Na današnji dan: Puškin ubijen u dvoboju, umrli Milan Obrenović, Kardelj, Artur Miler i Širli Templ
Pregled najznačajnijih događaja na današnji dan, 10. februar, u svetu i kod nas.
Foto: Pixabay
1258 - Mongoli su zauzeli Bagdad, tadašnji centar islamskog sveta, spalili grad i pobili 10.000 ljudi.
1763 - Mirovnim ugovorom u Parizu završen je Sedmogodišnji rat, prvi oružani sukob svih evropskih sila. Sporazumom, koji su potpisale Velika Britanija, Francuska i Španija, Francuska se gotovo sasvim povukla iz Indije, a Velikoj Britaniji je prepustila i Kanadu. Španija je dobila Luizijanu i Kubu, a Pruska je zadržala Šleziju koju je preuzela od Austrije.
1837 - U dvoboju je ubijen ruski pisac Aleksandar Sergejevič Puškin, začetnik realizma u ruskoj prozi i jedan od najvećih liričara svetske književnosti ("Evgenije Onjegin", "Boris Godunov", "Pikova dama", "Kapetanova kći").
1878 - Konvencijom u El Zanjonu okončan je desetogodišnji ustanak protiv španske kolonijalne vlasti na Kubi.
1879 - U Velikom Trnovu otvoreno je zasedanje prvog bugarskog parlamenta posle oslobođenja od Turaka.
1891 - Zaslugom čuvenog srpskog geologa Jovana Žujovića na Velikoj školi u Beogradu osnovano je Srpsko geološko društvo, jedno od najstarijih naučnih društava u Srbiji.
1901 - U Beču je umro srpski državnik Milan Obrenović, knez (1872-82), a potom kralj Srbije (1982-89). Tokom njegove vladavine Srbija je stekla međunarodno priznanje na Berlinskom kongresu 1878, kada su joj pripojena i četiri okruga. Zaključio je s Bečom Tajnu konvenciju 1881. kojom je ograničena nezavisnost Srbije u korist Austrougarske. Abdicirao je 1889. u korist maloletnog sina Aleksandra.
1942 - Američki džez muzičar Glen Miler postao je prvi muzičar koji je dobio "Zlatnu ploču" za prodaju milionitog primerka kompozicije "Chattanooga Choo Choo".
1947 - U Parizu su potpisani mirovni ugovori zemalja pobednica u Drugom svetskom ratu i bivših saveznika Hitlerove Nemačke.
1962 - Američki pilot Frensis Geri Pauers, oboren 1960. dok je preletao SSSR špijunskim avionom U-2, u Berlinu je zamenjen za sovjetskog obaveštajca Rudolfa Abela.
1964 - U sudaru dva australijska ratna broda u zalivu Džervis potonuo je razarač "Vojadžer" i poginulo je više od 80 mornara.
1979 - U Ljubljani je umro slovenački političar Edvard Kardelj, visoki funkcioner Saveza komunista Jugoslavije i jedan od najbližih saradnika predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita. Od 1963. do 1967. bio je predsednik Skupštine SFR Jugoslavije.
1996 - IMB kompjuter nazvan "Duboko plavo" ušao je u istoriju šaha pobedom nad svetskim prvakom Garijem Kasparovom.
1997 - Hrvati iz zapadnog dela Mostara otvorili su vatru na Muslimane iz istočnog dela grada koji su na hrvatsku stranu došli da posete groblje. Dve osobe su poginule, a 38 je ranjeno. Mostar je u bosanskom ratu, nakon što su Srbi bili prisiljeni da napuste grad, podeljen 1993. na muslimanski i hrvatski deo.
1998 - Umro je bivši francuski ministar inostranih poslova Moris Šuman, tvorac projekta Evropske unije ("Šumanov plan").
2000 - Lider Srpske radikalne stranke i potpredsednik Vlade Srbije Vojislav Šešelj optužio je nezavisne medije da su "američki plaćenici" i "kriminalci", čime je najavio početak žestoke režimske kampanje protiv nezavisnih medija u Srbiji.
2001 - Tokom antivladinih protesta u Teheranu, u sukobu s policijom ranjeno je više desetina studenata, a oko 100 je uhapšeno.
2004 - SAD su obnovile svoje diplomatsko predstavništvo u Tripoliju posle desetogodišnjih neprijateljskih odnosa dve zemlje, nakon odluke Libije da napusti program za razvoj oružja za masovno uništenje. Zvanični Vašington je opozvao svog ambasadora u Libiji 1980. godine.
2005 - Severna Koreja je prvi put saopštila da poseduje nuklearno oružje i suspendovala svoje učešće u pregovorima o spornom nuklearnom programu te zemlje.
2005 - Umro je Artur Miler, velikan američkog pozorišta. Pored ostalog napisao je "Smrt trgovačkog putnika", a njegova dela uglavnom su govorila o običnim ljudima.
2006 - Za predsednika Kosova izabran je Fatmir Sejdiu, visoki funkcioner Demokratskog saveza Kosova (DSK).
2006 - Umro je meksički slikar i vajar Huan Soriano, čije se velike skulpture nalaze na značajnijim mestima u glavnom gradu Meksika.
2014 - Umrla je Širli Templ, najomiljenije dete Holivuda, koja je glumila u filmovima od treće godine. Glumačku karijeru je okončala sa 22 godine i posvetila se humanitarnom radu ("Bright Eyes", "Stand Up", "Cheer and Curly Top", "Heidi", "Little Princess").
2016 - Ekstremni vremenski uslovi koje izaziva meteorološki fenomen El Ninjo u Severnoj Africi doveo je tri miliona ljudi u ruralnim provincijama u Zimbabveu do gladi, saopštile su vlasti Hararea.
2018 - Na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu prvu put je nastupila ženska korejska reprezentacija u hokeju na ledu, sastavljena od hokejašica Južne i Severne Koreje.
2022 - Umro je Eduard Kukan, doajen slovačke diplomatije i bivši ministar spoljnih poslova, veliki poznavalac Balkana i izaslanik generalnog sekretara OUN za Balkan krajem 1990-ih.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Indonezija zabranila društvene mreže za mlađe od 16 godina
29.03.2026.•
1
Indonezija je od uvela zabranu korišćenja društvenih mreža za oko 70 miliona dece mlađe od 16 godina.
Španija uvodi skraćenu radnu nedelju: Državni službenici će raditi 35 sati
29.03.2026.•
1
Vlada Španije je objavila da će od aprila u centralnoj administraciji biti uvedena radna nedelja od 35 sati, što je skraćenje u odnosu na prethodnih 37,5 sati.
Na današnji dan: SSSR priznao Titovu Jugoslaviju, osnovano Sterijino pozorje
29.03.2026.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 29. mart.
Lav XIV u Monaku, prvi papa u poseti toj državi još od 16. veka
28.03.2026.•
0
Papa Lav XIV danas je u jednodnevnoj poseti Monaku pozvao građane te kosmopolitske mediteranske kneževine da iskoriste svoje bogatstvo, uticaj i katoličku veru za dobro.
Đurić otvorio Diplomatsko-sportske igre, Anđelko Vučić učestvovao u žrebanju
28.03.2026.•
0
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić otvorio je danas Prve diplomatsko-sportske igre u Beogradu.
Na današnji dan: Osnovan Boljšoj teatar, rođen Maksim Gorki i preminuo Dositej Obradović
28.03.2026.•
0
Ovo su značajni događaji u svetu i kod nas na današnji dan, 28. mart.
Na današnji dan: Oboren "nevidljivi" F-117
27.03.2026.•
1
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 27. mart.
Putin podržao ideju o osnivanju alternative Nobelovoj nagradi za književnost
26.03.2026.•
3
Ruski predsednik Vladimir Putin podržao je predlog pisca Zahara Prilepina o stvaranju alternativne međunarodne nagrade za književnost koja, kako je naveo, nije podložna političkoj pristrasnosti.
U Holandiji prošle godine bilo više od 10.000 slučajeva eutanazije
26.03.2026.•
4
U Holandiji je prošle godine zabeležen 10.341 smrtni slučaj izazvan eutanazijom, što je povećanje od 3,8 odsto u odnosu na 2024. godinu, saopštili su Regionalni komiteti za preispitivanje eutanazije (RTE).
Kina uvodi osiguranje za dugotrajnu negu starih osoba
26.03.2026.•
0
Kina je najavila novi sistem osiguranja za dugoročnu negu, sa ciljem da smanji opterećenje porodica koje brinu o starijim osobama i ojača socijalnu sigurnost u zemlji.
Samo 13 zemalja na svetu udiše zaista bezbedan vazduh - tri su u Evropi
26.03.2026.•
1
Najzagađeniji grad na planeti nalazi se u Indiji, pokazuje najnoviji Izveštaj o kvalitetu vazduha u svetu kompanije IQAir.
Na današnji dan: Pronađena vakcina protiv dečije paralize, ubio se Ćopić, umro Taško Načić
26.03.2026.•
0
Donosimo vam pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 26. mart.
U Kaliforniji presuđeno da Meta i Jutjub plate devojci tri miliona dolara za nanetu štetu
25.03.2026.•
5
Porota u Kaliforniji utvrdila je odgovornost kompanija Meta i Jutjub za nehat u dizajnu i funkcionisanju njihovih platformi koje su nanele štetu jednoj dvadesetogodišnjoj devojci.
Stotine britanskih tinejdžera u pilot-projektu zabrane društvenih mreža - kako će to uticati na njih
25.03.2026.•
0
Stotine britanskih tinejdžera uzrasta od 13 do 17 godina učestvovaće u šestonedeljnom pilot projektu kojim će se testirati efekti zabrane ili ograničenja korišćenja društvenih mreža.
"Istorijska pobeda": Meta osuđena zbog obmane potrošača, mora da plati 375 miliona dolara
25.03.2026.•
2
Kompanija Meta mora da plati 375 miliona dolara građanske kazne nakon što je porota u Novom Meksiku utvrdila da je ta kompanija obmanjivala potrošače o bezbednosti svojih platformi i omogućila štetu korisnicima.
Na današnji dan: Umro Debisi, Grčka proglašena republikom, tajni sastanak Miloševića i Tuđmana
25.03.2026.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 25. mart.
Evo zašto je uvek preporučljivo povući ručnu kočnicu prilikom parkiranja
24.03.2026.•
2
Ručna kočnica je deo bezbednosnog sistem, ima svoju ulogu, i to ne samo pri parkiranju, već je i rezervna kočnica u slučaju otkaza glavne, nožne kočnice.
Pomešali kartone u hrvatskoj bolnici, pa živog čoveka proglasili mrtvim - i to mu stvorilo probleme
24.03.2026.•
2
U Opštoj bolnici Virovitica u Hrvatskoj dogodila se greška kada je jedan pacijent primljen pod tuđim ličnim identifikacionim brojem i zdravstvenim kartonom, a nakon što je preminuo, živu osobu su proglasili mrtvom.
Na današnji dan: Počelo NATO bombardovanje SRJ, umro Boris Dvornik, ubijen Pera Segedinac
24.03.2026.•
0
Pregled važnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 24. mart.
A1 Srbija i Netflix: Šta korisnici zaista očekuju od mobilnih operatora
23.03.2026.•
0
Digitalne navike korisnika menjaju se brže nego ikada, a sa njima rastu i očekivanja od operatora.
Na današnji dan: Umrli Elizabet Tejlor i Stendal, Musolini osnovao stranku, rođen Kurosava
23.03.2026.•
0
Donosimo vam pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 23. mart.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar