Nema dokaza da će se električni automobili češće zapaliti od benzinaca i dizelaša. Ipak, požari se gase drugačijom taktikom i tehnologijom.
Protivpožarni alarm u kući u Sentenijalu u Koloradu ključio se u 7.40 ujutro 10. januara. Kuća se ubrzo ispunila dimom koji je dolazio iz garaže. Jedan od porodičnih automobila, električni Jaguar I-Pace iz 2019, zapalio se tokom punjenja.
Kad su vatrogasci stigli na mesto događaja, primetili su plamen u garaži i ogromnu količinu dima koja kulja. Ekipa je prvo preduzela mere da se požar ne proširi na kuću. Porodica je evakuisana na vreme.
Zapaljeni Jaguar I-Pace izvučen je iz garaže na kolni prilaz uz pomoć Forda F-150 i pokriven posebnim ćebetom nakon što su vatrogasci primetili da litijum-jonska baterija još gori i predstavlja veliku opasnost. Osim požara, cilj je bio da se zaustavi i širenje otrovnih gasova iz baterije.
U garaži je bio i hibridni automobil. Hyundai Tucson takođe je pretrpeo štetu od požara. Kao meru predostrožnosti, vatrogasci su ga takođe pokrili protivpožarnim prekrivačem kako bi izbegli da se baterija zapali. Oba vozila su ukrcana u kamione za vuču i u pratnji šerifa odvezeni do deponiju. Ostaće tamo dok se ne ohlade i dok se ne smanji opasnost od požara.
Protivpožarni prekrivač koju su vatrogasci koristili inovativna je metoda za gašenje požara električnih vozila. Tokom požara koriste se velike količnine vode, a postoji i opasnost od zagađenja životne sredine zbog hemikalija iz baterije. Ponekad se zapaljeno električno vozilo potopi u vodu kako bi se osiguralo da se goruća baterija zapaljenog automobila ohladi.
Revolucionarni prekrivač težak je 28 kilograma, a potrebne su četiri osobe da je stave na vozilo. Gasi vatru prekidanjem dovoda kiseonika iz baterija i raspršivanjem toplote. Takvi prekrivači, koji se koriste kao sredstvo za suzbijanje i ublažavanje požara, mogu koštati između 3.000 i 5.000 dolara, u zavisnosti od veličine.
Još kako se električni automobil mnogostruko češće zapali od benzinca i dizelaša. Problem je u tome da čim litijumska baterija dođe u kontakt sa kiseonikom dolazi do samozapaljenja koje je skoro nemoguće ugasiti. To se relativno često dešava, imate bezbrojne snimke na internetu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Predlog zakona o zabrani društvenih mreža za mlađe od 15 godina spreman je za raspravu u francuskom parlamentu početkom 2026, najavila je ministarka za veštačku inteligenciju i digitalna pitanja An Le Enanf.
Grupa Deda Mrazova obučena u crvena odela i praćena nekolicinom "vilenjaka" ukrala je iz supermarketa u Montrealu namirnice u vrednosti od više hiljada dolara.
Estonska policija je uputila 880 crnih božićnih čestitki saobraćajnim prekršiocima, odnosno onima koji su u ovoj godini napravili najmanje četiri prekršaja i za to bili novčano kažnjeni.
Globalne temperature u 2026. godini verovatno će biti više od 1,4 stepena Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa, saopštila je britanska Meteorološka služba.
Predsednik SAD Donald Tramp je preuredio jedan hodnik Bele kuće, nazvao ga "Predsedničkom stazom slavnih" i ispod slika svojih 46 prethodnika na dužnosti okačio bronzane ploče sa svojim komentarima njihovog lika i dela.
Američki milijarder Vilijam Akman donirao je 99.999 australijskih dolara (55.000 evra) Ahmedu al Ahmedu, heroju koji je savladao jednog od napadača na plaži Bondi i oteo mu oružje.
Nova studija francuskih istraživača otkrila je da putnici u avionima udišu najviše štetnih ultrafinih čestica tokom ukrcavanja i pri sletanju aviona na zemlju, dok su nivoi zagađenja tokom leta na visini veoma niski.
Muškarac iz Rusije uspeo je da preživi tri dana u surovim uslovima tajge u Amurskoj oblasti, na temperaturama koje su se spuštale do minus 40 stepeni, pre nego što su ga pronašli policajci.
Novo crveno poštansko sanduče, poklon britanskog kralja Čarlsa III, stiglo je zaposlenima u udaljenoj britanskoj istraživačkoj stanici na Antarktiku, saopšteno je iz Britanske antarktičke službe (BAS).
U muzeju Aušvic, na mestu najvećeg nacističkog koncentracionog logora, otvorena je nova stalna izložba u koju su uvršteni lični predmeti zatvorenika, prenosi AP.
Komentari 1
Darkoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar