Na današnji dan: Osnovana Istočnoindijska kompanija, umrli Jovan Ristić i Majka Tereza
Pregled dešavanja na današnji dan, 5. septembar u istoriji, u svetu i kod nas.
Foto: Pixabay
1514 - Turski sultan Selim I ušao je u Tabriz u Persiji.
1568 - Rođen je italijanski filozof, dominikanac Tomazo Kampanela, zastupnik utopijske filozofije. Optužen da širi jeretičku nauku, osuđen je 1599. na doživotni zatvor. Oslobođen je nakon 27 godina na intervenciju pape Urbana VIII. Svoj ideal države opisao je u delu "Grad sunca" koje je postalo udžbenik utopijske filozofije.
1600 - Poveljom engleske kraljice Elizabete osnovana je "Istočnoindijska kompanija" koja je dobila monopol na trgovinu sa Istokom, čime je počela britanska trgovačka, a potom i kolonijalna ekspanzija indijskog potkontinenta.
1774 - U Filadelfiji je počeo Prvi kontinentalni kongres na kojem su se predstavnici 13 američkih kolonija usprotivili britanskom uticaju u Severnoj Americi, što je bio uvod u Američki rat za nezavisnost u aprilu 1775.
1791 - Rođen je nemački kompozitor Jakob Libman Ber, poznat kao Đakomo Majerber. Živeo je u Parizu gde je komponovao svoja glavna dela i odigrao značajnu ulogu u stvaranju francuske velike opere ("Hugenoti", "Afrikanka", "Robert Đavo", "Prorok").
1800 - Britanci pod komandom admirala Nelsona preuzeli su od Francuza Maltu. Pariskim mirom 1814. Britanija je i zvanično dobila Maltu koja je postala važna britanska baza na putu prema Indiji.
1857 - Umro je francuski filozof i matematičar Ogist Kont, jedan od osnivača filozofije pozitivizma i sociologije ("Kurs pozitivne filozofije", "Sistem pozitivne politike").
1864 - Flote Velike Britanije, Francuske i Holandije napale su Japance u tesnacu Šimonoseki, za odmazdu zbog odluke Japana da zatvori svoje luke i istera strance.
1888 - Rođen je indijski filozof i državnik Sarvepali Radakrišnan, predsednik Indije od 1962. do 1967, profesor filozofije na indijskim univerzitetima i na Oksfordu. U svojim delima zastupa filozofski univerzalizam i ideju integracije istočne i zapadne filozofije ("Indijska filozofija", "Istočna religija i misao Zapada", "Istorija istočne i zapadne filozofije").
1899 - Umro je srpski državnik i istoričar Jovan Ristić, vođa desnog krila Liberalne stranke, jedan od najznačajnijih srpskih diplomata 19. veka. Uspešno je vodio pregovore s Turcima o oslobađanju srpskih gradova, bio je predstavnik Srbije na Berlinskom kongresu 1878, dva puta regent i tri puta premijer. Napisao je "Diplomatsku istoriju Srbije 1875-1878".
1905 - Mirom u Portsmutu (Nju Hempšir), uz posredovanje američkog predsednika Teodora Ruzvelta završen je Rusko-japanski rat. Rusija je predala Japanu Port Artur i priznala japanske interese u Koreji.
1939 - SAD su proglasile neutralnost u Drugom svetskom ratu, ali su kasnije zakonima "Cash and Carry" (Plati pa nosi) i "Lend-Lease Act" (Zakon o zajmu i najmu) pomagali oružjem savezničke snage. Amerikanci su ušli u rat 7. decembra 1941. kada su japanske trupe napale američku pomorsku bazu Perl Harbur.
1960 - Predsednik Konga (Zair) Žozef Kasavubu smenio je vođu nacionalnooslobodilačkog pokreta i prvog kongoanskog premijera Patrisa Lumumbu.
1972 - Pripadnici palestinske terorističke organizacije "Crni septembar" kidnapovali su, a potom ubili 11 izraelskih sportista, učesnika Olimpijskih igara u Minhenu. U 24-časovnoj pucnjavi na aerodromu, poginula su i četvorica terorista i jedan zapadnonemački policajac.
1977 - Zapadnonemački teroristi su oteli predsednika Federacije zapadnonemačke industrije Hansa Martina Šlejera, čije je telo pronađeno 19. oktobra 1977. u Francuskoj.
1990 - Premijeri Severne i Južne Koreje susreli su se u Seulu, na prvim zvaničnim razgovorima na visokom nivou između dveju zemalja podeljenih posle Korejskog rata 1953.
1995 - Francuska je izvela prvu u seriji atomskih proba na pacifičkom ostrvu Mururoa, što je izazvalo osudu širom sveta i masovne proteste, posebno u Australiji i na Tahitiju.
1997 - U Kalkuti je umrla Majka Tereza, misionarka koja je život posvetila siromašnima i bolesnima. Za svoj humanitarni rad dobila je 1979. Nobelovu nagradu za mir. Albanka rođena u Skoplju, stupila je 1928. u družbu Majke Božije od Loreta u Irskoj, a potom je u Kalkuti 1950. osnovala novu družbu Sestre misionarke ljubavi.
2000 - U Beogradu je umro Slavko Leovac, predsednik Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske, jedan od najistaknutijih književnih kritičara i istoričara srpske književnosti u drugoj polovini 20. veka (zbirke eseja "Svetlo i tamno", "Mit i poezija", "Metamorfoze").
2001 - Državni tužilac Perua podigao je optužnicu protiv bivšeg predsednika Alberta Fudžimorija zbog umešanosti u dva masakra koje su izvršili paramilitarni odredi ranih devedesetih.
2003 - Sjedinjene Američke Države su zamrznule finansijska sredstva desetorici članova azijske terorističke grupe Džema Islamija, koja se dovodi u vezu sa mrežom iste orijentacije Osame bin Ladena Al Kaida.
2005 - U padu aviona Boing 737-200 indonežanske avio-kompanije Mandela na naseljeno područje na severu ostrva Sumatra poginulo je 149 osoba. Pad aviona preživelo je 15 putnika.
2009 - Na Ohridskom jezeru je potonuo brod "Ilinden" na plovidbi do Svetog Nauma pri čemu je poginulo 15 državljana Bugarske od 57 turista i osoblja koliko se nalazilo na brodu.
2014 - U Minsku je, uz posredovanje OEBS-a, potpisan Protokol o prekidu vatre na istoku Ukrajine, koji predviđa "specijalni status" za regione koje kontrolišu separatisti i izbore u oblastima Donjecka i Luganska, uporištima proruskih pobunjenika.
2021 - Mitropolit crnogorsko-primorski Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikije ustoličen je u Cetinjskom manastiru. Mitropolit i patrijarh SPC stigli su na Cetinje helikopterom pošto su protivnici ustoličenja u Cetinjskom manastiru blokirali put. U sukobima sa policijom povređeno je više desetina građana i policajaca.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Umrli Hadžić i Tito, rođena Odri Hepbern, Tačer postala premijerka
04.05.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u istoriji na današnji dan, 4. maj, u svetu i kod nas.
Snimala se kako vozi 200 km/h, pa dobila najstrožu kaznu za prekoračenje brzine u istoriji Švajcarske
03.05.2026.•
5
Švajcarska je poznata po izuzetno strogom kažnjavanju prekoračenja brzine.
Meksiko Siti tone toliko brzo da se može videti iz svemira
03.05.2026.•
0
Meksiko Siti tone skoro 25 centimetara godišnje, prema novim satelitskim snimcima koje je ove nedelje objavila NASA, čineći ga jednim od najbrže sležućih metropola na svetu.
Mengeleova kuća u Brazilu postala sala za venčanja - ali zbog istorije mnogi neće da je koriste
03.05.2026.•
0
Kuća u kojoj je u Brazilu živeo odbegli nemački nacistički ratni zločinac Jozef Mengele pretvorena je u neprofitabilnu salu za venčanja, ali zbog istorije zgrade veliki broj parova odbija da je koristi.
Sud u Kini zabranio otpuštanje radnika zbog primene veštačke inteligencije
03.05.2026.•
0
Kineski sud u gradu Hangdžou presudio je da kompanije ne mogu da otpuštaju zaposlene samo zato što ih zamenjuju sistemi veštačke inteligencije (AI).
Na današnji dan: Rođen Makijaveli, otkriven Brazil, masovna pucnjava u Ribnikaru
03.05.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 3. maj.
Na današnji dan: Umrli Da Vinči i Marin Držić, rođena Katarina Velika, ubijen Bin Laden
02.05.2026.•
1
Pregled najznačajnijih dešavanja u istoriji na današnji dan, 2. maj, u svetu i kod nas.
Imate li posla sa toksičnim šefom?
01.05.2026.•
0
Verovatno ćete prepoznati toksične lidere kada se susretnete s njima.
Na današnji dan: Poginuo legendarni Ajrton Sena
01.05.2026.•
3
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 1. maj.
Usporava se nestajanje prašuma
30.04.2026.•
1
Iako se tropske prašume i dalje smanjuju, taj pad usporava nakon rekordnog nivoa iz 2024. godine, saopštio je Svetski institut za resurse (WRI).
BMW automobili najčešće oštećeni u Srbiji
30.04.2026.•
5
Čak polovina polovnih automobila koje su kupci najviše pretraživali tokom 2025. godine imala je zabeleženu istoriju oštećenja, pokazalo je istraživanje kompanije carVertical.
Na današnji dan: Ubili se Hitler i Eva Braun, umro Serđo Leone, NATO pogodio Generalštab
30.04.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 30. april.
Umetnost koraka - zašto su ženske mokasine savršen izbor za grad
29.04.2026.•
0
Kada zakoračiš na gradski asfalt, tvoja obuća govori mnogo o tvom senzibilitetu i načinu života koji vodiš.
Na današnji dan: Rođen Djuk Elington, umro Stepa Stepanović, oslobođen Dahau
29.04.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 29. april.
Šta raditi ako pogrešite smer na auto-putu: "Nikako ne voziti do sledeće petlje"
28.04.2026.•
18
Četiri osobe su poginule na auto-putu kod Rume kada je došlo do sudara dva automobila, od kojih je jedan vozio u kontra smeru.
Britanija će ograničiti korišćenje društvenih mreža mlađima od 16 godina
28.04.2026.•
0
Ministarka prosvete Velike Britanije Bridžit Filipson najavila je da će biti uveden "neki oblik" ograničenja korišćenja društvenih mreža za mlađe od 16 godina, u okviru novih mera usmerenih na zaštitu dece na internetu.
Grčka planira da zabrani anonimnost na internetu
28.04.2026.•
5
Grčka vlada planira da uvede zabranu anonimnosti na društvenim mrežama, u okviru napora da se suzbije rastuća toksičnost u javnom diskursu, izjavio je ministar digitalne tehnologije Dimitris Papastergiu.
Na današnji dan: Umro Gavrilo Princip, Jugoslavija tužila NATO zbog bombardovanja
28.04.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 28. april.
Na današnji dan: Proglašena Savezna Republika Jugoslavija, ubijen Magelan, rođeni Morze i Grant
27.04.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 27. april.
Nauka kaže da je ovo najefikasniji način za evakuaciju aviona
26.04.2026.•
1
Letenje je već najsigurniji vid transporta i postaje sve sigurnije, ali nova studija sugeriše još jedan način da avio-kompanije zaštite putnike.
Objavljeno je koliko Nemaca i ostalih vozača juri brže od 180 km/h na Autobanu
26.04.2026.•
6
Nemački Autoban je auto-put poznat po delovima na kojima nema ograničenja brzine. Iako je dopušteno voziti najbrže što vaš automobil može, na 70 odsto putne mreže velika većina ljudi to ne radi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar