Italijansko selo kažnjava golišave turiste sa 200 evra

Ribarsko selo na jezeru Komo uvelo je kazne do 200 evra za ljude koji šetaju okolo golih grudi ili u kupaćem kostimu.
Italijansko selo kažnjava golišave turiste sa 200 evra
Foto: Pixabay
Varena se suočava sa pritiskom zbog sve većeg broja posetilaca, pa su vlasti odlučile da uvedu nova pravila s ciljem očuvanja izgleda sela i obezbeđivanja makar malo mira i tišine za oko 650 stanovnika koji u njemu žive tokom cele godine.
 
Šetnja selom bez majice ili u kupaćem kostimu, odeći koja je strogo namenjena za plaže na obali jezera ili vožnju čamcem po jezeru Komo, sada je zabranjena. Oni koji se ne budu pridržavali pravila rizikuju kazne od 50 do 200 evra, piše "Gardijan".
Pored toga, turističke grupe ograničene su na najviše 25 ljudi i ne smeju da zakrčuju uske kaldrmisane ulice Varene, dok je turističkim vodičima zabranjeno korišćenje razglasa.
 
"Varena je predivno selo i ponosni smo što svake godine dočekujemo stotine hiljada posetilaca iz celog sveta. Međutim, kvalitet života naših stanovnika ne može biti žrtvovan zarad masovnog turizma", rekao je gradonačelnik Varene Mauro Manconi.
Pravila su na snazi već nekoliko dana i čini se da su ih stanovnici Varene u velikoj meri prihvatili, naročito kada je reč o pravilima oblačenja.
 
"Na plaži možete da radite šta god želite, ali kada šetate okolo i ulazite u prodavnice, restorane, crkve ili na trg, morate biti pristojno obučeni", rekao je jedan vlasnik prodavnice.
 
Mnogi gradovi i mesta širom Italije uveli su slične mere kako bi se izborili sa prekomernim turizmom.
Tadašnji gradonačelnik Sorenta je 2022. godine opisao šetnju u kupaćem kostimu i bez majice kao "rašireno nepristojno ponašanje" koje narušava ugled grada, pa je uveo visoke novčane kazne. 
 
U luksuznom primorskom gradu Portofinu, u pokrajini Liguriji, 2023. godine zabranjeno je pravljenje selfija, a određene zone proglašene su "zonama bez zadržavanja" kako bi se turisti odvratili od predugog zadržavanja na jednom mestu.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Kopenhagen proglašen najboljim gradom za život

Kopenhagen je drugu godinu zaredom proglašen za grad sa najboljim kvalitetom života na svetu, prema godišnjoj listi koju je objavila istraživačka jedinica britanskog časopisa "Ekonomist".

Vidikovac na Kablaru dobio upotrebnu dozvolu

Vidikovac na planini Kablar kod Čačka dobio je upotrebnu dozvolu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, čime su ispunjeni svi uslovi za njegovo korišćenje, rečeno je agenciji Beta u Gradskoj upravi.