Više od 110 filmskih uloga i 40 pozorišnih predstava je iza ove glumačke dive, koja je obeležila zlatne godine jugoslovenskog filma. Rođena je 15. jula 1953. godine u Knjaževcu, i od malih nogu pokazivala je interesovanje prema glumi i sceni. Već kao trinaestogodišnja devojčica snimila je svoj prvi film "San", čime je osvojila prvo reditelja Purišu Đorđevića, a onda i celu Jugoslaviju.
U Beogradu je završila Devetu gimnaziju, a 1968. godine upisala se na Akademiju za pozorište, film, radio, i televiziju. Neda je pokazivala interesovanje i prema umetnosti, pa je 1980. diplomirala istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, što joj je omogućilo da 2005. godine postane umetnička direktorka "Niš art" fondacije u Nišu. U periodu od 1985. godine do 1999. vodila je sopstvenu galeriju Atrijum u Beogradu. Od 1998.godine predaje „Javni nastup" u Centru modernih veština u Beogradu.
Neda je jedna od naših glumica sa najvećim brojem uloga, a istakla se u filmovima "Jutro", "Višnja na Tašmajdanu", "Sutjeska", "Ko to tamo peva", "Sumnjivo lice" i mnogim drugim. Ipak uloga koja ju uverila da je ispekla zanat, i da je postala glumica jeste Delfina u filmu "Ispravi se, Delfina" u režiji Aleksandra Đurčinova.
Njen celokupan glumački rad prikupio je brojne nagrade. Na filmskom festivalu u Puli za ulogu Delfine je nagrađena Srebrnom arenom, a za ulogu u filmu "Haloa-praznik kurvi" u režiji Lordana Zafranovića, nagrađena je Zlatnom arenom. Takođe je dobitnica nagrade "Carica Teodora" na festivalu glumačkih ostvarenja u Nišu. 2009. dobila je Plaketu Jugoslovenske kinoteke, a 2010. nagradu Pavle Vuisić za životno delo. 2015. bila je predsednica žirija Glavnog takmičarskog programa na 43. FEST-u.
Nagrada će joj biti dodeljena na predstojećem FEST-u, koji će se održati od 23. februara do 4. marta.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar