
Građani u minusu: Pola plate ide na hranu, a druga polovina na preživljavanje
Samo za hleb, kilogram pilećeg mesa, deset jaja, mleko, ulje i šećer potrebno je izdvojiti više od hiljadu dinara.

Foto: Pixabay (ilustracija)
A kada se tome dodaju voće, povrće, hemija dođemo do toga da građani Srbije skoro polovinu zarade troše na hranu.
Da je udeo troškova ishrane u Srbiji u odnosu na prosečnu platu veći od 40 odsto, odnosno najveći u regionu ukazuje zvanična statistika.
Stanovnici Beograda sa kojima je Insajder razgovarao kažu da im najveći deo novca ode isključivo na hranu.
"Svaki dan je hrana sve skuplja i skuplja. Ne uštedim ništa, sve ode uglavnom na hranu“, naveo je stanovnik Beograda.
Građanka Beograda ističe da sigurno polovinu zarade daje za hranu, jer je za njenu četvoročlanu porodicu na mesečnom nivou potrebno između 60.000 i 70.000 dinara.
"Da se trgovci odreknu svoje marže i da malo smanje apetite“, poručila je ona.
Većina zarade odlazi na hranu i račune, kaže još jedan stanovnik Beograda.
"Na troškove vezane za decu, tako da slabo šta ostane za štednju. Stvari u mesari, to je dosta skupo, a ukoliko želite da jedete ribu, to je još skuplje“, dodao je on.
Urednik Nove ekonomije Aleksandar Milošević pojašnjava da u praksi to što građani Srbije više od 40 odsto izdvajaju za hranu, znači da nemaju novca ni za šta drugo.
"To ne znači da se mi hranimo bolje ili da oni jedu lošije od nas i manje, ne, nego samo znači da mi moramo da izdvojimo jako veliki deo novca kojim raspolažemo samo za hranu, a da nam za sve ostalo ostaje jako malo novca”, kaže Milošević.
Prema njegovim rečima, to ne znači da 60 odsto novca ostaje, jer taj deo odlazi na druge fiksne troškove.
“Platite kiriju ili platite kredit za stan, platite gorivo, prevoz, platite struju, platite grejanje. To su te neke osnovne stvari koje morate platiti. I kad na to dodate ovih 40 odsto, onda vam ostaje jako, jako malo novca za ono što možemo zvati život”, kaže on.
Milošević ocenjuje da je Srbiji potrebna “daleko veća efikasnost proizvodnje, ali i razbijanje kartela tamo gde postoje".
Rešenje ne mogu da budu oročene akcije poput “Bolje cene” ili bojkota trgovinskih lanaca jer su efekti takvih akcija kratkotrajni, dodaje Milošević.
“To su akcije koje mogu da vrlo kratko daju neki efekt na ograničeni krug proizvoda i daju efekat upravo zato što proizvođači i trgovci znaju da će posle dva ili tri meseca koliko traje ta akcija sve se vratiti u normalu i onda mogu da absorbuju taj trošak“, zaključio je on.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dejan Šoškić ocenjuje da je ključno pitanje koliko za zaradu može da se kupi robe i usluga.
"Naše samoposluge su najskuplje u regionu. To je paradoks, s obzirom da smo i najveći proizvođač hrane i najveća privreda Zapadnog Balkana i to samo po sebi govori o ozbiljnim problemima u našem privrednom sistemu poput neadekvatne ekonomske politike, monopolizacije tržišta. Podatak o tome koliko naši stanovnici svog dohotka troše na hranu naročito govori i koliko smo realno napredovali po pitanju životnog standarda i koliko su tačne ocene da je Srbija postigla neke zapažene uspehe po pitanju privrednog razvoja", naveo je Šoškić.
Kako je dodao, ukupan javni dug zemlje porastao je sa 14,5 milijardi evra sredinom 2012. godine, na 39 milijardi evra danas.
Prema njegovim rečima, ključno za poboljšanje životnog standarda je da "institucije sistema budu jake, da pravni sistem bude efikasan, kompetentan i nepristrasan".
"Institucionalni milje mora obezbediti efikasnu zaštitu konkurencije, ugovora i svojine, suzbijanje svih vidova monopolskog ponašanja na tržištu i spračavanja drugih vidova tržišnih zloupotreba. Dobro postavljena agrarna politika, na srednji i dugi rok, mogla bi da obezbedi i zadovoljne poljoprivredne proizvođače i jeftiniju hranu za stanovništvo i domaću prerađivačku industriju", izjavio je Šoškić.
Nekadašnji državni sekretar Ministarstva trgovine Dragovan Milićević kaže da ova statistika govori i o standardu života.
"Tamo gde je veći standard, to je nekih deset, 15 odsto, do maksimum 20 odsto, to je neka zlatna gornja granica. Kod nas je od 2000. godine veliko učešće osnovnih životnih namirnica", pojasnio je.
Prema njegovim rečima, kada se na to dodaju i odeća, obuća, bude više od polovine mesečnih izdataka.
Cene hrane u Srbiji, zaključuje Milićević, blizu su proseka Evropske unije, ali su primanja manja.
Visoko učešće hrane u ukupnim izdacima domaćinstava obeležje je niskog standarda. Poređenja radi, u SAD ti troškovi čine šest odsto ukupne potrošnje domaćinstva, u Velikoj Britaniji su osam, a u Nemačkoj oko 11 procenata.
I u odnosu na region, hrana u Srbiji je najskuplja. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 procenta mesečnih primanja, u Hrvatskoj 27 odsto, a Crnoj Gori oko 30 posto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - za početak nedelje
12.05.2025.•
0
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i nova tura 021.rs dnevnog kviza znanja.
"Nadam se da nisi kukavica kao tvoj šef": Aleksić pozvao Vučevića na duel na RTS-u
12.05.2025.•
0
Lider Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić pozvao je predsednika Srpske napredne stranke (SNS) Miloša Vučevića na duel na RTS.
Studenti u blokadi objasnili zašto ipak traže izbore: Šest meseci imali da ispune uslove - ali nisu
12.05.2025.•
14
Studenti koji su učestvovali u blokadama širom zemlje ponovili su da je jedini način da se ispune njihovi zahtevi smena aktuelne vlasti.
Džihić: Vučić klasični despot opsednut vlašću, on sada ima dve opcije
12.05.2025.•
8
Stručnjak za Balkan Vedran Džihić izjavio je da su učesnici protesta u Srbiji najvećim delom proevropski nastrojeni, ali da osuđuju EU zbog njenih kompromisa i dilova sa režimom Aleksandra Vučića.
VIDEO: Učenici Zemunske gimnazije blokirali školu, traže da im se obrati direktorka
11.05.2025.•
3
Učenici Zemunske gimnazije večeras su fizički blokirali tu školu i ne dozvoljavaju nikome ulaz, javila je televizija N1.
Vučević posle 13 godina na vlasti: Građani neće dozvoliti opoziciji da dođe na vlast u Zaječaru
11.05.2025.•
13
Predsednik vladajuće Srpske napredne stranke Miloš Vučević odbacio je ocenu lidera Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića da će naprednjaci na lokalnim izborima 8. juna, izgubiti vlast u Zaječaru.
"Istine" koje je servirala vlast: Od (ne)postojanja zvučnog topa do tumačenja incidenta kod DIF-a
11.05.2025.•
6
Studentski protest osim stalnih okupljanja, velikog broja ljudi, povremenog nasilja, suza, smeha prati i veliki broj dezinformacija, uglavnom "serviranih" od strane vlasti i medija bliskih vlastima..
AMSS upozorio vozače na radove na saobraćajnicama
11.05.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) apelovao je na vozače da budu oprezni u zonama radova na saobraćajnicama jer je u toku građevinska sezona.
Zahtev za građevinsku dozvolu za zgradu filharmonije podnet u "minut do 12"
11.05.2025.•
2
Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za izdavanje građevinske dozvole za zgradu nove filharmonije na Novom Beogradu, samo dan pre isteka lokacijskih uslova.
Usvojen "Predškolski edikt", vaspitači traže vrtiće po meri zaposlenih, dece i roditelja
11.05.2025.•
4
Organizacija Zajednica zaposlenih u predškolskim ustanovama "Predškolski krug" iznela je ispred Ministarstva prosvete svoje zahteve koji se odnose na uslove rada u vrtićima.
U Kragujevcu sutra protestna šetnja studenata i građana zbog onlajn nastave
11.05.2025.•
2
Studenti kragujevačkog Prirodno-matematičkog, Pravnog i Ekonomskog fakulteta najavili su protestnu šetnju za ponedeljak, 12. maj, zbog odluke uprava tih fakulteta da se nastava odvija onlajn.
Ni iz 14. puta: Nije konstituisana Skupština Kosova
11.05.2025.•
1
Skupština Kosova ni danas nije konstituisana, iz 14. pokušaja, tri meseca nakon parlamentarnih izbora održanih 9. februara.
Ništa od poboljšanja izbornih uslova: Imaju li studenti šanse u trenutnim okolnostima?
11.05.2025.•
30
Pojedini kritičari studentskog zahteva za raspisivanje vanrednih izbora kažu da ne bi trebalo izlaziti na birališta pre poboljšanja izbornih uslova.
Glamočić: Svinjarstvo najkritičnija tačka agrara, moguće popraviti stanje za dve godine
11.05.2025.•
4
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da je najkritičnija tačka srpskog agrara svinjarstvo, te dodao da je moguće popraviti stanje u toj oblasti u narednih godinu ili dve uz stabilne cene.
Srbija dobija Alimentacioni fond: Kako bi funkcionisao i šta je sve sporno?
11.05.2025.•
30
Srbija je na korak do dobijanja Alimentacionog fonda - ovaj predlog stigao je u skupštinsku proceduru, a narodni poslanici će na narednoj sednici o njemu odlučivati.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta nećete znati?
11.05.2025.•
8
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Prodavac greškom onlajn prodavao veš mašinu po znatno nižoj ceni - odbio da dostavi robu kupcu
11.05.2025.•
24
Što je na trgovinskom rafu - to mora da bude i na kasi, kaže zakon kada je reč o istaknutim cenama po kojima potrošač plaća robu.
Saobraćajni stručnjak o izmenama zakona o saobraćaju: "Ima ih mnogo, a ne bave se suštinom"
11.05.2025.•
16
Novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju koji je trenutno u fazi pripreme donosi niz predloženih izmena, a među najvažnijim novinama su strože kazne za prekršioce i nulta tolerancija na alkohol.
Pošto nam se "smeše" mogući izbori, mali podsetnik: Stranke mesečno dobijaju 6.000 evra po mandatu
11.05.2025.•
14
Sa vanrednim parlamentarnim izborima koji vise u vazduhu i nedorečenom ulogom opozicije na tim hipotetičkim izborima, valja podsetiti na ulogu koju novac igra u politici.
Brnabić zbog poređenja Skupštine Srbije s Rajhstagom predlaže izmenu zakona, studenti joj odgovorili
11.05.2025.•
31
Predsednica parlamenta Ane Brnabić reagovala je nakon objave studenata u blokadi Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu koji su čestitali Dan pobede nad fašizmom i uporedili Skupštinu sa Rajhstagom.
Komentari 41
Nada
To ovi obojeni huškaju.
Nikad se ne živi bolje.
Pitajte ministra Malog, 250.000 evra za školovanje dece.
Koji ministar u svetu daje toliko samo za školovanje?
Hgafahj
SNS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar