Potpuno pomračenje Sunca danas vidljivo u SAD

Prvi put posle 99 godina, danas će na teritoriji SAD biti vidljivo potpuno pomračenje Sunca, saopštila je NASA.
Potpuno pomračenje Sunca danas vidljivo u SAD
Foto: Pixabay
Potpuno pomračenje Sunca koje se dešava svakih 12 do 18 meseci negde u svetu, većinom nije vidljivo za stanovništvo, jer se dogodi iznad nekog okeana pošto je Zemlja pretežno prekrivena vodom. To će biti prvo pomračenje iznad SAD u 21. veku i prvo na američkom kontinentalnom tlu od 1991. godine, kada je bilo vidljivo samo na glavnom ostrvu Havaja.
 
NASA je saopštila da će pomračenje početi u državi Oregon, na zapadu SAD, oko 10 časova po lokalnom vremenu, posle čega će preći još 14 američke savezne države. Pomračenje bi trebalo da se završi u 14:48 časova po lokalnom vremenu kod Čarlstona u Južnoj Karolini.
 
Oko 12 miliona Amerikanaca živi na području na kojem će biti vidljiv taj astronomski fenomen. 
 
Pomračenje Sunca je važan za naučnike koji tada mogu da iskoriste priliku da prouče gornji deo atmosfere Sunca, koji je obično nevidljiv a i prostire se na površini od nekoliko miliona kilometara.
 
Pomračenje Sunca je astronomska pojava koja se dešava kada Sunce baca Mesečevu senku na površinu planete Zemlje, što se može dogoditi samo kada je Mesec u fazi mladine, odnosno kada se nalazi između Zemlje i Sunca.
 
U slučaju potpunog pomračenja Sunca, Mesečev disk skroz prekrije Sunce. Pomračenje Sunca se može opaziti s relativno uskog pojasa na Zemljinoj površini preko kojeg prolazi Mesečeva senka. 
 
U trenutku neposredno pre potpunog pomračenja, kada se poslednji zraci Sunca probiju iza Mesečevog diska, događa se pojava takozvanog "dijamantnog prstena". Ista se pojava može uočiti i neposredno nakon potpunog pomračenja.
 
Naučnici uvek upozoravaju građane da zaštite oči prilikom posmatranja pomračenja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija