Kako je navedeno lek je već registrovan i odobren za upotrebu u kliničkoj onkologiji, a prva serija je isporučena medicinskim ustanovama, prenose RIA novosti.
Lek je razvijen u Dimitrovgradu i baziran je na radionuklidu radiju-223 koji se prvenstveno koristi za kontrolu metastaza na kostima.
Navodi se da njegovo zračenje utiče na metastaze tako što smanjuje bol kod pacijenata.
Ta vakcina (lek), koja u preko 80 odsto slučajeva pomaže u suzbijanju onkoloških oboljenja, prema najavama predsednika Srbije iz oktobra 2025. godine, mogla bi da bude dostupna i građanima Srbije.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 13
@BlasteR@Gorki
Gorki
Pa ti si baš tužna i besna individua. Uđi u Gugl i raspitaj se.
BlasteR
Pa da pocnem: prvi covek u svemiru (Jurij Gagarin ako nisi cuo za njega), prvi vestacki satelit (Sputnjik), prva svemirska stanica Salut-1 i potom MIR (modularna svemirska stanica), prva vakcina za Covid. Sto se tice oruzja, prvi su napravili hipersonicno oruzje, najveca termonuklearna bomba (Car bomba). Naucnici, vec spomenuti Mendeljejev, Aleksandar Popov (radio antena), Ivan Pavlov (nobelovac, neurolog poznat po izucavanju uslovnih refleksa). Software - cuvena igra Tetris, 7zip, Nginx... Da ne govorim o umetnicima, kompozitorima (Cajkovcki na primer), piscima, pesnicima, sportistima, sahistima... The list goes on and on. Otvori Wikipediju, Google, ChatGPT, sta god hoces i potrazi malo... Ali pre toga: OTVORI OCI!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar