Na današnji dan: Kolumbo isplovio ka Americi, prvi radio talasi na Balkanu, umro Solženjicin
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 3. avgust, u svetu i kod nas.
Foto: Pixabay
1347 - Engleski kralj Edvard Treći je u Stogodišnjem ratu zauzeo francuski grad Kale koji je ostao pod engleskom vlašću do 1558.
1460 - Škotskog kralja Džejmsa Drugog, koga su savremenici nazivali "Džejms gnevnog lica", ubili su Englezi tokom opsade zamka Roksburg.
1492 - Španski moreplovac Kristofer Kolumbo isplovio je na brodu "Santa Marija" iz španske luke Palos de la Frontera na prvo putovanje prema zapadu na kojem je otkrio Ameriku.
1571 - Turci su, nakon 11-mesečne opsade, zauzeli grad Famagustu na Kipru i izvršili masakr stanovništva.
1675 - Francuzi su pobedili holandsku i špansku flotu kod Palerma i zauzeli Siciliju.
1770 - Rođen je Fridrih Vilhelm Treći, pruski kralj od 1797. do 1840. Izgubivši rat s Napoleonovom vojskom bio je prisiljen Tilzitskim mirom (1807) da Napoleonu preda gotovo pola države. Jedan je od potpisnika saveza Sveta alijansa koji su, posle Napoleonovog pada, sklopile Rusija, Pruska i Austrija.
1778 - U Milanu je otvorena operska kuća Skala, delo arhitekte Đuzepea Pjermarinija.
1858 - Engleski istraživač Džon Spik otkrio je jezero Viktorija, izvorište reke Nil.
1872 - Rođen je Hakon Sedmi, norveški kralj od 1905. do smrti 1957. Odbijanjem da abdicira podstakao je svoj narod da organizuje pokret otpora nemačkoj okupaciji u Drugom svetskom ratu.
1881 - Britanske trupe okupirale su egipatski grad Suec, što je Velikoj Britaniji omogućilo da 1883. postane vlasnica čitave zone Sueckog kanala.
1903 - Rođen je tunižanski državnik Habib Ben Ali Burgiba, vođa borbe za nezavisnost i prvi predsednik Tunisa od 1957. Za doživotnog predsednika proglašen je 1975, ali je u državnom udaru 1987. zbačen s vlasti.
1904 - Britanci su napali Tibet i zauzeli glavni grad Lasu, a verski vođa Dalaj Lama je pobegao u Urgu.
1904 - S Volujice, brda iznad Bara, prvi put su emitovani radio talasi na Balkanskom poluostrvu. Puštanju u rad radio-telegrafske stanice prisustvovalo je više hiljada gostiju i zvanica, među kojima knjaz Nikola i Guljelmo Markoni, jedan od pronalazača bežične telegrafije.
1914 - Nemačka je objavila rat Francuskoj, Belgija je odbacila zahtev Nemačke da njene trupe uđu u tu zemlju, a Velika Britanija je upozorila Nemačku da bi invazija na Belgiju značila opšti rat u Evropi.
1924 - Umro je engleski pisac poljskog porekla Džozef Konrad, autor pomorskih priča i romana ("Lord Džim", "Nostromo", "Srce tame", "Tajfun").
1936 - Američki atletičar Džesi Ovens je skokom u dalj od 8,06 metara osvojio prvu od četiri zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Berlinu.
1940 - Litvanija je formalno postala deo SSSR pod nazivom Litvanska Sovjetska Socijalistička Republika.
1954 - Umrla je Gabrijel Kolet, jedna od najpopularnijih francuskih književnica 1940-tih godina. Bila je članica Akademije Gonkur i Belgijske kraljevske akademije, a 1953. postala je oficirka Legije časti.
1958 - Američka atomska podmornica "Nautilus" je pod komandom Vilijama Andersona prva prošla ispod ledenog pokrivača Severnog pola.
1977 - Umro je kiparski arhiepiskop Makarios, vođa pokreta za nezavisnost od Velike Britanije i prvi predsednik Kipra od 1960. do smrti. Bio je i jedan od istaknutih lidera Pokreta nesvrstanih zemalja.
1996 - UN su saopštile da je vojska plemena Tutsi u Burundiju pobila hiljade civila plemena Hutu u seriji pokolja između aprila i jula.
2001 - U Beogradu je ubijen bivši pripadnik Službe državne bezbednosti Momir Gavrilović, što je dovelo do najteže političke krize u Demokratskoj opoziciji Srbije od njenog dolaska na vlast oktobra 2000, kada je na izborima srušila desetogodišnji režim Slobodana Miloševića.
2002 - Predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić primio je u Pragu nagradu Fondacije Polak za doprinos razvoju demokratije u Srbiji.
2005 - Američki astronaut Stiv Robinson je na svemirskom brodu "Diskaveri", lansiranom 26. jula, obavio prvu popravku u svemiru.
2008 - Umro je ruski pisac, nobelovac i jedan od najpoznatijih sovjetskih disidenata Aleksandar Solženjicin. Zbog kritika Staljinovog režima u delima o zatvorima za sovjetske građane - gulazima, 1974. mu je oduzeto državljanstvo, nakon čega je proteran. U Rusiju se vratio posle raspada SSSR. Najpoznatija dela "Arhipelag GULAG", "Prvi krug", "Jedan dan u životu Ivana Denisoviča", "Odeljenje za rak", "Crveni točak" i "200 godina zajedno".
2011 - Umro je ruski pijanista Nikolaj Petrov, profesor Konzervatorijuma u Moskvi.
2014 - U zemljotresu u kineskoj provinciji Junan poginulo je 615 osoba, dok je 3.143 povređeno.
2019 - U oružanom napadu u tržnom centru u gradu El Paso, savezna američka država Teksas, ubijeno je 20 osoba, napadač je uhapšen i osumnjičen za rasistički zločin.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Pekara optužena za rasizam zbog čokolade "Negerbrot"
24.12.2025.•
4
Pekara u austrijskom gradu Klagenfurtu koja prodaje čokoladu sa lešnikom pod nazivom "Negerbrot" (što je inače pogrdan izraz za jednu vrstu hleba), optužena je za rasizam, prenosi list Bild.
Trećina osoba koje su zatražile eutanaziju u Španiji umrle pre donošenja odluke
24.12.2025.•
0
Ukupno 905 osoba zatražilo je pomoć pri umiranju u Španiji tokom 2024. godine, a trećina njih preminula je pre nego što je postupak odlučivanja okončan.
Na današnji dan: Osnovan Kju-Kluks-Klan, u Novom Sadu je izašao prvi broj lista "Mađar so"
24.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 24. decembar, u svetu i kod nas.
Luvr postavio metalne rešetke posle pljačke nakita iz Napoleonove kolekcije
23.12.2025.•
0
Uprava pariskog muzeja Luvr postavila je metalne rešetke na prozorima galerije Apolon kroz koje su pljačkaši u oktobru provalili i odneli nakit iz Napoleonove kolekcije.
Na današnji dan: Streljan Berija, umro Kalašnjikov, Slovenci izglasali odvajanje od Jugoslavije
23.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 23. decembar, u svetu i kod nas.
Saobraćajne kamere sa AI u Atini za četiri dana zabeležile više od 2.000 prekršaja
22.12.2025.•
1
Saobraćajne kamere sa veštačkom inteligencijom u širem području Atine za samo četiri dana zabeležile su više od 2.000 ozbiljnih saobraćajnih prekršaja, pokazali su rezultati pilot projekta grčkih vlasti.
Po ugledu na Australiju: I Švajcarska će razmotriti zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina
22.12.2025.•
1
Švajcarska ministarka unutrašnjih poslova Elizabet Baume Šnajder izjavila je da bi ta zemlja trebalo da razmotri zabranu društvenih mreža za najmađe.
Na današnji dan: Rođen Pučini, Čaušesku pobegao iz Bukurešta, umro Džo Koker
22.12.2025.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 22. decembar, u svetu i kod nas.
Danska pošta posle 400 godina prekida isporuku pisama
21.12.2025.•
0
Danska pošta PostNord će isporučiti svoje poslednje pismo 30. decembra, čime će se završiti tradicija duga više od 400 godina, prenosi Gardijan.
Delimično iskopan hram boga sunca Ra u blizini Kaira
21.12.2025.•
0
Iskopavanje hrama posvećenog staroegipatskom bogu sunca Ra, koji je izgrađen između 2700. do 2200. godine pre nove ere, otkrilo je kolosalnu građevinu površine više od 1.000 kvadratnih metara.
Član osoblja Jelisejske palate krao srebro koje je trebalo da čuva
21.12.2025.•
0
Uhapšen je čuvar u zvaničnoj rezidenciji predsednika Francuske zbog krađe srebrnog pribora za jelo i drugih predmeta vrednih hiljade evra, saopštilo je parisko tužilaštvo.
Monblan sve niži usled topljenja leda
21.12.2025.•
0
Vrh Monblana, najviše planine Evrope, počeo je postepeno da gubi na visini zbog topljenja leda, pokazalo je novo italijansko-francusko istraživanje predstavljeno povodom Međunarodne godine zaštite glečera.
Na današnji dan: Rođen Staljin, potpisan zakon o konstituisanju Irske Republike
21.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 21. decembar.
Nemačka inženjerka prva osoba u invalidskim kolicima koja je boravila u svemiru
20.12.2025.•
0
Jedna žena u invalidskim kolicima boravila je danas nekoliko minuta u svemiru, u raketi američkog milijardera Džefa Bezosa, što je prvi takav događaj u svetu, preneli su američki mediji.
Studija: Evropskim glečerima u ovom veku preti nestanak
20.12.2025.•
0
Trenutni planovi za borbu protiv globalnog zagrevanja spasiće samo tri procenta evropskih alpskih glečera od nestanka u ovom veku, a većina će se otopiti u naredne dve decenije, otkrila je nova studija.
Francuska bi do maja mogla da zabrani društvene mreže mlađima od 15 godina
20.12.2025.•
0
Predlog zakona o zabrani društvenih mreža za mlađe od 15 godina spreman je za raspravu u francuskom parlamentu početkom 2026, najavila je ministarka za veštačku inteligenciju i digitalna pitanja An Le Enanf.
Deda Mrazovi i vilenjaci ukrali u Kanadi hranu vrednu više hiljada dolara - rekli da će je pokloniti gladnima
20.12.2025.•
0
Grupa Deda Mrazova obučena u crvena odela i praćena nekolicinom "vilenjaka" ukrala je iz supermarketa u Montrealu namirnice u vrednosti od više hiljada dolara.
Na današnji dan: Umro car Dušan, Ante Marković podneo ostavku, uhapšena Dafina
20.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 20. decembar.
Estonska policija poslala crne božićne čestitke saobraćajnim prestupnicima
19.12.2025.•
0
Estonska policija je uputila 880 crnih božićnih čestitki saobraćajnim prekršiocima, odnosno onima koji su u ovoj godini napravili najmanje četiri prekršaja i za to bili novčano kažnjeni.
Na današnji dan: Umrli Mastrojani i Ružica Sokić
19.12.2025.•
1
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 19. decembra.
Sledeća godina verovatno toplija: Za 1,4 stepena iznad predindustrijskog nivoa
18.12.2025.•
6
Globalne temperature u 2026. godini verovatno će biti više od 1,4 stepena Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa, saopštila je britanska Meteorološka služba.
Komentari 1
MikiLiman4
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar