Otkriven tajni život šumskih antilopa

Najveća svetska šumska antilopa je prvi put uhvaćena na kameri u Ugandi.
Specifična prugasta antilopa, poznata kao niski bongo, snimljena je u gustoj šumi blizu granice sa Demokratskom Republikom Kongo.
Naučnici kažu da tek predstoje nova otkrića o udaljenoj, neistraženoj, ravničarskoj prašumi.
Šumska antilopa je na listi životinja kojima preti izumiranje, zbog gubitka staništa i lova.
Populacije u centralnoj i zapadnoj Africi pale su na oko 30.000 životinja.
Kako su otkrili antilope?
Bonga su primetili pokretni senzori na kamerama u Nacionalnom parku Semuliki. Ovo je jedna od najstarijih šuma u Africi, koji ima stotine različitih ptica i sisara.
Identifikovan je tokom putovanja i migracije sisara širom parka. Više od 30 vrsta sisara bilo je primećeno na 18.000 slika, uključujući i slonove, šimpanze, bizone i leoparde.
„Iznenađeni smo što tako velika, upečatljiva životinja može toliko dugo da bude van očiju javnosti, ali bongo je poznat kao stidljiva i neodoljiva vrsta", rekao je Stjuart Nikon iz Chester Zoo's Africa Field Programme, koji je sproveo istraživanje zajedno sa Upravom za divlje životinje u Ugandi.
„Moglo bi da se dogodi da bongo i druge vrste krenu između Nacionalnog parka Virunga u Demokratskoj republici Kongo i Ugandi. To pokazuje koliko je važno da se zaštite kišne šume, koje još povezuju dve zemlje."
Činjenice o antilopi bongo
- Svetska je najveća šumska antilopa
- Hrani se listovima, grmljem, korom, travom, korenjem, žitaricama i voćem
- Bongosi su plašljivi i uglavnom žive sami
- Odrasli mužjaci se povremeno susreću i bore rogovima
Izvor: African Wildlife Foundation
Kako će otkriće pomoći u očuvanju vrste?
Istraživači smatraju da u šumi žive i druge retke životinjske vrste, koje tek treba otkriti.
„Na mapi sveta ima vrlo malo mesta koja su istinska divljina", rekao je Skot Vilson, šef terenskih programa u zoološkom vrtu Čester. „Lepo je znati da još uvek postoje mesta za istraživanje i vrste koje se mogu naći."
U zoološkim vrtovima nema ovih životinja, tako da se istraživači fokusiraju na zaštitu životinje u divljini.
Ove vrste su retke u šumama zapadne i centralne Afrike, s obzirom da populacija pada zbog uništavanja staništa i lova zbog mesa.
„Kao što smo oduševljeni ovim otkrićem, potrebno je mnogo više posla kako bismo saznali više o ovoj novonastaloj vrsti u Ugandi i drugde", rekao je Stjuart Nikon.
Komentari 1
Nina
Sad ce lovci nagrnu!
Sirote antilope!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar