Znatno smanjena vidljivost: Današnji vozač "svet" više gleda kroz displeje nego kroz staklo
Verovatno ste primetili da automobili postaju sve veći, ali je vidljivost sve lošija. Današnji automobili su mobilne tvrđave: sigurni iznutra, "slepi" spolja.
Foto: 021.rs (Ilustracija/AI)
To je potvrdilo i istraživanje, posebno u popularnom SUV segmentu koji je očekivano najviše pogođen.
Današnji automobili su obično prostraniji, ekonomičniji, udobniji, bolje opremljeni i, na kraju, ali ne i najmanje važno, sigurniji. Naglasak na sigurnosti ne znači samo sve veći broj raznih tehnoloških asistenata, već i ojačane pojedine delove karoserije.
To se odnosi, na primer, na prednje nosače, koji su u poslednjih nekoliko decenija postali znatno deblji. Automobili sada nude veću sigurnost pri sudarima i prevrtanju. S druge strane, automobili nikada nisu bili tehnološki napredniji - prepuni senzora, kamera i elektronike. To je često na štetu vidljivosti, koja je kao osnovna stvar ključni faktor sigurnosti i koja se iz godine u godinu lagano pogoršava.
SUV-ovi u fokusu
Vidljivost u krugu radijusa od 10 metara od vozača pogoršala se za 58 odsto u 25 godina. Najgore je bilo kod SUV-a. Najgore rezultate je ostvario Honda CR-V, koji je imao 68 odsto vidljivosti područja ispred sebe 1997. godine, ali samo 28 odsto 2022, ističe američki IIHS.
Nezavisne studije potvrđuju da moderni automobili imaju znatno veće mrtve uglove od svojih prethodnika. Kod nekih SUV vozila, vidljivost ispred je i do 58 odsto lošija nego kod automobila od pre dvadeset godina. To je posebno primetno kod najvećih modela.
Počelo je obećavajuće: povišen položaj sedenja, veći osećaj sigurnosti, robustan izgled. Ali danas ova estetika ima posledice. Prema jednoj analizi, prosečna visina poklopca motora u Evropi porasla je sa 77 cm na 84 cm od 2010. godine. Kod velikih SUV vozila obično prelazi 90 cm. To znači da je dete ispred automobila potpuno nevidljivo sa vozačevog sedišta. Osim toga, vertikalni i masivni prednji deo automobila povećava rizik od ozbiljnih povreda pešaka čak i pri manjim brzinama.
Čak ni pogled dijagonalno napred više nije ono što je nekada bio. A-stubovi (nosači), koji drže karoseriju, postali su dvostruko deblji zbog testova sudara. U kombinaciji s višim stranicama i manjim prozorima, moderni automobil ostavlja utisak čvrstine - ali po cenu lošije preglednosti onoga što se događa oko automobila. Vozač se oseća sigurno, ali istovremeno manje vidi, piše Klix.ba.
Standardi ne pomažu
Evropska unija godinama pokušava da učini suprotno - da zaštiti pešake i bicikliste. Euro NCAP program takođe dugo procenjuje sigurnost okoline automobila, takozvane performanse udara pešaka. Testira koliko je hauba mekana, koliko duboko osoba može propasti u sudaru i kakav je oblik svetala i ivica haube. Cilj je da u sudaru automobil "položi" osobu na haubu, a ne da je proguta ispod točkova.
Ali ovi testovi se fokusiraju na oblik i elastičnost površine, a ne na ukupnu visinu i volumen automobila. I upravo to proizvođači automobila iskorišćavaju: mogu da ispune formalne zahteve za mekani prednji deo, iako je ceo prednji deo 20 centimetara viši nego pre. Rezultat? Automobil koji je siguran na papiru, ali u stvarnom svetu od pogleda vozača krije dete ispred automobila i primenjuje veću silu pri sudaru.
Ovo stvara paradoks - automobili su sve sigurniji za posadu, ali u stvarnom prostoru opasniji za sve ostale.
Vozač je i dalje nezamenjiv
Tehnologija bi trebalo da ponudi rešenje. Kamere, radari, senzori i pogledi od 360° pomažu, ali ujedno i samo pogoršavaju nastali problem. Današnji vozač svet više gleda kroz displeje nego kroz staklo. Ali najpouzdaniji pogled je i dalje onaj koji ne zahteva softver.
Stručnjaci iz IIHS-a i Journal of Safety Research upozoravaju da će se, ako se trend SUV-ova ne promeni, povećati povrede pešaka i biciklista.
Međutim, postoje rešenja - tanji kompozitni nosači, niže haube, veća stakla. Ovo nije samo tehnički problem, već estetski i marketinški - proizvođači automobila prodaju osećaj moći i sigurnosti, čak i ako zapravo ograničavaju vidljivost.
U proteklih 20 godina, automobili su postali mobilne tvrđave - sigurni iznutra, slepi spolja. Ako se ništa ne promeni, biće ptorebno još više kamera, zvučnih signala upozorenja i crvenih ikona. Jer pogled van automobila polako postaje luksuz.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Proglašen Izrael, osnovan Varšavski pakt, umro Sinatra, žene nastupile na OI
14.05.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 14. maj.
Na današnji dan: Rođeni Marija Terezija i Dimitrije Tucović, počelo zasedanje Majske skupštine
13.05.2026.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 13. maj.
Na današnji dan: Rođena Florens Najtingejl, umro Smetana, završena sovjetska blokada Berlina
12.05.2026.•
1
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 12. maj.
Vlasti u Japanu uvele nagradu za one koji prijave nelegalne strane radnike
11.05.2026.•
1
Japanska prefektura Ibaraki, severoistočno od Tokija, pokrenula je program nagrađivanja ljudi koji prijavljuju preduzeća koja zapošljavaju ilegalne strane radnike.
Na današnji dan: Umrli Bob Marli i Džo Banana, rođeni Balašević, Radmilović, Dali i Slavenski
11.05.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 11. maj.
Da li se mozak rađa "prazan" ili "pun"?
10.05.2026.•
0
Neobična studija na miševima sugeriše da mozak nije "prazna tabla" pri rođenju, koja čeka da se uspomene upišu u nju.
Drastičan porast stradalih od vrućine i hladnoće u Evropi, jedan od razloga - ekonomska nejednakost
10.05.2026.•
0
Ekonomska nejednakost dodaje više od 100.000 smrtnih slučajeva već velikom broju žrtava vrućine i hladnoće u Evropi svake godine, pokazalo je najnovije istraživanje.
Gde je voda iz česme u Evropi najviše, a gde najmanje bezbedna
10.05.2026.•
2
Čistoća vode razlikuje se širom Evrope, pri čemu Belgija, Nemačka, Luksemburg i Češka imaju neke od najzagađenijih podzemnih voda na kontinentu.
Švajcarski proizvođač kafe u reklamnoj kampanji koristio slogan sa kapije nacističkog logora
10.05.2026.•
2
Švajcarski proizvođač kafe "Chicco d'Oro" našao se na udaru kritika nakon što je u reklamnoj kampanji koristio slogan "Svakome po zasluzi", povezan s koncentracionim logorom Buhenvald.
Koliko su snažnija prednja svetla automobila danas nego pre 60 godina?
10.05.2026.•
0
Sistem osvetljenja automobila kroz istoriju je toliko evoluirao da se domet današnjih svetala udesetorostručio u poređenju s onima od pre šezdeset godina, tvrdi Euromaster, kompanija za održavanje vozila.
Holandija ima više od 2.500 stogodišnjaka, većina su žene
10.05.2026.•
0
U Holandiji trenutno živi više od 2.500 osoba starijih od 100 godina, pokazali su najnoviji podaci holandskog Zavoda za statistiku.
Grčka će zabraniti električne trotinete mlađima od 18 godina
10.05.2026.•
0
Grčke vlasti pripremaju novi zakonski okvir kojim bi bilo zabranjeno korišćenje električnih trotineta mlađima od 18 godina, najavio je ministar za zaštitu građana Grčke Mihalis Hrisohoidis.
Na današnji dan: Vespuči krenuo na putovanje, nacisti spalili više od 25.000 knjiga, rođen Divljan
10.05.2026.•
0
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 10. maj.
Zašto su generacije odrasle 70-ih i 80-ih otpornije i snalažljivije?
09.05.2026.•
9
Odrastanje tokom 1970-ih i 1980-ih oblikovalo je generaciju poznatu po snalažljivosti i otpornosti. Deca su tada provodila dane napolju, bez stalnog nadzora i tehnologije, vraćajući se kući tek u sumrak.
Na današnji dan: Završen Drugi svetski rat u Evropi, predstavljena Šumanova deklaracija
09.05.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 9. maj.
Na današnji dan: Četiri osobe stradale u ambasadi Kine tokom NATO bombardovanja
08.05.2026.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 8. maj.
Trampova ideja o "ulepšavanju" Vašingtona: Predlog da ofarba istorijsku zgradu izazvao kritike
07.05.2026.•
4
Želja predsednika SAD Donalda Trampa da se kamena spoljašnjost stilske, istorijski važne zgrade iz 19. veka, nedaleko od Bele kuće, ofarba u - belo, danas će biti na dnevnom redu nedležne agencije.
Dezinformacije o Holokaustu sve više se šire preko mreža - što se vidi kod đaka u Holandiji
07.05.2026.•
5
Nastavnici u Holandiji kažu da su dezinformacije vezane za Holokaust vrlo zastupljene kod njihovih učesnika, a da su ih verovatno pokupili na društvenim mrežama.
Na današnji dan: Rođeni Milutin Bojić i Čajkovski, Makron postao predsednik Francuske
07.05.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 7. maj.
Singapur uvodi šibanje kao kaznu za učenike koji maltretiraju drugu decu
06.05.2026.•
5
Dečaci školskog uzrasta u Singapuru koji budu maltretirali druge, uključujući i sajber nasilje, mogli bi da budu kažnjeni šibanjem kao krajnjom merom, prema novim školskim smernicama koje su predstavljene u parlamentu.
Na današnji dan: Rođeni Frojd i Vels, umrla Marlen Ditrih, ukinuto vanredno stanje u Srbiji
06.05.2026.•
0
Pregled najznačajnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 6. maj.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar