Dijamanti iz meteora mogući dokaz postojanja izgubljene planete

Kamen iz Svemira koji je u sebi sadržao dijamante, a koji je eksplodirao u atmosferi 2008. godine, deo je izgubljene planete koja je pripadala ranom Sunčevom sistemu.
Dijamanti iz meteora mogući dokaz postojanja izgubljene planete
Foto: Pixabay
Ta planeta "predak" postojala je pre nekoliko milijardi godina, pre nego što se raspala u sudaru, i bila velika kao Merkur ili Mars. Tim naučnika smatra da su pritisci potrebni da bi nastao takav dijamant bili mogući samo na planeti te veličine. 
 
Naučnici su, pomoću tri različite vrste mikroskopa, uspeli da uoče sastav dijamantskog kamenja, koje je pronađeno 2008. godine u Nubijskoj pustinji na severu Sudana. Neki materijali od kojih se kamenje sastoji mogu da nastanu samo pri pritisku većem od 20 gigapaskala, a takvi uslovi su mogući samo unutar "velikog planetarnog tela", piše BBC. 
 
Farhang Nabiei, iz Federalne politehničke škole iz Lozane, i njegove kolege navode da njihova merenja pružaju "prvi uverljiv dokaz o postajnju tako velikog nebeskog tla posle njegovog nestanka". Njihova otkrića, takođe, podržavaju teoriju da su planete današnjeg Sunčevog sistema nastale od ostataka više desetina "proto-planeta". 
 
Meteoriti nastali iz takvih sudara kategorisani su kao svemirsko kamenje - ureiliti, koji spadaju u manje od jednog procenta objekata koji se sudaraju sa Zemljom. Naučnici smatraju da bi svi ureilitni asteroidi mogli biti ostaci iste proto-planete. 
 
"Nebeska tela veličine Marsa su bila uobičajena. Ona su se ili gomilala i srastala, formirajući veće planete, ili su se sudarala sa Suncem, ili su bila izbacivana iz Sunčevog sistema. Studija pruža uverljive dokaze da su proto tela od urelita formirala jednu veliku 'izgubljenu' planetu, pre nego što je ona uništena u sudaru", zaključili su švajcarski naučnici.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija