Mali potkovičar - vrsta slepog miša prvi put otkrivena u Vojvodini

Slepi miš mali potkovičar (Rhinolophus hipposideros) otkriven je krajem marta u poznatom pećinskom skloništu na periferiji Vršca, prvi put na teritoriji Vojvodine.
Prirodnjački muzej u Beogradu saopštio je da su tokom redovnog pregleda poznatog pećinskog skloništa na periferiji Vršca, po prvi put zabeležena dva odrasla mužjaka slepog miša mali potkovičar, što je ujedno i prvi nalaz u Vojvodini, gde je do sada poznato 25 vrsta slepih miševa, od ukupno 31 na terotoriji Srbije.
Jedinke malog potkovičara registrovali su kustos-savetnik zbirki sisara Prirodnjačkog muzeja u Beogradu dr Milan Paunović i čuvar prirode JP "2. oktobar" iz Vršca Milivoj Vučanović, koje se stara o Predelu izuzetnih odlika "Vršačke planine".
Mali potkovičar do sada nije nalažen u celoj Vojvodini i peripanonskim delovima središnje Srbije, a prisutan je u pobrđu i planinskim krajevima južno od Save i Dunava.
 
Pojedinačne jedinke te vrste zimuju u podzemnim skloništima, pre svega u pećinama i jamama, a tokom leta svoje male porodične kolonije, koje čine 15 do 30 ženki sa mladuncima, formiraju u napuštenim kolibama, zgradama i toplijim potkapinama.
 
Najveće zimovalište te vrste slepih miševa u Srbiji je Rajkova pećina kod Majdanpeka gde je beleženo prosečno preko 300 jedinki.
 
Prvi nalaz vrste mali potkovičar, kao i nedavni nalazi sredozemnog potkovičara Rhinolophus euryale u okolini Vršca, posledica je pre svega blizine obronaka južnih Karpata u susednoj Rumuniji i severoistočnoj Srbiji gde žive pripadnici tih vrsta, ali i postojanja jedinog pogodnog skloništa pećinskog tipa koje se u celoj Vojvodini nalazi samo na Vršačkim planinama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • AA

    30.03.2022 19:21
    Nisam biolog i nemam dodirnih tacaka sa tekstom ali bas prijaju ovakvi clanci u moru svakodnevnih gluposti koje se daju iscitati na netu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Veoma redak puž po imenu Ned traži partnera

Novi Zeland je pokrenuo nacionalnu kampanju kako bi pronašao partnera za Neda, veoma retkog baštenskog puža koji se odlikuje nesvakidašnjom osobinom - njegova ljuštura se uvija ulevo, što čini parenje gotovo nemogućim.