Protiv pevačice Josipe Lisac, jedan pravnik podneo je krivičnu prijavu kojom se zvezda hrvatske i nekadašnje jugoslovenske muzičke scene tereti da je na inauguraciji predsednika Zorana Milanovića, izvodeći himnu "Lijepa naša", "koristila izrugljive artikulacije i tonalitete", čime je, navodno, učinila krivično delo protiv ugleda Republike Hrvatske.
Podnosilac prijave je, kako prenosi portal index.hr, izvesni Boško Županović koji je u prijavi naveo da je pravnik, a u obrazloženju se navodi da je Josipa Lisac na "izrugljivi i omalovažavajući način" izvodila himnu Hrvatske i da je tako počinila krivično delo povrede ugleda Republike Hrvatske i to tako što je "koristila izrugljive artikulacije i tonalitete".
Novinari tog portala pozvali su Županovića da provere da li je reč o šali ili je krivična prijava istinita.
"Gledajte, ja ne želim medijsku pažnju. Ja sam to učinio kao pravnik i građanin, smatram da je to obično izrugivanje i da ne priliči nikakvom događaju, a kamoli inauguraciji izabranog hrvatskog predsednika", rekao je Županović za index.hr. On navodi da je smatrao da je to njegova "građanska dužnost".
"Ja sam odvojio vreme da napišem prijavu. Meni je to bilo degutantno slušati, to je najsvečaniji čin. To je možda za neke performanse, ali ne za inauguraciju. Himna se tako ne izvodi, himna se nikada ne bi tako smela izvoditi. To je izrugljivo", rekao je podnosilac prijave.
On kaže kako je to njegova "subjektivna procena" i da će nadležni možda angažovati "muzičke veštake".
Index.hr je, istražujući ko je podnosilac krivične prijave protiv Josipe Lisac, došao do podataka da je Županović do svoje 25. godine skupio 66 krivičnih prijava, da mu se sudilo za dve prevare i plaćanja falsifikovanim novcem.
"Štošta se može doznati i iz Županovićevog Fejsbuk profila", piše index.hr navodeći da se podnosilac krivične prijave "zagrljen slikao s beguncem od hrvatskog pravosuđa Zdravkom Mamićem i s njegovim bratom Zoranom, ali i s Kolindom Grabar-Kitarović".
Josipa Lisac je, komenatišući negodovanja zbog njenog izvođenja himne "Lijepa naša", ocenila da je način interpretacije stvar slobode.
"Nekima se neće svideti, ali to je sloboda. Treba voleti svoju zemlju, biti slobodan u njoj, treba stvarati u njoj. Voleti sebe i sve oko sebe", poručila je Josipa Lisac.
Očigledno im se nikada nije ni sviđalo kako peva jer je pevačica simbol i Yu i elegancije i kulture, pa nisu znali kako da je smaknu nego da je zlostavljaju sa himnom.
Ali zato im ne smeta što su naci grafiti zakoniti.
Neka. Ceo svet sve više otkriva kakvi bolesnici dominiraju u Hrvatskoj. Samo strpljivo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Papa Lav XIV danas je u jednodnevnoj poseti Monaku pozvao građane te kosmopolitske mediteranske kneževine da iskoriste svoje bogatstvo, uticaj i katoličku veru za dobro.
Ruski predsednik Vladimir Putin podržao je predlog pisca Zahara Prilepina o stvaranju alternativne međunarodne nagrade za književnost koja, kako je naveo, nije podložna političkoj pristrasnosti.
U Holandiji je prošle godine zabeležen 10.341 smrtni slučaj izazvan eutanazijom, što je povećanje od 3,8 odsto u odnosu na 2024. godinu, saopštili su Regionalni komiteti za preispitivanje eutanazije (RTE).
Kina je najavila novi sistem osiguranja za dugoročnu negu, sa ciljem da smanji opterećenje porodica koje brinu o starijim osobama i ojača socijalnu sigurnost u zemlji.
Porota u Kaliforniji utvrdila je odgovornost kompanija Meta i Jutjub za nehat u dizajnu i funkcionisanju njihovih platformi koje su nanele štetu jednoj dvadesetogodišnjoj devojci.
Stotine britanskih tinejdžera uzrasta od 13 do 17 godina učestvovaće u šestonedeljnom pilot projektu kojim će se testirati efekti zabrane ili ograničenja korišćenja društvenih mreža.
Kompanija Meta mora da plati 375 miliona dolara građanske kazne nakon što je porota u Novom Meksiku utvrdila da je ta kompanija obmanjivala potrošače o bezbednosti svojih platformi i omogućila štetu korisnicima.
Ručna kočnica je deo bezbednosnog sistem, ima svoju ulogu, i to ne samo pri parkiranju, već je i rezervna kočnica u slučaju otkaza glavne, nožne kočnice.
U Opštoj bolnici Virovitica u Hrvatskoj dogodila se greška kada je jedan pacijent primljen pod tuđim ličnim identifikacionim brojem i zdravstvenim kartonom, a nakon što je preminuo, živu osobu su proglasili mrtvom.
Komentari 24
gruja
Baba lisac ...odvratno i nerazumljivo
MrT
Nejasno
Ali zato im ne smeta što su naci grafiti zakoniti.
Neka. Ceo svet sve više otkriva kakvi bolesnici dominiraju u Hrvatskoj. Samo strpljivo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar