Alchajmerovu bolest izaziva herpes?

Najnovija istraživanja pokazala su da bi pojedini virusi, a posebno dva tipa herpesa, mogla da uzrokuju Alchajmerovu bolest.
Alchajmerovu bolest izaziva herpes?
Foto: Pixabay
U istraživanju je učestvovalo 950 osoba.
 
Ovu ipak, kontroverznu teoriju o nastanku Alchajmerove bolesti stručnjacu su često odbacivali, ali bi novo istraživanje moglo da promeni njihovo mišljenje. 
 
Međutim, kako piše Njujork tajms, istraživanje je dalo uverljive dokaze za ideju da su virusi zaista umešani u nastanak Alchajmera, a pogotovo dva tipa herpesa koje većina ljudi dobije još kao deca i potom miruju godinama u telu. 
 
Ovo istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Neuron, utvrdilo je da virusi utiču na gene povezane s Alchajmerom i da možda igraju ulogu u tome kako se bolest razvija i napreduje. 
 
Naučnici ističu da nisu utvrdili da ti virusi uzrokuju Alchajmerovu bolest, ali njihovo istraživanje sugeriše da bi virusi mogli da pokrenu odgovor imunog sistema koji bi povećao nakupljanje amiloida, odnosno proteina u ljudskom mozgu koji formira plakove karakteristične za ovu bolest. 
 
"Ti virusi su verovatno važni igrači u aktiviranju imunog sistema u Alchajmeru", rekao je Džoel Dadli, šef studije s medicinskog fakulteta Ikan u Maunt Sinaiju u Njujorku i dodao: "Mislim da su oni poput benzina na plamen neke patologije koja je potstaknuta imunitetom".
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Razvijena nova metoda za vađenje gelera iz srca

Stručnjaci sa ruske Vojno-medicinske akademije "S. M. Kirov" patentirali su novu metodu uklanjanja gelera iz srčanog mišića bez zaustavljanja rada srca i bez primene aparata za veštačku cirkulaciju, prenosi Tas.

Ćuretina ili piletina: Koja ima više proteina?

Kada je reč o nemasnim izvorima proteina, i piletina i ćuretina pružaju slične količine proteina i esencijalnih nutrijenata, kao što su vitamini B grupe, cink i selen. Ali da li je jedan bolji izvor proteina od drugog?

"Večne hemikalije" možda slabe kosti dece

Postoji sve veća zabrinutost zbog štete koju izazivaju takozvane "večne hemikalije", a istraživanje je sada povezalo neke od ovih supstanci sa oslabljenim kostima dece.

Kuvanje vas čuva od demencije

Kuvanje obroka kod kuće je zdravije za vas u poređenju sa jelom napolju, naručivanjem hrane ili oslanjanjem na zamrznute obroke, i dokazano pomaže u smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2, gojaznosti i srčanih bolesti.

Urađena prva transplantacija pluća u Srbiji

Hirurzi Klinike za grudnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije uspešno su obavili prvu transplantaciju pluća u Srbiji a pacijent (42) se dobro oporavlja, objavila je Radio televizija Srbije.