Na današnji dan: Rođen Hemingvej, formirana inkvizicija, uhapšen Radovan Karadžić
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 21. jul, u svetu i kod nas.
Foto: Screenshot (Youtube/Ak Džazira Balkans)
976 - Osnovana je kneževska loza Babenberga koja je vladala Austrijom do 1246. Njihov porodični arhiv postao je osnovni fond današnjeg Državnog arhiva u Beču.
1542 - Papa Pavle III formirao je inkviziciju - kongregaciju kardinala sa ovlašćenjima da progone jeretike, kako bi pojačao borbu protiv protestantizma.
1718 - Zaključen je Požarevački mir Turske, Austrije i Mletačke Republike, nakon turskog poraza u ratu 1714-18. Turska je time prepustila Austriji severnu Srbiju, južno od Save, Banat i deo Srema.
1773 - Papa Klement XIV izdao je papsku bulu "Dominus ac Redemptor" kojom je raspustio jezuitski red.
1774 - Sklopljen je Kučuk-Kajnardžijski mir kojim je okončan rat Rusije i Turske 1768-74, u kojem je turska vojska doživela niz poraza.
1796 - Umro je škotski pesnik Robert Berns, poslednji veliki škotski književnik koji je pisao na škotskom dijalektu.
1798 - Napoleon Bonaparta je, nakon pobede u bici kod piramida, zavladao Egiptom.
1816 - Rođen je osnivač britanske novinske agencije Rojters Paul Julijus fon Rojter.
1820 - Danski fizičar Hans Kristijan Ersted predstavio je svoje otkriće - elektromagnetizam.
1884 - Rođen je biolog i fiziolog Ivan Djaja, član Srpske akademije nauka i umetnosti, osnivač katedre za fiziologiju (1910). Pariska Akademija nauka dodelila mu je 1946. nagradu za rad u oblasti fiziologije (Prix Montyon).
1897 - Princ od Velsa otvorio je Tejt galeriju u Londonu.
1899 - Rođen je američki pisac Ernest Miler Hemingvej, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1954. Poznat je po svojim izuzetnim romanima i novelama, i po uzbudljivom životu, koji je 2. jula 1961. okončan samoubistvom ("Za kim zvona zvone", "Sunce se ponovo rađa", "Starac i more").
1904 - Završena je 13-godišnja izgradnja Trans-sibirske železnice, od Moskve do Nahotke kod Vladivostoka (9.300 kilometara).
1921 - U Delnicama, u Hrvatskoj, ubijen je ministar unutrašnjih poslova Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca Milorad Drašković. Atentat je, u znak protesta zbog donošenja Obznane, zakona kojim je zabranjen rad komunističkoj i drugim levičarskim partijama, izvršio Alija Alijagić, pripadnik levičarske organizacije "Crvena pravda".
1940 - U baltičkim državama Litvaniji, Letoniji i Estoniji uspostavljena je sovjetska vlast.
1960 - Sirimavo Bandaranaike postala je predsednica Vlade Cejlona (Šri Lanke), kao prva žena u svetu koja je došla na čelo neke vlade. Ona je na to mesto došla nakon ubistva njenog muža Solomona.
1967 - Pod točkovima voza poginuo je Albert Džon Lutuli, južnoafrički političar, borac protiv aparthejda. Dobitnik je Nobelove nagrade za mir 1960.
1973 - Uprkos protestima svetskog javnog mnjenja, Francuska je počela seriju nuklearnih proba na atolu Mururoa, u južnom delu Tihog okeana.
1974 - Grčka je prihvatila rezoluciju UN o prekidu vatre na Kipru, dan nakon turske invazije. Narednog dana rezoluciju je prihvatila i Turska.
1983 - U Poljskoj je ukinuto ratno stanje, uvedeno u decembru 1981.
1985 - Umro je Aleksandar Vučo, jedna od najznačajnijih ličnosti jugoslovenske književnosti 20. veka. Pesnik, romanopisac i aktivni učesnik nadrealističkog pokreta, smatra se i rodonačelnikom moderne poezije za decu ("Gluho doba", "Poziv na maštanje", "Mastodonti", "Ako se još jednom setim").
1985 - Umro je Zoran Radmilović, jugoslovenski glumac. Legenda za života, upamćen je po nizu briljantnih uloga - kralja Ibija, Radovana III, Trigorina u "Galebu", Laze Kostića u "Santa Maria della Salute".
1993 - U poplavama i klizištima izazvanim jednomesečnim kišama, u Indiji, Bangladešu i Nepalu poginulo je oko 1.000 ljudi, a više miliona je napustilo svoje domove.
1994 - Ruski pisac Aleksandar Isajevič Solženjicin stigao je u Moskvu, posle dvomesečnog putovanja po Rusiji, iz koje je 20 godina ranije otišao u egzil.
1995 - Predstavnici 16 zemalja na Međunarodnoj konferenciji u Londonu o Bosni i Hercegovini upozorili su bosanske Srbe da će, ako napadnu zaštićenu zonu UN u Goraždu, biti suočeni sa "odlučnim odgovorom, uz upotrebu vazduhoplovne sile".
1998 - Umro je američki kosmonaut Alen Šepard, prvi Amerikanac koji je poleteo u kosmos (1961) i jedini čovek koji je igrao golf na Mesecu.
2000 - Umro je kompozitor Stanojlo Rajičić, član Srpske akademije nauka i umetnosti i direktor Muzikološkog instituta SANU (1958-63) (opere "Simonida", "Karađorđe", balet "Pod zemljom", šest simfonija, ciklusi pesama).
2003 - UNICEF je saopštio da je više od 1.000 dece u Iraku ubijeno ili ranjeno zaostalim minama.
2004 - Umro je američki kompozitor Džeri Goldsmit, autor muzike za mnoge klasične filmove ("Paton", "Osmi putnik", "Velika pljačka voza", "Momci iz Brazila", "Totalni opoziv) i popularne TV serije ("Doktor Kilder", "Zvezdane staze").
2008 - Posle 13 godina skrivanja, u Beogradu je uhapšen bivši lider bosanskih Srba i haški optuženik Radovan Karadžić, i izručen Tribunalu u Hagu.
2010 - Slovenija je zvanično postala partner Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) kao 32 zemlja članica te organizacije.
2013 - Belgijski kralj Albert Drugi abdicirao je posle skoro 20 godina vladavine, u korist svog sina Filipa.
2017 - Preminuo je Predrag Gojković Cune, popularni pevač sevdalinki, starogradskih, narodnih i zabavnih pesama.
2024 - Aktuelni predsednik SAD Džozef Bajden povukao iz izborne trke za drugi mandat, podržavši potpredsednicu SAD Kamalu Haris kao predsedničku kandidatkinju demokrata.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Toplotni talas u Grčkoj: Temperatura krovova čak 75 stepeni Celzijusa
21.07.2026.•
0
Grčka je na udaru toplotnog talasa, a prema pisanju grčkih medija, termalne kamere je zabeležila temperaturu i do 60 stepeni Celzijusa na asfaltu saobraćajnica i čak 75 stepeni Celzijusa na krovovima zgrada.
Turska zabrinuta zbog rekordnog zagrevanja mora
20.07.2026.•
0
Turska će ove sedmice biti pod uticajem toplotnog talasa zbog kojeg će temperatura u velikom broju gradova dostići čak 45 stepeni Celzijusa.
Ženu udario grom na plaži na Krku
20.07.2026.•
0
Ženu je jutros na plaži u Baškoj, na Krku, tokom grmljavinskog nevremena koje je zahvatilo delove Kvarnera, udario grom dok je nosila suncobran, prenosi portal Index.
Preminuo čuveni engleski fudbaler Kevin Kigen
20.07.2026.•
4
Jedan od najtrofejnijih engleskih fudbalera Kevin Kigen umro je u 75. godini, sedam nedelja nakon što je otkrio da mu je dijagnostikovan rak u četvrtom stadijumu, saopštila je danas njegova porodica.
Teksas uvodi Bibliju u škole, javlja se strah od mogućeg antisemitizma
20.07.2026.•
2
Odluka obrazovnih vlasti Teksasa da uvedu obavezno izučavanje Biblije u državnim školama izazvala je oštre reakcije jevrejskih lidera, koji upozoravaju da bi ta mera mogla da podstakne antisemitizam.
Tunel nije mesto za paniku: Šta uraditi u slučaju kvara ili nesreće
20.07.2026.•
0
Mnogi vozači osećaju nelagodu kada prolaze kroz tunele. Ograničen prostor, veštačko osvetljenje, pojačana buka saobraćaja i slabija preglednost mogu izazvati stres, posebno kod vozača koji retko koriste duže tunele.
Grčka kandidovala planinu Olimp za UNESKO listu svetske baštine
20.07.2026.•
0
Planinu Olimp Grčka je kandidovala za UNESKO listu svetske baštine uz objašnjenje da je to lokalitet koji objedinjuje kulturno i prirodno nasleđe.
Na današnji dan: Rođen vojvoda Mišić, Nil Armstrong sleteo na Mesec, Emirati lansirali sondu na Mars
20.07.2026.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 20. jul, u svetu i kod nas.
"Dlakave noge na poslu": Japanci zbog ekstremne vrućine i na poslu počeli da nose bermude
19.07.2026.•
4
Tokom vrelog i sparnog dana u Tokiju, službenik gradske uprave Noboru Vatanabe savladao je neprijatnost i na posao došao u bermudama, što je neuobičajen izbor u zemlji u kojoj je formalna poslovna odeća i dalje standard.
Kako da prepoznate da li je vaš šef narcis: Naučnici otkrili novi ključni znak
19.07.2026.•
1
Ako nemate sreće pa radite za narcisa, on će očekivati komplimente – i, prema novom istraživanju koje sugeriše da su egocentrični menadžeri protiv rada od kuće, više će voleti da ih dobija uživo.
Deca mafijaša dobijaju šansu za novi život: Usvojen zakon da zaustavi prenošenje kriminala na nove generacije
19.07.2026.•
1
Deca i mladi odrasli koji odrastaju u mafijaškim porodicama dobiće priliku da se otrgnu od organizovanog kriminala zahvaljujući novom zakonu u Italiji, čiji je cilj da zaustavi prenošenje kriminala na nove generacije.
VIDEO: Iako se most u Grčkoj urušio, vozači ga i dalje koriste
19.07.2026.•
1
Stanovnici i poljoprivrednici u blizini grada Larise svakodnevno rade nešto na šta bi se malo ko usudio. Oni prelaze automobilima preko betonskog mosta koji se urušio pre gotovo tri godine i nikada nije popravljen.
Sovjetska zastava koja je bila na Mesecu prodata za 80.000 dolara
19.07.2026.•
0
Sovjetska zastava koju je astronaut Baz Oldrin nosio na misiji Apolo 11 i koja je sletela na Mesec, prodata je u Sotbiju u Njujorku za 80.000 dolara.
Matematičarka objavila analizu: Gužve u saobraćaju uzrokuje jedna greška koju prave mnogi vozači
19.07.2026.•
9
Mnogim vozačima primamljivo je da se prestroje u traku u kojoj se saobraćaj odvija, ili bar deluje da se odvija, brže.
Na današnji dan: Branko Radičević sahranjen na Stražilovu, rođeni Majakovski i Dega, održan prvi Vimbldon
19.07.2026.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 19. jul, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Rođeni Robert Huk i Nelson Mandela, Legija osuđen za ubistvo Stambolića
18.07.2026.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 18. jul, u svetu i kod nas.
Na današnji dan: Umrli Bili Holidej i Fanđo, "Sojuz 19" i "Apolo 18" se spojili u Zemljinoj orbiti
17.07.2026.•
0
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 17. jul, u svetu i kod nas.
Zatvorena glavna italijanska planinarska ruta za Mon Blan zbog topljenja glečera
16.07.2026.•
0
Glavna italijanska ruta za uspon na Mon Blan privremeno je zatvorena zbog nestabilnosti glečera izazvane nedavnim toplotnim talasima, saopštili su italijanski planinski vodiči.
Na današnji dan: "Apolo 11" krenuo ka Mesecu, osnovano Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu
16.07.2026.•
1
Ovo je pregled najbitnijih dešavanja kroz istoriju na današnji dan, 16. jul, u svetu i kod nas.
Stanovništvo EU stari, 50 miliona stanovnika manje u EU do 2100. godine
15.07.2026.•
2
Stanovništvo EU sve je starije, a broj stanovnika u EU će se smanjiti za 50 miliona do 2100. godine, navodi se u trećem izveštaju Evropske komisije o demografskoj transformaciji u EU.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar