U kineskoj laboratoriji stvoreni su prvi klonirani majmuni.
Radi se o identičnom dvojcu japanskih makaki majmuna koji su klonirani istom tehnikom kao i ovca Doli. Majmuni Zhong Zhong i Hua Hua rođeni su pre nekoliko nedelja u laboratoriji u Kini, javlja BBC.
Naučnici tvrde da će makakiji, budući da su genetski identični, biti korisni za istraživanje bolesti kod ljudi. No kritičari tvrde da će to uzrokovati važne etičke dileme jer je ovo kloniranje korak bliže kloniranju ljudi.
Proučavaće genetske bolesti
Qiang Sun s Instituta neuronauka koji deluje pri kineskoj Akademiji nauka poručio je kako će klonirani majmuni biti korisni za proučavanje bolesti na genetskoj bazi, pri čemu je naveo nekoliko vrsta raka i poremećaja metabolizma i imunog sistema. "Mnoga pitanja o biologiji primata mogu se proučavati na ovim majmunima", rekao je.
Majmun Zhong Zhong rođen je pre osam nedelja, a ime je dobio po kineskoj reči za narod. Hua Hua rođen je pre šest nedelja.
Naučnic majmune hrane na bočicu i trenutno rastu normalnom brzinom. Očekuju da će tokom narednih meseci biti rođeno još klonova makaki majmuna.
"Ovo nije prekretnica"
Profesor Robin Lovel-Badž s Instituta Frensis Krik u Londonu rekao je za BBC da tehnika kojom su klonirani Zhong Zhong i Hua Hua nije novost i da se radi o vrlo nedelotvornoj i opasnoj proceduri. "Ovo nije prekretnica koja će stvoriti metode za kloniranje ljudi", rekao je.
Profesor Daren Grifin sa Univerziteta u Kentu rekao je da ova metoda može biti korisna za razumevanje bolesti ljudi, ali i da postavlja ozbiljna etička pitanja. "Sada treba pomno proučiti etičke okvire pod kojima se ovakvi eksperimenti sprovode", rekao je.
Klonirani nakon 79 neuspelih pokušaja
Ovca Doli ušla je u istoriju pre dvadeset godina kada je klonirana na Roslin institutu u Edinburgu. Bio je to prvi put da su naučnici uspeli da kloniraju sisara od materijala iz jezgra ćelije. Od tada su istom metodom naučnici pokušali da kloniraju mačke, pse, svinje, miševe i pacove.
Zhong Zhong i Hua Hua su prvi primati koji su klonirani ovom tehnikom.
U studiji koja je objavljena u časopisu "Cell" stoji da su Zhong Zhong i Hua Hua uspešno klonirani nakon 79 neuspelih pokušaja. Bila su klonirana i dva druga majmuna od različite vrste ćelija, ali oni nisu preživeli. "Pokušali smo nekoliko različitih metoda, ali samo je jedna uspela. Bilo je toliko neuspeha pre nego što smo uspeli da pronađemo način da uspešno kloniramo majmuna", rekao je doktor Sun.
Njegov kolega Muming Poo rekao je kako je svestan da budućnost istraživanja na primatima bilo gde u svetu zavisi od toga da naučnici slede stroge etičke standarde.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nešto razmišljam da ćemo doći na takav nivo razvoja da će jako bogati ljudi ili vladari moće sebi da priušte razna presađivanja i to više puta pa će sebi omogućiti večni život.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Model veštačke inteligencije pod nazivom Aurora, koji koristi mašinsko učenje, može se podesiti da predvidi zagađenje vazduha, okeanske talase, tropske ciklone, objavljeno je u časopisu "Nature".
Nacionalna astronomska opservatorija Japana objavila je istraživanje u koje je navela svoje otkriće o galaksiji iz ranog perioda svemira koja podseća na Mlečni put po svojoj spiralnoj strukturi.
Instagram nudi odabranim kreatorima sadržaja u SAD do 20.000 dolara da dovedu ljude na aplikaciju kako bi ojačala svoju poziciju u odnosu na konkurentski Tiktok i Jutjub.
Društvena mreža Tiktok nedavno je počela da eksperimentiše sa in-app funkcijom za meditiranje kako bi podstakla tinejdžere da se "opuste" nakon 22 sata.
Kineska svemirska sonda Tjanven-2, koja treba da istraži asteroid i kometu u blizini Zemlje, biće lansirana krajem maja, saopštila je Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA).
Kineski humanoidni roboti neće zameniti radnu snagu i neće izazvati masovnu nezaposlenost, rekao je kineski zvaničnik koji nadgleda tehnološki centar u Pekingu Liang Liang.
Ako niste sigurni o tome da li da podelite neku informaciju ili ne, vodite se ovim - ako ne želite da vam neko ponovi, vidi ili objavi vaš upit na internetu, verovatno ne želite ni da ga postavite AI.
Poplave duž severoistočne obale Sjedinjenih Američkih Država značajno su učestalije jer slabi ključni sistem okeanskih struja u Atlantskom okeanu, pokazuje novo istraživanje.
Tiktok je predstavio novi alat zasnovan na veštačkoj inteligenciji pod nazivom "AI Alive", koji korisnicima omogućava da jednostavnim unosom teksta pretvore statične fotografije u kratke video-zapis
Arheološko nalazište Viminacijum kod Kostolca, antička luka Ostia Antica u Italiji, Casa di Arabe u Španiji i Rimska vila u slovenačkoj Izoli uskoro bi trebalo da se nađu u video-igri Minecraft.
U Pekingu će se od 15. do 17. avgusta održati događaj pod nazivom "World Humanoid Robot Sports Games", takmičenje u kom će učestvovati humanoidni roboti.
Sovjetska automatska stanica Kosmos-482, koja je bila u Zemljinoj orbiti od 1972. godine, pala je u Indijski okean, saopštila je danas ruska svemirska agencija Roskosmos.
Sovjetska letelica mase pola tona lansirana pre 53 godine s ciljem da stigne do Venere, trebalo bi da, kako se očekuje, tokom vikenda padne na Zemlju, iz čije orbite nikada nije izašla.
Komentari 3
NS49
NS
Strahinja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar