Galilejsko jezero napuniće desalinizovanom morskom vodom

Galilejsko jezero, najveći rezervoar slatke vode u Izraelu, prvi put će se napuniti desalinizovanom vodom kako bi se posle pet godina suše podigao nivo, najavljeno je u Ministarstvu energije.
Galilejsko jezero napuniće desalinizovanom morskom vodom
Foto: Pixabay
Plan koji je odobrila izraelska vlada predviđa da se godišnje u jezero dodaje 100 miliona kubnih metara vode do 2022. godine, objasnio je Jeheckel Lifšic iz tog ministarstva. Jezero je 2017. godine bilo na najnižem nivou za poslednjih sto godina. 
 
Ono je na 200 metara ispod morskog nivoa, a 45 kilometara je udaljeno od Sredozemnog mora. Na hebrejskom jeziku se zove jezero Kineret i pokriva površinu od oko 160 kvadratnih kilometra.
 
Pre deset godina je obezbeđivalo 400 miliona kubnih metara slatke vode godišnje. Međutim, više sušnih zima smanjilo mu je nivo toliko da se iz njega dobijalo deset puta manje vode.
 
Izrael je ipak izbegao ograničavanje potrošnje vode, jer ima pet fabrika sa desalinizaciju duž obale Mediterana. Lifšic je rekao da one obezbeđuju 80 odsto, odnosno 670 miliona kubnih metara vode godišnje izraelskim domaćinstvima i najavio izgradnju još dve fabrike.
 
"Mi pretvaramo Kineret u rezervoar desalinizovane vode. To je inovativno i važno i nije do sada rađeno", najavio je premijer Netanjahu.
 
Lifšic je objasnio da je dugoročni cilj da se upumpa 1,1 milijarda kubnih metara godišnje do 2030. godine, a da se po potrebi poveća na 1,2 milijarde kubnih metara po relativno visokoj ceni - više od 70 centi po kubnom metru.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija