Zbog svog specifičnog dizajna, "turbo" kružni tok isključuje potrebu za prestrojavanjem vozila i moguće konfliktne situacije u kružnom toku.
Foto: Pixabay
Poslednjih godina kružni tokovi se sve više koriste na raskrsnicama gde je to moguće i gde mogu da ubrzaju protok saobraćaja.
Međutim, prometni kružni tokovi sa dve ili više traka često predstavljaju poteškoću za vozače koji se u takvim situacijama ne snalaze dobro.
U tim slučajevima dolazi do problema sa pogrešnim prestrojavanjem pre i unutar samog kružnog toka ili nedoumica oko toga koje od dva vozila ima prednost. Nije retkost da u kružnom toku prisustvujemo i incidentnim situacijama, pa čak i saobraćajnim nezgodama.
Saobraćajni stručnjaci pronašli su način da kružni tok učine bezbednijim. Tako su nastale "turbokružne" raskrsnice, spiralnog oblika, koje su prvobitno korišćene u Holandiji, da bi kasnije bile primenjene i u drugim zemljama.
Reč je o raskrsnici kod koje je saobraćajnom signalizacijom, pre ulaska ali i u samom kružnom toku jasno određeno kojom trakom se vozilo kreće od trenutka kada uđe u kružni tok, sve do njegovog napuštanja.
Na taj način izbegnuta su prestrojavanja vozila u samom kružnom toku koja, osim što usporavaju kretanje vozila, mogu da dovedu i do konfliktnih situacija.
Grad bakra Bor je rekorder po broju kružnih tokova i kružnih tački. Naime, tvorac i mislilac Spaskovski Blagoje, donedavni čelnik i grobar RTB Bor, je izgradio sedam kružnih tokova i tački na prostoru Bora u dužini od tri kilometra. Kružni tokovi i kružne tačke su reljefno dizajnirani, a na sredini je postavljen spomenik, njegov nema. Najmanja kružna tačka ima prečnika 1903 milimetara. Osim ovoga, on je izgradio zoološki vrt u gradu i dom za stara lica u na brdu iznad Bora. U zoo vrtu nema ježa, jer jedino njega ne može da jaše. On je autor muzeja krševa rudarski i metalurške opreme na "Zelenom" bulevaru na ulazu Bora. Spaskovski sa svojim delima je "ponos" borana i boranki.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ruski predsednik Vladimir Putin podržao je predlog pisca Zahara Prilepina o stvaranju alternativne međunarodne nagrade za književnost koja, kako je naveo, nije podložna političkoj pristrasnosti.
U Holandiji je prošle godine zabeležen 10.341 smrtni slučaj izazvan eutanazijom, što je povećanje od 3,8 odsto u odnosu na 2024. godinu, saopštili su Regionalni komiteti za preispitivanje eutanazije (RTE).
Kina je najavila novi sistem osiguranja za dugoročnu negu, sa ciljem da smanji opterećenje porodica koje brinu o starijim osobama i ojača socijalnu sigurnost u zemlji.
Porota u Kaliforniji utvrdila je odgovornost kompanija Meta i Jutjub za nehat u dizajnu i funkcionisanju njihovih platformi koje su nanele štetu jednoj dvadesetogodišnjoj devojci.
Stotine britanskih tinejdžera uzrasta od 13 do 17 godina učestvovaće u šestonedeljnom pilot projektu kojim će se testirati efekti zabrane ili ograničenja korišćenja društvenih mreža.
Kompanija Meta mora da plati 375 miliona dolara građanske kazne nakon što je porota u Novom Meksiku utvrdila da je ta kompanija obmanjivala potrošače o bezbednosti svojih platformi i omogućila štetu korisnicima.
Ručna kočnica je deo bezbednosnog sistem, ima svoju ulogu, i to ne samo pri parkiranju, već je i rezervna kočnica u slučaju otkaza glavne, nožne kočnice.
U Opštoj bolnici Virovitica u Hrvatskoj dogodila se greška kada je jedan pacijent primljen pod tuđim ličnim identifikacionim brojem i zdravstvenim kartonom, a nakon što je preminuo, živu osobu su proglasili mrtvom.
Komentari 14
Sale
"rtb bor"
Gusztav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar