Bugarska novinarka Viktorija Marinova ubijena u gradu Ruse

Nije jasno da li je ubistvo istraživačke reporterke povezano sa njenim radom.
Viktorija Marinova
AFP/TVN TELEVISION
Novinarka je radila za lokalnu televizijsku stanicu TVN

Policija u Bugarskoj istražuje ubistvo istraživačke novinarke Viktorije Marinove.

Njeno telo je pronađeno u subotu u parku u gradu Ruse na severu Bugarske.

Nije poznato da li je ubistvo povezano sa radom 30-godišnje novinarke na lokalnoj televiziji TVN. Policija treba da istraži njen lični, ali i profesionalni život.

Smrt novinarke je odmah izazvala međunarodnu osudu.

„Šokiran sam zbog užasnog ubistva istraživačke novinarke Viktorije Marinove u Bugarskoj", kaže Harlem Desir, predstavnik za slobodu medija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

„Tražim potpunu i detaljnu istragu. Moraju biti pronađeni odgovorni."

Marinova je treća novinarka ubijena u Evropskoj uniji u poslednjih godinu dana, a četvrta od početka 2017. godine.

https://twitter.com/Molenews1/status/1048933903732527104?s=20


Švedsku reporterku Kim Val je ubio danski izumitelj Peter Madsen, nakon što se ukrcala na njegovu podmornicu da bi uradila sa njim intervju u Kopenhagenu u avgustu 2017. godine.

U oktobru 2017, malteška novinarka Dafne Karuana Galizia je ubijena automobilskom bombom u blizini svoje kuće, dok su u februaru ove godine slovački novinar Jan Kuciak i njegova verenica Martina Kusnirova ubijeni.

Karuana Galizia i Kuciak su bili poznati po svom radu - oboje su istraživali korupciju. Jedan od poslednjih zadataka na kojima je Marinova radila jeste bio da intervjuiše dva bugarska novinara, Atilu Biroa i Dimitra Stojanova, koji su uhapšeni u septembru, jer su istraživali zloupotrebe EU fondova u Bugarskoj.

Regionalni tužilac u gradu Ruse Georgi Georgiev rekao je da je Marinova dobila udarce u glavu i da je ugušena u fatalnom napadu, dodajući da njen „mobilni telefon, ključevi i deo njene odeće nedostaju".

Bugarska je za začeljuu EU po slobodi medija, pokazuju podaci Reportera bez granica.

Iz ove organizacije kažu da su istraživački novinari u zemlji „često podložni pritiscima, od samog upozorenja do zastrašivanja i fizičkih napada, na njih ili njihovu imovinu".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Krzno je opet modni hit i izaziva podele kao nikada pre

Krzno je trenutno veoma popularno među poznatima, ljubiteljima mode i pripadnicima generacije Z. Ipak, nošenje bilo koje vrste krzna, bilo da je staro, prirodno ili veštačko, otvara niz složenih pitanja. Da li bi nova, veštačka krzna na biljnoj bazi mogla da budu održiv pravac u modi?