Ombudsman APV: Loš ekonomski položaj žena

Iako je njihov položaj značajno popravljen, ekonomska neravnopravnost žena je i dalje u samom korenu svih drugih oblika kršenja prava žena.

Ekonomski položaj ogromnog broja žena je loš, a kako zaključuje Pokrajinski ombudsman, dugotrajna ekonomska kriza dodatno je povećala njihovu društvenu neravnopravnost.

"Nezaposlenost žena veća je nego nezaposlenost muškaraca. Žene imaju slabiju kontrolu nad vlasništvom i resursima društva i češće su zastupljene u neformalnim vidovima zapošljavanja sa nižim zaradama, a više vremena troše na neplaćenim poslovima. Diskriminacija je naročito izražena prema trudnicama i porodiljama, koje se teže zapošljavaju i lakše ostaju bez posla. To pokazuje i indeks rodne ravnopravnosti prema kojem Srbija najviše zaostaje za Evropskom unijom u oblasti rada i raspolaganja i upravljanja novcem. Zaposlene žene često su izložene vređanju, pa i pretnjama i ucenama na radnom mestu", navodi Ombudsman APV.

Previše devojaka i žena su meta nasilja u porodici i drugih oblika nasilja koje opterećuje i oštećuje i njih kao pojedinke, ali i čitavo društvo, upozorava Ombudsman APV.

"Na sve ove pojave institucija Pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana ukazuje godinama, traži od nadležnih organa da preduzimaju odgovarajuće mere za zaštitu žena i poziva na poštovanje propisa i Zakona o ravnopravnosti polova. Ohrabrujuće je što je Srbija, kao prva zemlja van Evropske unije koja primenjuje Indeks rodne ravnopravnosti, ostvarila rezultat od 40,6 poena od 100, dok je prosek u EU 52,9 poena. Naša zemlja je iznad proseka Evropske unije kada je reč o učešću žena u odlučivanju, zahvaljujući, pre svega primeni tzv. kvota za manje zastupljeni pol na mestima odlučivanja. To pokazuje da je u svim oblastima u kojima se ispoljava rodna neravnopravnost potrebno preduzimati mere podrške, od lokalne zajednice do Vlade, jer bez odlučujućih, vidljivih i merljivih akcija neće doći do istinskog preobražaja položaja žena", kaže Ombudsman.

Ulaganjem u postizanje rodne ravnopravnosti biće obezbeđen ekonomski napredak, socijalna i politička inkluzija i druge pogodnosti koje će podstaći stabilnost i poštovanje ljudskog dostojanstva, poručuje Pokrajinski zaštitnik građana.

Autor: 021.rs

  • Preduzetnica

    07.03.2016 17:42
    Kakva budalaština od teksta!
    Jeste da je sutra 8. mart ali apelujem na novinare da se malo raspitaju o tome kakav je položaj samohranog oca na primer!
    Ja sam žena, majka troje dece, preduzetnica.
    Ne mogu da razumem zbog čega i ostale žene/majke nemaju hrabrosti da se izbore za svoje bolje sutra onako kako sam ja to uradila.
    Ako je ste ovim tekstom pokušali da ukažete na loš položaj žena, nije baš bilo uspešno.
    Još gore je sutiacija jednog oca samohranog na primer.
    Iskreno bih volela da 8. mart postane dan ljudskih prava bez obzira na pol.
    Bojim se da za tako nešto postoji sasvim dovoljno argumenata :(

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija