šeril upozorila je meštane danas o mogućim jakim vetrovima, tornadima i bujičnim poplavama u gradu.
 
Trenig Španije uoči finala protiv Argentine prekinut je na obližnjem terenu zbog oluje i munja u toj oblasti. FIFA je saopštila da je u bliskom kontaktu sa lokalnim vlastima dok nastavlja da prati uticaj dima od požara i oluja na uslove terena na stadionu MetLajf.
Ovaj olujni front će u velikoj meri pomeriti dim sa severoistoka SAD pre finala između Španije i Argentine, rekao je Tajler Rojs, viši meteorolog za Akuveder (AccuWather).
 
Stadion MetLajf, koji je za utakmice preimenovan u Stadion Njujork/Nju Džersi, je otvoren, bez krova.
 
"Moglo bi da bude malo zaostalog dima zbog kog bi stvari bile u vrlo blagoj izmaglici. Kada je reč o gustom dimu, onom dimu koji je zaprepastio sve i koji donosi loš kvalitet vazduha, takav dim se ne očekuje u gradu Njujorku niti u velikom delu severoistoka zemlje", rekao je Rojs. 
 
Glavni meteorolog za WFLA-TV Džef Berardeli u Tampi, u saveznoj američkoj državi Florida je dodao da će olujni front očistiti atmosferu i da će ostati samo tanak sloj dima, koji bi gledaoci Svetskog prvenstva mogli i dalje da osete u vazduhu.
 
Najavljuje da će indeks kvlaiteta vazduha biti popravljen sa nezdravog u subotu na umeren u nedelju u Ist Raderfordu, što znači da to predstavlja nezatan ili nikakav rizik za opštu populaciju.
 
"Neće više biti opasno. Biće dramatično bolje", rekao je Berardeli.
 
Predviđeno je da će temperature biti oko 27 stepeni Celzijusa, sa lakim vetrom i niskom vlaznošu na početku finala. 
 
"Ne biste mogli da tražite mnogo bolje vreme za Svetsko prvenstvo", rekao je Berardeli.
 
Oba meteorologa očekuju da će gušći dim sutra biti koncenrisan bliže požarima, i da će biti nadvijen nad američkim Srednjim Zapadom i u oblasti Velikih jezera.
 
Šumski požari gore širom Kanade i severne Minesote u SAD ove nedelje. Berardeli je rekao da požari gore duže i kreću se brže zbog klimatskih promena. Kanadski sistem za inforamacije o požarima pokazao je da ima stotitine aktivnih požara danas.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti