Italijanski poslanik želi da partizanska "Bela ćao" bude zvanična pesma državnog praznika
Jedan poslanik u Italiji je ponovo pokrenuo svoj predlog da se čuvena pesma antifašista "Bela ćao" prizna u Parlamentu kao zvanična himna Dana nacionalnog oslobođenja.
Foto: Pixabay
"'Bela ćao' je pesma slobode i zahvalnosti onima koji su se borili žrtvujući svoje živote da vrate slobodu i demokratiju italijanskom narodu pod nacifašističkom tiranijom", napisao je Stefano Vakari na društvenoj mreži.
Vakari je krajem 2022. godine podneo predlog zakona kojim traži da Parlament prizna tu pesmu kao "narodni izraz vrednosti" Republike i da se ona, posle himne, svira svakog 25. aprila, na dan oslobođenja Italije od nacizma 1945. godine.
Pre dva dana Andrea Kripa, stariji član krajnje desničarske Lige, osudio je tu pesmu i tvrdio da je "komunizam doveo do miliona mrtvih" što je izazvalo protest opozicije.
"Možemo sa sigurnošću da potvrdimo da 'Bela ćao' nije izraz jedne političke tendencije, već da se, naprotiv, sve demokratske snage mogu prepoznati u univerzalnim idealima kojima je inspirisana ta pesma", napisao je Vakari, predstavljajući svoj predlog zakona.
Međutim, male su šanse da to bude prihvaćeno u zemlji koja je počela pomak udesno sa ultrakonzervativnom vladom Đorđom Meloni.
Nedavno je izbila tuča u Donjem domu Parlamenta, kada su poslanici krajnje desnice presreli predstavnika opozicije koji je ministru želeo da stavi zastavu oko vrata.
Pet poslanika krajnje desnice suspendovano je na sedam do petnaest dana, a poslanik opozicije na četiri.
Nedavni izveštaj sajta vesti Fanpage.it takođe prikazuje članove "Đoventu nacionale" (Nacionalne omladine), pokreta mladih, kako fašistički pozdravljaju uz usklik "Zig Hajl!", nacistički pozdrav koji je pratio govore Hitlera.
"Zabrinjavajuća je klima u zemlji i istraga Fanpage o omladinskom pokretu 'Braća Italije' to pokazuje", prokomentarisala je Anamaria Furlan, senatorka.
Paolo Sinjoreli, bivši portparol ministra poljoprivrede Frančeska Lolobriđide, a i zet premijerke Meloni, nedavno je morao da podnese ostavku jer su mediji objavili izvode telefonskih antisemitske i krajnje desničarske poruke koje je 2018. razmenio sa jednim desničarskim ekstremistom i trgovcem drogom ubijenim 2019. godine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Umro Bolivar, izveden prvi uspešan let avionom, protesti protiv Čaušeskua
17.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 17. decembar.
Lista najdugovečnijih automobila: Jednostavniji modeli traju duže
16.12.2025.•
5
Podaci ukazuju na to da složenost savremenih vozila često ne ide u prilog dugovečnosti.
VIDEO: Jak vetar srušio repliku Kipa slobode visoku 24 metra
16.12.2025.•
2
Jak vetar srušio je kopiju američkog Kipa slobode visoku 24 metra u Brazilu.
Rečnik Merijam-Vebster za reč godine izabrao "slop"
16.12.2025.•
0
Reč "slop" proglašena je za reč 2025. godine po izboru američkog rečnika Merijam-Vebster.
Na današnji dan: "Bostonska čajanka", ubijen Raspućin, rođeni Ostin i Klark, umro Siniša Mihajlović
16.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 16. decembar.
Za heroja sa plaže Bondi prikupljeno skoro milion dolara: Američki milijarder uplatio 99.999 dolara
15.12.2025.•
1
Američki milijarder Vilijam Akman donirao je 99.999 australijskih dolara (55.000 evra) Ahmedu al Ahmedu, heroju koji je savladao jednog od napadača na plaži Bondi i oteo mu oružje.
VIDEO: Avion sleteo na automobil na auto-putu u SAD
15.12.2025.•
0
Avion u Sjedinjenim Američkim Državama sudario se s automobilom prilikom prinudnog sletanja na auto-put I-95 8. decembra u blizini Orlanda.
Putnici u avionima najizloženiji zagađenom vazduhu dok je letelica na zemlji
15.12.2025.•
0
Nova studija francuskih istraživača otkrila je da putnici u avionima udišu najviše štetnih ultrafinih čestica tokom ukrcavanja i pri sletanju aviona na zemlju, dok su nivoi zagađenja tokom leta na visini veoma niski.
Cvrčci koji su jeli mikroplastiku porasli 25 puta za kratak period
15.12.2025.•
0
Naučnici su otkrili da su cvrčci koji su hranjeni mikroplastikom porasli čak 25 puta tokom sedmonedeljnog perioda.
Rus preživeo tri dana u tajgi na -40 stepeni Celzijusa
15.12.2025.•
0
Muškarac iz Rusije uspeo je da preživi tri dana u surovim uslovima tajge u Amurskoj oblasti, na temperaturama koje su se spuštale do minus 40 stepeni, pre nego što su ga pronašli policajci.
Na današnji dan: Ubijen Bik koji sedi, završena Kolubarska bitka, umro Dizni, Ajhman osuđen na smrt
15.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 15. decembar.
Novo poštansko sanduče poklon britanskog kralja istraživačima na Antarktiku
14.12.2025.•
1
Novo crveno poštansko sanduče, poklon britanskog kralja Čarlsa III, stiglo je zaposlenima u udaljenoj britanskoj istraživačkoj stanici na Antarktiku, saopšteno je iz Britanske antarktičke službe (BAS).
U novu stalnu izložbu muzeja Aušvic uvršteni svakodnevni predmeti zatvorenika
14.12.2025.•
0
U muzeju Aušvic, na mestu najvećeg nacističkog koncentracionog logora, otvorena je nova stalna izložba u koju su uvršteni lični predmeti zatvorenika, prenosi AP.
UNESKO dodao švajcarsko jodlovanje na listu kulturne baštine
14.12.2025.•
0
Švajcarsko dugo slavljeno jodlovanje dobilo je odgovor od kulturne agencije UN jer je ta alpska tradicija pojanja i pesama stavljena na spisak svetske kulturne baštine.
Rekordna prodaja stana u Dubaiju: Kvadrat košta 29.000 evra
14.12.2025.•
1
Kompanija za razvoj nekretnina iz Ujedinjenih Arapskih Emirata "Bingati" objavila je da je prodala stan u Dubaiju po rekordno visokoj ceni po kvadratnom metru - 29.000 evra.
Na današnji dan: Rođen Nostradamus, umrli Vašington i Piter O'Tul
14.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 14. decembar.
Magazin "Time" proglasio arhitekte veštačke inteligencije za ličnosti godine
13.12.2025.•
2
Magazin "Time" proglasio je arhitekte veštačke inteligencije za ličnosti 2025. godine.
Na današnji dan: Rođen Hajde, uhapšen Husein, ponovo uspostavljen železnički saobraćaj Sarajevo - Beograd
13.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 13. decembar.
Fond za očuvanje spomenika tužio Trampa zbog gradnje balske dvorane u Beloj kući
12.12.2025.•
1
Američki Nacionalni fond za očuvanje istorijskih spomenika tužio je predsednika SAD Donalda Trampa zbog projekta izgradnje balske dvorane u Beloj Kući, za koji se tvrdi da je preuranjen i neproveren.
Kako moderne ograde ulepšavaju i obezbeđuju vaš dom
12.12.2025.•
0
Da li je bolje živeti u stanu ili kući? Oni koji žive u kući ističu prednost dvorišta kao prostora slobode i uživanja.
Na današnji dan: Umrli Milutin Milanković i Slobodan Jovanović
12.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 12. decembar.
Komentari 1
Istra
Neka Tusta otpeva!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar