Novo otkriće pokazuje zašto je malo verovatno da ima života na Marsu

Koktel štetnih i toksičnih hemikalija, koje uništavaju sve žive organizme, otkriven je na površini Marsa, potvrdila su nova istraživanja sa Univerziteta u Edinburgu.
Ovim je šansa za život na Crvenoj planeti daleko umanjena.
 
Mars nema ozonski omotač, što znači da je redovno pod uticajem ultra-ljubičastog zračenja koje izaziva brojna oštećenja na živim organizmima. 
 
Kada dođe do mešanja UV zraka sa supstancama sa površine Marsa, dolazi do stvaranja opasnih materija. Poznato je još i od Vikinške misije iz 1975. godine kako je tlo Marsa prekriveno perhloratima. To su potencijalno vrlo jaki oksidansi koji pod uslovima na Marsu nastaju i kad se u sastavu tla nalaze oksid gvožđe i vodonik-peroksid.
 
Astrobiolozi Dženifer Vadsvort i Čarls Kokel kombinovali su supstance s Crvene planete sa uobičajenom baketrijom sa Zemljinog tla, Bacillus subtilis, koja se često nalazi na svemirskim letelicama. Pokazalo se da su ove bakterije pod uticajem UV zraka i u kombinaciji s magnezijum perhloratom umirale dva puta brže nego samo pod uticajem UV zračenja.
 
"Naše istraživanje pokazuje kako je površina Marsa jako štetna za žive ćelije zbog toksičnog koktela oksidanata, perhlorata i UV zračenja. Pod ovim uslovima ćelije umiru deset puta brže", zaključili su istraživači sa Univerziteta u Edinburgu čime su poljuljali svaku mogućnost života na Marsu o kojoj se priča godinama.
  • Toma

    10.07.2017 08:18
    @Naucnik
    Jest'! I mi smo to učili na master studijama.
  • Naucnik

    09.07.2017 20:41
    Zivot na Marsu postoji i to svako zna od kako je sveta i veka. Kao sto je Mesec sazdan od sira i prepun miseva koji su ga probusili a to se vidi i golim okom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija