Prvi direktni linijski let putničkog aviona od Australije do Velike Britanije krenuo je danas iz Perta za London, bez usputnih sletanja, čime se putovanje skraćuje na 17 sati i 20 minuta, saopštila je australijska aviokompanija "Kvantas" (Qantas).
To je prvi redovan let od 14.498 kilometara koji direktno spaja dva kontinenta, naveo je "Kvantas", jedna od najstarijih aviokompanija sveta. Po dužini, taj let je na trećem mestu u svetu među komercijalnim letovima.
To je i najduži komercijalni let ikada do sada avionom "boing 787 drimlajner" (Dreamliner) koji danas prevozi više od 200 putnika, sa 16 članova posade pod komandom pilota Lajze Norman. Let na liniji Sidnej-London, uveden 1947. godine i nazvan "Put kengura", trajao je četiri dana, uz devet usputnih sletanja i noćenje putnika. Nova linija je deo ambicioznog projekta "Kvantasa" koji dodaje veoma dugačke letove, među kojima od istočne obale Australije do Evrope, pod nazivom "Project Sunrise".
Alan Džojs, izvršni direktor "Kvantasa", rekao je prošle godine da su tako dugački letovi "poslednja granica svetske avijacije", a zvaničnici turizma Australije se nadaju da će time privući više posetilaca na manje naseljenu zapadnu obalu svoje zemlje.
Jedna od zabrinutosti kompanije bila je udobnost tokom toliko dugog putovanja. Zato neki putnici nose posebne uređaje koji istraživačima Univerziteta u Sidneju omogućavaju da prikupe podatke o spavanju, aktivnosti mozga, sedenju i aktivnosti, kao i o "hidraciji" tokom i posle leta, objavio je "Dejli Telegraf" iz Sidneja. Rekordno dugačak komercijalni let je Doha-Oklend "Katar ervejsa" (14.535 km za 17 sati i 40 minuta), a slede let Dubai-Oklend (14.200 km za 17 sati i 20 minuta), Los Anđeles-Singapur "Junajtid erlajnsa" (14.100 km za 17 sati i 20 minuta) i Sidnej-Dalas "Kvantasa" (13.800 km).
Od 2004. do 2013. godine, "Singapur erlajns" je "erbasom A340" leteo više 15.000 kilometara na liniji od Singapura do Njujorka, ali je odustao zbog prevelikih troškova, mada planira da obnovi tu liniju i na nju pošalje novu, ekonomičniju verziju "erbasa A350".
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Avion nas brzo dovodi do odredišta, ali let predstavlja određeni fiziološki stres za organizam. Srećom, za zdrave putnike to nije opasno, jer se telo veoma brzo prilagođava novim uslovima.
Prozor aviona kompanije Rajaner pukao je tokom leta od Soluna do Memingena zbog čega je jedan državljanin Srbije koji je bio na tom letu zadobio povrede.
Cirih je postao drugi najskuplji grad na svetu za najbogatije stanovnike, odmah iza Singapura, pošto je jačanje švajcarskog franka dodatno povećalo troškove života izražene u američkim dolarima.
Evropska unija odbacila je pozive aerodroma i avio-kompanija da obustavi primenu novih biometrijskih graničnih kontrola za državljane zemalja koje nisu članice EU, uprkos problemima sa redovima i kašnjenjima.
Kopenhagen je drugu godinu zaredom proglašen za grad sa najboljim kvalitetom života na svetu, prema godišnjoj listi koju je objavila istraživačka jedinica britanskog časopisa "Ekonomist".
Portparol Evropske komisije Markus Lamer izjavio je da Komisija uvodi dodatnu fleksibilnost i podršku članicama EU u primeni sistema EES kako bi se ublažile privremene gužve na granicama.
Grad Split planira da uvede zabranu prodaje alkoholnih pića u trgovinama tokom noćnih sati zbog sve učestalijih incidenata povezanih sa pijanim turistima u centru grada.
Putovanja nisu uvek jeftina, ali se često isplate jer donose uspomene i iskustva koja mnogi inače ne bi imali. Ipak, neka putovanja zahtevaju pozamašne sume.
Aplikacija za lični razvoj RiseGuide traži "Globalnog izviđača harizme" koji će napraviti indeks evropskih gradova u kojima je najlakše započeti razgovor sa nepoznatim ljudima.
Vidikovac na planini Kablar kod Čačka dobio je upotrebnu dozvolu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, čime su ispunjeni svi uslovi za njegovo korišćenje, rečeno je agenciji Beta u Gradskoj upravi.
Državljani zemalja van EU koji stižu u nemačku prestonicu moraju da čekaju u redovima i do dva sata zbog novog digitalnog sistema na granici, izjavila je direktorka berlinskog aerodroma Aleta fon Masenbah.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen priznala je da se novi digitalni sistem za registraciju ulaska i izlaska iz Evropske unije (EES) suočava sa tehničkim problemima.
Avio-kompanije i aerodromi u EU zatražili su od Evropske komisije, na čijem je čelu Ursula fon der Lajen, privremenu obustavu novog biometrijskog sistema graničnih provera tokom letnje sezone.
Katedrala u Kelnu počela je da naplaćuje ulaz, a samo će posetioci koji dolaze da se mole moći besplatno da uđu u određeni deo katedrale preko posebnog ulaza.
Kako bi napravili originalnu fotografiju i savršeni selfi ili ispunili izazov sa društvenih mreža, turisti su u poslednjih nekoliko godina oštetili neke od značajnih spomenika i znamenitosti stare vekovima.
Dok turisti tragaju za sunčanim plažama, stanovnici nekih od najpopularnijih destinacija sve češće izlaze na ulice, protestujući protiv masovnog turizma.
Komentari 1
Markan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar