Norveška artiljerija je pogodila nemački brod, a torpedirala ga je i britanska podmornica pre nego što ga je posada napustila.
"80 godina niko nije tačno znao gde je brod potonuo. To je izvanredno otkriće", kazao je arheolog Frode Kvalo iz Norveškog pomorskog muzeja.
"Pramac je raznet jer je torpedo pogodio skladište municije", kazao je Kvalo dodajući da se čini da je brod dug 175 metara, ako se izuzme oštećenje pramca, u dobrom stanju.
Istraživači su u junu uz pomoć sonde na daljinsko upravljanje i sonara proučili brod i otkrili njegovih devet topova u tri trostruke kupole.
Kvalo je isključio mogućnost vađenja broda, zbog troškova.
Brod je pronađen na dubini od 490 metara oko 15 metara od podmorskog elektroenergetskog kabla između Danske i Norveške.
Olupina je prvi put otkrivena sonarom pre tri godine tokom radova na kablu.
Rec je o nemackoj lakoj krstarici "Karlsruhe" iz serije istih brodova "Königsberg". Vise detalja o brodu je ovde: https://en.wikipedia.org/wiki/German_cruiser_Karlsruhe
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Šef irske policije upozorio je, nakon dva frontalna sudara u blizini Dablina poslednjih nedelja, da neki mladi voze u pogrešnom smeru na autoputu "zbog lajkova na društvenim mrežama", prenela je agencija Rojters.
Kompanija "Flok Sejfti", koja upravlja ogromnom mrežom automatizovanih kamera širom SAD koje neprekidno snimaju registarske tablice i druge podatke svih vozila koja prolaze, sve više je pod lupom.
Meksiko pokušava da obuzda rekordnu količinu sargasa, morske alge neprijatnog mirisa, koja je prekrila plaže duž karipske obale, saopštili su zvaničnici.
Slovenačka glumica Milena Zupančič, jedna od najvećih umetničkih ličnosti slovenačkog pozorišta, filma i televizije, preminula je danas u 79. godini, javlja Radio-televizija Slovenije.
Delovi avionskog motora odlomljeni verovatno zbog udara u ptice su razbili prozor aviona kompanije "Rajaner" prošlog meseca ubrzo po poletanju iz Soluna za Nemačku, kada je povređen putnik iz Srbije Ljubiša Karović.
Više od 200 zlatnih statueta austrijskog kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta nestalo je iz njegovog rodnog Salcburga, saopštili su danas zvaničnici.
Pre nešto više od sto godina u Francuskoj je razvijen Bineov test inteligencije (IQ), koji je ubrzo potom prenet u Sjedinjene Američke Države, gde su ga polagali učenici državnih škola, lekari i imigranti na ostrvu Elis.
Smanjenje globalne populacije na oko četiri milijarde do 2200. godine moglo bi da smanji pritisak na prirodne resurse, uspori klimatske promene i stvori uslove za oporavak divljih životinja.
Komentari 1
bane bg
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar