
Na današnji dan: Mađari napali Sremske Karlovce i skoro potpuno uništili Novi Sad, rođena Ana Frank
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 12. jun, u svetu i kod nas.

Foto: 021.rs
1667 - Žan Batist Deni, lekar Luja XIV, izveo je prvu uspešnu transfuziju krvi petnaestogodišnjem dečaku koristeći krv ovce.
1683 - Turska vojska je počela drugu opsadu Beča. Grad je u septembru iste godine oslobodio poljski kralj Jan Sobjecki.
1691 - Ahmed II je na turskom prestolu nasledio sultana Sulejmana III u veoma teškim prilikama za carstvo. Vodio je neuspešne ratove protiv Austrije, Venecije i Rusije i bio prisiljen da prihvati nepovoljne uslove Karlovačkog mira 1699.
1759 - Umro je Vilijam Kolins, jedan od najznačajnjih engleskih lirskih pesnika 18. veka ("Veče", "Škotske praznoverice", "Sloboda").
1798 - U pohodu na Egipat Napoleon Bonaparta zauzeo je ostrvo Malta.
1848 - Mađarska vojska napala je Sremske Karlovce, sedište Srba u Ugarskoj, što se smatra početkom Mađarsko-srpskog rata 1848. godine.
1849 - Mađari su topovima sa Petrovaradina skoro potpuno uništili Novi Sad braneći se od napada vojske hrvatskog bana Josipa Jelačića, koji je kao austrijski oficir imao naređenje da uguši mađarsku revoluciju.
1897 - Rođen je engleski državnik Robert Entoni Idn, lider Konzervativne stranke od 1955, ministar inostranih poslova (1935-38; 1941-45; 1951-55), premijer (1955-57). Pod pritiskom javnog mnenja, zbog britansko-francusko-izraelske agresije na Egipat u novembru 1956, podneo je ostavku i povukao se iz javnog života.
1898 - Tokom Američko-španskog rata lider filipinskog revolucionarnog pokreta general Emilio Aginaldo proglasio je, uz podršku SAD, nezavisnost Filipina.
1900 - Nemački Rajhstag usvojio je zakon o povećanju nemačke ratne pomorske flote, koja će potom postati jedna od najjačih u svetu.
1917 - Grčki kralj Konstantin I abdicirao je u korist starijeg sina, princa Aleksandra.
1934 - Vlada Bugarske, koja je došla na vlast prevratom u maju 1934, zabranila je političke partije.
1929 - Rođena je Ana Frank, autorka dnevnika o stradanju Jevreja u okupiranom Amsterdamu u Drugom svetskom ratu, koji je pisala u tajnom skrovištu. Ubijena je marta 1945. u nacističkom logoru Bergen-Belzen. Od porodice Frank rat je preživeo jedino Anin otac.
1936 - Na Malom Kalemegdanu, u Beogradu, otvoren je Zoološki vrt, u kojem je do 1941. sakupljeno oko 1.200 životinja.
1964 - Nelson Mandela, Volter Sisulu i još šest vođa antirasističkog pokreta u Južnoj Africi, osuđeni su na doživotnu robiju.
1976 - U državnom udaru u Urugvaju sa vlasti je oboren predsednik Huan Bordaberi i počela je devetogodišnja vojna diktatura.
1987 - Bivši car Centralnoafričke Republike Žan Bedel Bokasa osuđen je na smrt zbog zločina izvršenih tokom 13-godišnje vladavine.
1988 - U Bangladešu su izbile demonstracije zbog ustavnog amandmana usvojenog pet dana ranije, kojim je islam postao državna religija.
1991 - Boris Jeljcin je izabran za predsednika Rusije na prvim neposrednim predsedničkim izborima u toj zemlji. Drugi predsednički mandat Jeljcin je osvojio u julu 1996, da bi se u decembru 1999. dobrovoljno povukao s vlasti i za svog naslednika predložio Vladimira Putina.
1993 - Američki avioni su bombardovali glavni grad Somalije Mogadiš u pokušaju da unište gerilce generala Mohameda Faraha Aidida (Farrah).
1995 - Umro je italijanski muzičar Arturo Benedeti Mikelanđeli, jedan od najvećih pijanista 20. veka.
1999 - Na Kosovu i Metohiji počelo je razmeštanje međunarodnih bezbednosnih snaga (Kfor), na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.
2001 - Makedonija je poništila priznanje Tajvana, koji je priznala dve godine ranije i okrenula se političkoj saradnji sa Kinom.
2001 - Mohamed Rašid Daud Al-Ovali, sledbenik teroriste Osame Bin Ladena, osuđen je u Njujorku na doživotni zatvor, bez prava na žalbu, za ubistvo 213 osoba u eksploziji bombe koju je postavio 1998. u ambasadi SAD u Keniji i učešće u istom terorističkom napadu na ambasadu u Tanzaniji.
2003 - Savet bezbednosti UN usvojio je rezoluciju kojom je za godinu dana produženo izuzeće Amerikanaca od Međunarodnog krivičnog suda.
2003 - Umro je Gregori Pek, jedan od poslednjih filmskih velikana njegovog doba. Ostao je upamćen po ulogama u filmovima "Praznik u Rimu", "Džentlmenski sporazum", "Snegovi Kilimandžara"... Oskara je dobio 1962. za ulogu u filmu "Ubiti pticu rugalicu".
2005 - Masume al-Mubarak, dugogodišnji borac za prava žena, imenovana je na funkciju ministarke za planiranje i razvoj administracije i ona je prva žena u istoriji Kuvajta koja je postala ministarka u vladi te zemlje.
2006 - Umro je mađarski kompozitor Giorgi Ligeti, koji se proslavio operom "Le Grand Macabre" i muzikom za film "2001: Odiseja u svemiru" Stenlija Kjubrika.
2006 - Umro je kanadski medijski tajkun Ken Tompson, koji je od štamparskog carstva svog oca napravio najvećeg elektronskog izdavača na svetu - Korporaciju Tompson.
2007 - Haški tribunal osudio je bivšeg lidera Srba u Hrvatskoj Milana Martića na 35 godina zatvora, za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Kninskoj krajini, zapadnoj Bosni i Zagrebu 1991-95.
2008 - Kanadski premijer Stiven Harper zvanično se u ime vlade izvinio starosedeocima Kanade zbog prakse odvajanja dece domorodaca od njihovih porodica i primoravanja da pohađaju državne škole u cilju asimilacije u kanadsko društvo. Od 19. veka pa sve do 1970-tih godina više od 150.000 dece odvedeno je prisilno iz svojih domova.
2010 - U sukobima većinskih Kirgiza i manjinskih Uzbeka na jugu Kirgizije poginule su 62 osobe, a prelazne vlasti te centralnoazijske zemlje zatražile su vojnu pomoć Rusije.
2014 - Ministar prosvete i nauke Srbije Srđan Verbić pozvao je rektora Megatrend univerziteta Miću Jovanovića da podnese ostavku pošto nije pronađen njegov doktorat na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka.
2015 - Premijer Moldavije Ćiril Gaburuči podneo je ostavku na funkciju zbog sporne autentičnosti njegove visokoškolske i univerzitetske diplome. Ovaj biznismen je na mestu premijera proveo manje od pet meseci.
2018 - Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija dobila je novo ime, Republika Severna Makedonija, u dogovoru sa zvaničnom Atinom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Violina Alberta Ajnštajna ide na aukciju: Očekuje se da će biti prodata za 350.000 evra
07.09.2025.•
0
Prva violina naučnika Alberta Ajnštajna, koju je bio primoran da sakrije od nacista, naći će se na aukciji u Velikoj Britaniji za 300.000 funti (oko 345.800 evra).
Ometanje GPS-a aviona se sve češće dešava: Kako to funkcioniše?
07.09.2025.•
0
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen letela je u Bugarsku kada je GPS sistem njenog aviona ometen u operaciji za koju se sumnja na Rusiju, primoravajući pilote da se oslanjaju na rezervnu navigaciju.
Na današnji dan: Rođena kraljica Elizabeta, zarobljen Kapetan Koča, prvi put SAD nazvane "Ujka Sem"
07.09.2025.•
1
Donosimo vam kratak pregled šta se dogodilo na današnji dan, 7. septembra, u Srbiji i svetu.
Na današnji dan: Umrli Pavaroti, Kurosava i Belmondo, Lenjingradu vraćen naziv Sankt Peterburg
06.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 6. septembar.
Na današnji dan: Ubijeno 11 izraelskih sportista na OI u Minhenu, umrla Majka Tereza
05.09.2025.•
2
Pregled dešavanja na današnji dan, 5. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Osnovan Los Anđeles, rođen Mihailo Obrenović, umro Bora Čorba
04.09.2025.•
0
Pregled dešavanja na današnji dan, 4. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Umri Kromvel i Turgenjev, u Jugoslaviji proglašen oktroisani Ustav
03.09.2025.•
0
Pregled dešavanja na današnji dan, 3. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Japanci potpisali kapitulaciju u Drugom svetskom ratu, umrli Tolkin i Frederik Pol
02.09.2025.•
0
Pregled dešavanja na današnji dan, 2. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Rođen Edgar Rajs Barouz, počeo Drugi svetski rat, uspostavljena AP Vojvodina
01.09.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju u svetu i kod nas na današnji dan, 1. septembar.
VIDEO: Ovaj kružni tok ukinut je u rekordnom roku
31.08.2025.•
2
Najbizarniji kružni tok koji je ikada otvoren za saobraćaj nalazio se u Australu, predgrađu Sindeja.
Švajcarska kaznila vozača sa 110.000 dolara zbog prebrze vožnje
31.08.2025.•
3
Francuski državljanin koji živi u Lozani mogao bi da plati jednu od najvećih saobraćajnih kazni u Švajcarskoj - čak 90.000 švajcarskih franaka (više od 110.000 američkih dolara).
Japanski grad želi da ograniči stanovnicima upotrebu mobilnog na dva sata dnevno
31.08.2025.•
0
Japanski grad Tojoake saopštio je da planira da svojim stanovnicima uvede ograničenje korišćenja pametnih telefona na dva sata dnevno.
Objavljena lista najmiroljubivijih zemalja: Evo kako se kotira Srbija
31.08.2025.•
5
Međunarodna think tank organizacija, Institut za ekonomiju i mir (Institute for Economics and Peace), objavila je ovogodišnji globalni indeks mira (Global Peace Index - GPI).
Nemački grad vozačima ispušta vazduh iz guma dok ne plate dug
31.08.2025.•
6
U nemačkom gradu Citauu u Saksoniji gradske vlasti uvele su drastičnu meru za naplatu dugovanja - umesto opomena, dužnicima na automobile postavljaju naprave koje im ispuštaju vazduh iz guma.
Na današnji dan: Umro Bodler, poginula princeza Dajana, američke trupe se povukle iz Avganistana
31.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 31. avgust.
Na današnji dan: Ubijen Sava Šumanović, umrli Kleopatra i Gorbačov
30.08.2025.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili 30. avgusta.
Na današnji dan: Turska vojska osvojila Beograd, vođena Mohačka bitka, patentiran prvi motocikl
29.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 29. avgust.
Američki bombarder se zamalo sudario s dva komercijalna aviona
28.08.2025.•
0
Američki bombarder B-52 jedva je izbegao sudar sa malim privatnim avionom u Južnoj Dakoti, ubrzo pošto je pilot putničkog aviona kompanije "SkyWest" bio primoran da izvede agresivan manevar kako bi izbegao sudar sa B-52.
Vlada Japana uz pomoć AI napravila simulaciju erupcije vulkana radi pripreme stanovništva
28.08.2025.•
0
Planina Fudži nije eruptirala od 1707. godine.
Južna Koreja zabranila mobilne telefone u učionicama
28.08.2025.•
2
Južna Koreja je usvojila zakon kojim se zabranjuje upotreba mobilnih telefona u učionicama, izjavili su izvori bliski tamošnjem parlamentu.
Studija: Duboki Jadran već dosegao temperature i salinitet predviđene za kraj veka
28.08.2025.•
0
Jadransko more se ubrzano zagreva i dolazi do povećanja saliniteta vode, a taj proces se odvija znatno brže o ranijih klimatskih predviđanja, zbog čega se sve češće beleži prisustvo tropskih vrsta u ovom moru.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar